05 Липня 2022

Підживлення озимої пшениці фосфором та калієм перед сівбою

Озиму пшеницю перед сівбою варто підживити фосфором і калієм. Кількість внесення корелюється відповідно до потреб сорту зерна, яке вирощується, складу грунтів, навколишніх умов росту та розвитку.

Озима пшениця потребує 9-13 P2O5 кг/т та K2O 16-24 кг/т + відповідна маса соломи. Це базова «одиниця» розрахунку потреби. Вище значення потреби живлення розраховується, коли доступність компонентів в ґрунті нижча, тоді як нижче значення розраховується на більш родючих ґрунтах.

Знаючи одиницю поглинання пшениці, можна визначити потребу у фосфорі та калії для отримання конкретного врожаю. Так, плануючи урожайність 8 т/га зерна, озима пшениця потребуватиме 72-104 кг P2O5 та 128-192 кг K2O відповідно. Ці значення є результатом добутку одиничного споживання окремих компонентів та передбачуваного виходу.

Іноді доводиться застосовувати більші дози, ніж це обумовлено потребами живлення. Така ситуація виникає, коли результати аналізу щодо родючості ґрунту свідчать про низький вміст фосфору та калію. Вирівнювання вмісту цих мікроелементів в ґрунті має важливе значення не тільки для врожаю на новий сезон, а й для усіх наступних культур.

Доза підживлення, рівна потребі пшениці, застосовується, коли вміст фосфору та калію перебуває у нижчих межах середньої родючості та якщо органічне підживлення (наприклад, солома чи гній) не застосовується.

Дозування можна зменшити на 20-25%, коли в ґрунті перебуває велика кількість засвоюваних форм фосфору та калію. Таку практику можна стабільно застосовувати на ґрунтах середньої родючості, що знаходяться у хорошому стані.

Більше зниження дози, навіть до 50%, допустиме, якщо аналіз ґрунту показує вміст фосфору та калію у верхніх шарах у достатній кількості. Якщо родючість ґрунту та кількість поживних речовин дуже високі, то підживлення обмежується навіть 75%. Зменшена доза добрив перед сівбою допоможе рослинам мати гарний старт,  далі пшениця використовуватиме ґрунтові ресурси.

Бувають також ситуації, коли пропускається внесення, наприклад, калію. Це можливо, коли ґрунт багатий калієм і після збору урожаю відбулося заробляння соломи.

growhow.in.ua

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Чому цьогорічного падіння врожаю не уникнути

Україна завжди відігравала роль потужного та надійного...

Як правильно провести десикацію для якісних жнив

Війна внесла корективи не лише в посівну,...

Бор для формування високої врожайності культур

Сьогодні застосування позакореневих підживлень мікроелементами (B, Zn,...

Погода

Kyiv
уривчасті хмари
20.6 ° C
22 °
19.8 °
82 %
1.4kmh
34 %
Вт
32 °
Ср
32 °
Чт
23 °
Пт
27 °
Сб
30 °