Виснажений ґрунт. Підвищена кислотність. Європейські методи вирішення

3154

Збереження родючості українських ґрунтів –  актуальне та важливе питання сьогодення!

Людство швидко розвивається. Шалений науково-технічний прорив у всіх сферах життєдіяльності, роботизація, альтернативні джерела енергії, ІТ-технології, штучний інтелект – все це, без сумніву, досягнення.  Але через бурхливий темп життя ми не помічаємо й дуже важливих негативних змін, які можуть завдати катастрофічної шкоди людям. Ми втрачаємо найважливіший актив у сільському господарстві – землю. Актив, втрата якого становить безпосередню економічну та продовольчу загрозу для нашої країни. І це не перебільшення.

Науковці вже давно намагаються якомога більше привернути увагу до цієї проблеми. Зі слів фахівців із НУБІП України, вже понад 15 років спостерігається стрімке зниження родючості славнозвісних українських ґрунтів. На сьогодні ситуація набула катастрофічних масштабів. Деградація ґрунтів – це загальнонаціональна проблема, яка потребує негайного вирішення, адже здорова, родюча земля є важливим економічним складником процвітання нашої держави та вирішальним чинником у забезпеченні населення якісним і безпечним продовольством.

Варто прислухатись до застережень науковців

Вже багато років земля в нашій країні використовується без огляду на наслідки для здоров’я населення, економіки України та майбутніх поколінь.

Відповідальне ставлення до використання землі – це завдання мають вирішувати не лише агровиробники, а й влада. Для аграріїв важливими є, зокрема, такі чинники, як раціональність використання земель, агрохімічний аналіз ґрунту, якість внесених добрив і ЗЗР, очищення та оздоровлення ґрунту, тобто всі шляхи та дії, які підтримують стале сільськогосподарське виробництво.

Все, що земля отримує, вона повертає з надлишком

Проте ні для кого не буде новиною, що агровиробникам бракує заохочення для проведення цих заходів. А це вже завдання органів державної влади. Для підтримки сталого сільськогосподарського виробництва аграріям необхідна мотивація та заохочення з боку держави в економічних, юридичних, технічних питаннях, а також у питаннях безпеки та захисту прав аграріїв.

«Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави»

(Конституція України, ст. 14)

Повага, взаємодопомога, згуртованість, відповідальність, завзятість і любов до України – основи розвитку і процвітання держави.

Повертаючись до проблеми втрати землі, слід зазначити, що існує багато типів деградації, й усі вони більшою чи меншою мірою негативно впливають на аграрний потенціал нашої з вами країни.

Типи деградації грунтівВ цій статті ми хочемо виділити такий тип деградації, як підкислення (низький рівень pH ґрунту). Від рівня кислотності ґрунту залежить багато – і його структура, і те, наскільки доступними будуть елементи живлення, як будуть рости та розвиватися рослини. Підвищена кислотність ґрунтового середовища – дуже небезпечне явище. На землях, уражених підкисленням, знижується буферність, тобто здатність підтримувати сталу реакцію ґрунтового середовища і протистояти різкій зміні реакції (наприклад, при внесенні фізіологічно кислих добрив). Суттєво пригнічується діяльність корисних мікроорганізмів. Водночас підкислення сприяє розвитку в ґрунті грибів, серед яких багато паразитів і збудників різних хвороб рослин. Низький рівень pH ґрунтового середовища безпосередньо призводить до зменшення врожаю та зниження якості кінцевої продукції, тобто погіршення результату сільськогосподарського виробництва. До того ж на підкислених ґрунтах значно знижується ефективність внесених добрив, оскільки поживні елементи доступні в повному обсязі тільки при нейтральних показниках ґрунтового середовища. А це великі втрати інвестованих ресурсів і майбутніх прибутків.

Доступність елементів живлення при різних показниках середовищаЕфективність елементів жмвлення (NPK)Джерела інформації про стан ґрунтів в Україні обмежені. За даними НААН України, площа підкислених ґрунтів становить 5 млн га (із загальної ріллі 32 млн га). Проте багато експертів стверджують, що ця цифра сягає 12 млн. Найбільші проблеми з підкисленими ґрунтами мають такі області: Львівська, Волинська, Рівненська, Івано-Франківська, Тернопільська, Хмельницька, Вінницька, Житомирська, Київська, Черкаська, Чернігівська, Сумська.

Нашій компанії ТОВ «Європейські Аграрні Традиції» разом зі своїм польським партнером POLCALC Sp. z o.o. (виробник кальцієвих добрив) під час участі в міжнародних аграрних виставках (AGROPORT WEST LVIV, AGROPORT SOUTH KHERSON, AGRO 2018) пощастило поспілкуватись із агровиробниками з різних регіонів України. З розповідей практиків аграрної справи стало відомо, що проблема з кислими ґрунтами існує і в тих регіонах, для яких це явище взагалі нетипове, – в Запорізькій, Дніпропетровській, Полтавській, Кіровоградській, Одеській областях. Навіть у Херсонській області існує проблема підкислення на ділянках, де застосовується полив. Проблема кислих ґрунтів існує, і з нею необхідно боротися.

Нам потрібен інший, новий підхід до сільського господарства. До землі не можна ставитись як до безкінечного ресурсу, оцінювати її лише з точки зору вкладення інвестицій. Ми зобов’язані бути справжніми господарями на своїй землі. Землекористування має базуватись на наукових основах. Свіжі погляди, обмін світовим досвідом, інновації, технології, якісні матеріали і засоби – майбутнє АПК України!

Виростити, зберегти, примножити та покращити якість

Для прикладу: в Європі практикується дуже відповідальне і бережливе ведення сільського господарства. Це підхід із перспективами на майбутнє. Він проявляється в багатьох чинниках: раціональність використання землі, аналіз ґрунту, сівозміна, впровадження нових технологій оздоровлення землі, підтримання буферності ґрунтів, контроль за внесенням та якістю добрив і меліорантів.

Науковий підхід до меліоративних заходів допоможе вирішити проблему підкислення якісно і в найкоротші терміни.

Наша компанія ТОВ «Європейські Аграрні Традиції» є офіційним представником польського виробника кальцієвих добрив POLCALC Sp. z o.o. Продукція, яку випускає завод, – це якісні гранульовані кальцієві добрива, які успішно використовуються європейськими агровиробниками для меліорації та підживлення кальцієм. Лінійка продукції складається з:

POLCALC гранульований карбонат кальцію (CaCO3 – 98%), реактивність 100%;

POLCALC SuperMag гранульований (CaCO3 – 55%, MgCO3 – 42%), реактивність 100%.

Перевагами кальцієвих добрив «POLCALC» є те, що добрива виробляються з найчистішої сировини виключно природного походження, при грануляції не використовуються склеювачі, тобто відсутні різні сторонні хімічні елементи, продукція є органічною (підтверджено сертифікатом на використання в органічному землеробстві). Фракція помелу сировини перед грануляцією становить 0,02 мм (20 µm), що дає 100% розчинність та 100% миттєву дію з нейтралізації кислого середовища.

Час реакції в місяцяхДобрива мають низькі норми внесення за рахунок високого вмісту діючої речовини і 100% реактивності. Їх характеризують легкість, простота та рівномірність внесення. Застосовувати ці добрива можна в різні періоди, в тому числі як підживлення під час вегетації, оскільки добриво є органічним і не агресивним, тож не зашкодить культурам. Гранульовані кальцієві добрива POLCALC дійсно проявляють високу агрономічну й економічну ефективність. Впродовж 2018 року використання добрив POLCALC дало позитивні результати в низці сільськогосподарських підприємств України. Серед них підприємство, яке займає лідируючі позиції на насіннєвому ринку України, – ТОВ АПК «Маїс» (м. Черкаси). Норми внесення добрива POLCALC були розраховані в НУБІП України на підставі агрохімічного аналізу ґрунту. Внесення добрива проводили звичайним розкидачем навесні по мерзлоталому ґрунту. Через 2,5 місяці вже було отримано позитивні результати щодо нейтралізації кислого середовища. Тож якість і ефективність цього добрива доведено на практиці!

 Відновити, зберегти землю і не нашкодити

Консультації, рекомендації, розрахунок норм внесення добрива – все це виконують польські та українські фахівці у сфері ґрунтознавства та агрономії на підставі агрохімічного аналізу ґрунту. При рекомендаціях і розрахунках норм внесення обов’язково беруться до уваги такі дані, як структура ґрунту, спосіб внесення, вирощувана культура, очікувана врожайність, забезпеченість ґрунту поживними елементами, кількість і види добрив, запланованих для внесення. Такий підхід допоможе переглянути старі методи вапнування та перейти на нові технології меліорації, а також уникнути блокування поживних елементів, тобто перевапнування.

Ми робимо все, щоб українські сільськогосподарські виробники мали можливість якісно підвищити рівень рН ґрунту та забезпечити доступність усіх елементів живлення, чого не вдається зробити під час використання звичайних меліорантів і застарілих методів.

Наш із вами обов’язок – передати нащадкам землю в належному стані задля процвітання нації!

ТОВ «Європейські Аграрні Традиції»

https://www.facebook.com/EuroAgroTradition/

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram