24 Вересня 2021

Підживлення озимої пшениці фосфором та калієм перед сівбою

Озиму пшеницю перед сівбою варто підживити фосфором і калієм. Кількість внесення корелюється відповідно до потреб сорту зерна, яке вирощується, складу грунтів, навколишніх умов росту та розвитку.

Озима пшениця потребує 9-13 P2O5 кг/т та K2O 16-24 кг/т + відповідна маса соломи. Це базова «одиниця» розрахунку потреби. Вище значення потреби живлення розраховується, коли доступність компонентів в ґрунті нижча, тоді як нижче значення розраховується на більш родючих ґрунтах.

Знаючи одиницю поглинання пшениці, можна визначити потребу у фосфорі та калії для отримання конкретного врожаю. Так, плануючи урожайність 8 т/га зерна, озима пшениця потребуватиме 72-104 кг P2O5 та 128-192 кг K2O відповідно. Ці значення є результатом добутку одиничного споживання окремих компонентів та передбачуваного виходу.

Іноді доводиться застосовувати більші дози, ніж це обумовлено потребами живлення. Така ситуація виникає, коли результати аналізу щодо родючості ґрунту свідчать про низький вміст фосфору та калію. Вирівнювання вмісту цих мікроелементів в ґрунті має важливе значення не тільки для врожаю на новий сезон, а й для усіх наступних культур.

Доза підживлення, рівна потребі пшениці, застосовується, коли вміст фосфору та калію перебуває у нижчих межах середньої родючості та якщо органічне підживлення (наприклад, солома чи гній) не застосовується.

Дозування можна зменшити на 20-25%, коли в ґрунті перебуває велика кількість засвоюваних форм фосфору та калію. Таку практику можна стабільно застосовувати на ґрунтах середньої родючості, що знаходяться у хорошому стані.

Більше зниження дози, навіть до 50%, допустиме, якщо аналіз ґрунту показує вміст фосфору та калію у верхніх шарах у достатній кількості. Якщо родючість ґрунту та кількість поживних речовин дуже високі, то підживлення обмежується навіть 75%. Зменшена доза добрив перед сівбою допоможе рослинам мати гарний старт,  далі пшениця використовуватиме ґрунтові ресурси.

Бувають також ситуації, коли пропускається внесення, наприклад, калію. Це можливо, коли ґрунт багатий калієм і після збору урожаю відбулося заробляння соломи.

growhow.in.ua

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Як боротися з білою гниллю в посівах сої

Корисними порадами та тактикою боротьби із грибною...

Погода

Kyiv
рвані хмари
10.5 ° C
11.2 °
9.8 °
99 %
0.5kmh
75 %
Пт
13 °
Сб
14 °
Нд
17 °
Пн
15 °
Вт
15 °