22 Жовтня 2021

В Україні зросла орендна плата за сільськогосподарські землі

У 2020 році в Україні орендна плата за сільськогосподарські землі зросла в середньому на 6,5% та становить 4221 грн за гектар.

В деяких областях середній розмір річної орендної плати становить понад 15% нормативної грошової оцінки земель (НГО). Це свідчить про доволі високу конкуренцію за права використання землі, яка, найімовірніше, залишиться й надалі високою після старту обігу сільськогосподарських земель.

За словами Елліни Юрченко, експерта із земельних питань УКАБ, збільшення розміру орендної плати за землі с/г призначення в 2020 році спостерігається на всій території України. “Така тенденція підвищення орендної плати спостерігається останні декілька років. Спочатку конкуренція між аграріями змушувала збільшувати відсоток орендної плати в договорах. Наступний поштовх для зростання орендної плати був в 2018 році. Тоді була проведена Всеукраїнська нормативна грошова оцінка сільськогосподарських земель, хоча в деяких регіонах вона в результаті перерахунку дещо знизилась. Саме у відсотках від НГО землі в договорах визначається розмір орендної плати. Щоб зменшити ризики коливання розміру орендної плати та забезпечити фінансове планування аграрних підприємств, в договорах оренди землі приватної власності почали відходити від визначення орендної плати у відсотках від НГО. Подальше збільшення орендної плати за землю в 2020 році пояснюється активним проведенням земельної реформи та очікуваним відкриттям ринку землі”, – розповідає Елліна Юрченко.

На сьогодні найбільший розмір орендної плати у гривневому еквіваленті спостерігається у центральних областях України. А от найбільше зростання у відсотковому співвідношення орендної плати у 2020 році у порівнянні до 2019 року відбулося у Чернігівській області – на 19%.

Один з найбільших розмірів орендної плати – у Вінницькій області. Проте варто відмітити, що у 2020 році орендна плата у цьому регіоні майже не зросла у порівнянні з 2019 роком. Це пояснюється стрімким зростанням орендної плати до 2019 року, а також несприятливими погодними умовами 2020 року.

Нижчий розмір орендної плати у південних та східних областях пояснюється нижчою продуктивністю земель через більш посушливий клімат. А незначне зростання орендної плати у цих регіонах у 2020 році також пояснюється втратами через посуху.

Орендна плата за землюУКАБ

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Погода

Kyiv
чисте небо
14.8 ° C
16.5 °
14.1 °
41 %
1.3kmh
0 %
Пт
14 °
Сб
11 °
Нд
8 °
Пн
7 °
Вт
11 °