Azurit 9 – нова просапна сівалка із технологією здвоєних рядків

742
Сівалка AZURIT 9

Умовами успішної сівби є якісний передпосівний обробіток ґрунту, дотримання встановленої норми висіву, оптимальні та стислі строки проведення сівби, забезпечення рівномірної глибини загортання насіння, розміщення насіння на достатньо щільне ложе, оптимальна швидкість руху посівних агрегатів тощо.

Найчастіше сівбу просапних культур виконують пунктирним або стрічковим способом. Вони є різновидами широкорядного способу сівби. Від вибору способу сівби залежать тип і конструктивні особливості не лише посівних агрегатів, а й усього комплексу машин для виконання подальших операцій.

Широкорядним способом сіють рослини, які потребують більшої площі живлення і слабо протистоять бур’янам. Ширина міжрядь для окремих культур різниться, але має бути не меншою за 45 см. Так сіють цукрові буряки, кукурудзу, соняшник, сою та інші культури.

За пунктирного способу насіння розподіляють у рядку точно на встановленій відстані, тому додатково формувати густоту не потрібно. В останні роки цей спосіб набув значного поширення. Застосування сівалок точного висіву та одноросткових сортів цукрових буряків дає змогу більш раціонально використовувати насіння.

У разі стрічкового способу сівби кілька рядків (найчастіше 2) зближують на відстань 7,5–15,0 см, завдяки чому утворюється стрічка. Міжряддя між стрічками залишають широким – від 45 до 90 см – для міжрядного обробітку. Стрічкові посіви найчастіше практикують при вирощуванні овочевих коренеплодів, які не потребують значної площі живлення. Цей спосіб також ефективний при вирощуванні проса та гречки.

Від способу сівби залежать тип і конструктивні особливості не лише посівних агрегатів, а й усього комплексу машин для подальших операцій, а також техніко-економічні показники технологічного процесу загалом.

Технології вирощування просапних культур постійно розвиваються, а техніка для їх забезпечення постійно вдосконалюється. У цьому плані заслуговує на увагу чергова новинка від всесвітньо відомого виробника сільськогосподарської техніки компанії Lemken – сівалка Azurit 9 для сівби просапних культур. Необхідно зазначити, що з 2018 року вже розпочалися поставки цих сівалок на український ринок.

Останнім часом на полях України впроваджується технологія вирощування кукурудзи, соняшнику, сої, ріпаку та сорго здвоєними рядками: рослини на полях розміщуються за принципом здвоєних рядків із незмінним основним міжряддям – 70 см. Однією із вимог до розміщення рослин у здвоєному рядку є зміщення інтервалів насіння у сусідніх рядках на половину інтервалу, тобто розкладання насінин у шаховому порядку. Зміна щільності посіву та використання насіння нових гібридів дає змогу використовувати такий спосіб. Зигзагоподібна схема посіву сприяє збільшенню площі живлення та отриманню сонячного світла рослинами і, як наслідок, підвищенню врожайності до 10% кукурудзи на зерно та до 15% кукурудзи на силос.

Прибавка врожаю за всіх однакових стартових умов, яку було зафіксовано під час досліджень, цілком очевидно, стала результатом оптимального розміщення рослин на полі та зменшення взаємної конкуренції культурних рослин за світло, вологу та елементи живлення. Адже завдяки цьому зросла ефективність використання ресурсів росту як ґрунтовою частиною рослини (корінням), так і наземною (листостебловим апаратом).

Важливо, що для подальшого догляду за посівами та збирання не потрібне використання спеціальних культиваторів і жаток – все виконується стандартним обладнанням, яке застосовується для традиційної просапної сівби й зазвичай є у господарствах.

Для забезпечення нової технології (DeltaRow) компанія Lemken пропонує відповідну спеціальну сівалку точного висіву просапних культур (кукурудзи, сої, соняшнику та ріпаку) у здвоєні рядки Azurit 9. Сівба виконується на швидкості до 15 км/год.

AZURIT 9Вперше сівалку Azurit 9 (як концепт) компанія Lemken представила ще на міжнародній виставці Agritechnica-2013 у Ганновері, заявивши, таким чином, про вихід в сегмент техніки для точкової сівби. Через два роки на Agritechnica-2015 німецький виробник представив передсерійну машину Azurit. На виставці Agritechnica-2017 інноваційна сівалка Azurit 9 отримала нагороду «Машина року-2018» у номінації «Посівні машини та саджалки». Постачання цих машин в Україну розпочнеться у 2018 році з перших двох сівалок, демонстраційний тур яких оголосило представництво Lemken в Україні.

Висівний механізм сівалки Azurit 9
Висівний механізм сівалки Azurit 9
AZURIT 9 Схема розміщення насіння
Схема розміщення насіння

У технології DeltaRow компанія Lemken відмовилася від традиційної методики розподілу посівного матеріалу окремими рядами. Замість цього розробники компанії передбачили розподіл насіння у шаховому порядку в два ряди на відстані 12,5 см між ними, що забезпечує збільшення вільної площі для кожної рослини на 70%, завдяки чому рослини отримують більше води і поживних речовин (порівняно зі звичайним рядком).

Головною особливістю сівалки Azurit 9 є нова система висіву подвійними рядками, що дає змогу оптимально розподілити насіння площею. Цим вона відрізняється від традиційних технологій сівби, за якими насіння висівається в один рядок.

Робота сівалки Azurit 9 розпочинається з прибирання післяжнивних залишків і каміння за допомогою двох спеціальних зсувних дисків. Потім сошник для внесення добрив з тиском до 250 кг закладає між рядами борозенку з добривами точно посередині посівного ряду, яку закриває встановлений за ним трапецієподібний ущільнюючий коток. Трапецієподібні кільця також виконують попереднє ущільнення рядів.

Окремі висівальні агрегати забезпечуються насінням з центрального насіннєвого бункера об’ємом 600 літрів за допомогою системи Seed on Demand (насіння за потреби), за допомогою шнекових дозаторів воно потрапляє в пневматичну систему. Два синхронізованих диски, різні для кожної культури, розподіляють його для перемінного постачання на два дводискових сошники висівного вузла сівалки Azurit 9, завдяки чому насінини висіваються у двох напіврядах не одна навпроти одної, а у шаховому порядку. Диски приводяться в дію окремими електродвигунами. Між сошниками встановлене опорне колесо, яке відповідає за глибину закладки. Після того, як насінина потрапила на ґрунт, її вловлює гумовий ролик і фіксує в необхідному місці. Після сівби обидва напіврядки закриваються V-подібним притискним роликом. Оскільки насіння розділяється між двома дисками, швидкість їх обертання невисока, що не виступає обмежуючим чинником для роботи на великих швидкостях.

Для прокладання технологічної колії передбачена можливість відключення окремих рядів у системі DeltaRow. При цьому можна налаштувати будь-яку норму висіву, що забезпечує постійну кількість рослин на гектар. При відключенні одного з напіврядів ширина міжряддя може становити до 87,5 см, що дає змогу рухатися по полю техніці з широкопрофільною гумою.

Завдяки використанню двох синхронізованих висівних дисків кожен з них подає кожне друге зерно, що забезпечує зменшення радіусу, а отже, і зниження окружної швидкості. Часовий інтервал процесу подачі достатній для точного поздовжнього розподілу посівного матеріалу. Управління сівалкою здійснюється за допомогою системи ISOBUS через термінал CCI200.

AZURIT 9 здвоєні рядкиЗі слів виробника, наразі сівалка має максимальну ширину захвату 6 метрів і лише навісне виконання. Але навіть при таких розмірах рама агрегату може бути як жорсткою, так і складаною для зменшення транспортних габаритів до 3 метрів. Мінімальна ширина захвату становить 3 метри, а кількість рядків, залежно від розміру агрегату, варіюється від 4 до 12 з міжряддям від 50 до 80 см.

Техніка Lemken давно відома можливістю комбінування агрегатів, коли за один прохід виконується кілька операцій. Це вдале технологічне та економічне рішення було застосовано і при розробці нової сівалки. У Azurit 9 передбачено три можливості комбінування та використання з іншими агрегатами Lemken. Перша – це агрегатування із фронтальним баком «Солітер 23», який виконує функції ємності для добрив і додатково баластує трактор. Друга – навішування на пневматичну сівалку «Солітер 25». В цьому випадку сошниковий брус останньої знімається, а замість нього на триточковій навісці кріпиться Azurit 9. «Солітер 25», у свою чергу, комбінується з 5 ґрунтообробними агрегатами Lemken: це дискові борони «Геліодор 9» і «Рубін 9», передпосівний культиватор «Систем-Компактор», стерньовий культиватор «Кристал 9» і ротаційна борона «Циркон 12». Таким чином, використання кожного з агрегатів, які задіяні у комбінації, стає ще більш економним. І третьою можливістю використання Azurit 9 є навішування її замість сошникового бруса посівної комбінації «Компакт-Солітер 9». У цьому випадку бак об’ємом 5000 літрів може вмістити достатню кількість добрив для безперебійної роботи. Слід зазначити, що комбінування та комунікація всіх агрегатів відбувається за допомогою системи ISOBUS, тому за її відсутності на наявних агрегатах їх потрібно буде дообладнати.

За бажанням замовника сівалка може бути оснащена чималою кількістю електронних опцій, які потрібні не стільки для полегшення роботи, скільки для її точності задля досягнення максимального збільшення врожайності. Тому використанням системи навігації на базі GPS вже не обійтися. Звісно, можна працювати і за маркерами сліду, але все ж найбільшу точність нам дає RTK-сигнал. Окрім цього, є й системи перемикання секцій, і включення технологічної колії, і мобільний обмін даними, і системи контролю за допомогою відеокамер.

В. Васильченко, канд. техн. наук, доцент; С. Дерев’янко, канд. екон. наук, доцент, НУБІП України

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2018

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram