28 Березня 2024

Другий шанс рідкого фосфору

Управління фосфатним живленням є однією з ключових проблем у збільшенні врожайності сільськогосподарських культур. А РКД має суттєві переваги в інтенсивному сільському господарстві. Особливо в посушливих умовах. РКД – сучасні, високоефективні масові добрива, які є прямим замінником амофосу та інших гранульованих фосфатних добрив. Перехід на живлення РКД дає змогу економити до 30% витрат на внесення фосфатних добрив. Саме тому близько третини фосфатних добрив у США вносять саме в рідкому вигляді.

ВИРОБНИЦТВО РІДКИХ КОМПЛЕКСНИХ ДОБРИВ

Виробництво РКД розпочалось в Україні у 80­-х роках. РКД 10:34 вироблялось в Україні за американською технологією з суперфосфорної кислоти, що постачалася американською компанією «Оксідентл петроліум». Український аграрний сектор споживав РКД АРР 10:34 сотнями тисяч тонн за рік. Деякі агрономи ще пам’ятають реальні прибавки врожаю, які вдавалося отримувати навіть за тогочасного рівня аграрних технологій. На жаль, у 90-­х роках технологія виробництва РКД в Україні була втрачена. А досвід використання РКД – забутий. Лише 10 років тому на ринок почали поступово повертатися РКД для стартового внесення. Щоправда, обсяг, у якому їх застосовують, абсолютно не співмірний із реальною потребою агарного сектору в рідких фосфатних добривах.

Американська технологія виробництва РКД проста, але потребує високого рівня технологічного оснащення та контролю хімічних процесів. Звичайна ортофосфорна кислота за допомогою високої температури і тиску перетворюється на суперфосфатну (поліфосфатну) кислоту. А з неї за допомогою аміаку синтезуються рідкі комплексні добрива. Насамперед легендарні поліфосфатні РКД АРР 10:34. Саме цю технологію в 2019 році повернула в Україну група УТК «Хімальянс» / BLAU chem.

Позитивні риси хімічних РКДПозитивні риси хімічних РКД-2У представленій схемі виробництва використовуються виключно базові хімічні кислоти й аміак. Жодного розчинення порошків, твердих добрив чи іншого втручання в технологічний процес. Всі технологічні операції здійснює автоматизоване обладнання, а оператор лише контролює параметри за допомогою ЦПУ. За технологією хімічного синтезу компанія UTK BLAU chem може виробляти 179 марок РКД. Зокрема, BLAU phos APP 10:34; 7:23, BLAU start NPK 5:20:5; 0:18:18; BLAU nit NP 16:16; NP 25:6, BLAU синтез NP 8:24, тощо.

ПОЗИТИВНІ РИСИ ХІМІЧНИХ РКД

Всі РКД BLAU chem мають спільну властивість: вони відповідають якнайсуворішим вимогам щодо якості та стабільності мінеральних добрив. В підсумку компанії, які частково чи повністю перейшли на використання рідких комплексних добрив, отримують економію до 30% на внесенні фосфатних добрив. Це досягається завдяки двом технологічним перевагам РКД, які відсутні у гранульованих добрив: рівномірність і точність внесення за рахунок рідкої форми та пролонгована дія і низькі втрати в ґрунтах.

При потраплянні у ґрунт гранул твердих добрив утворюються локалізовані зони з високою концентрацією фосфатів. Навіть за доброго зволоження поживні речовини з цих зон мігрують лише на 1–2 сантиметри. Крім того, рослина не завжди може споживати фосфати безпосередньо. Фосфат-­іони потрапляють до коренів рослини внаслідок дифузії з масовим рухом води, що витрачається на транспірацію. При низькій вологості ґрунту переміщення фосфору до коріння відбувається особливо повільно. А зони з високою концентрацією солей мінеральних добрив іще більше уповільнюють цей рух. Тому надзвичайно важливо забезпечити рівномірне розподілення фосфат-­іонів у всьому зволоженому шарі ґрунту, доступному кореневій системі культурної рослини.

Внесення фосфатних добрив у рідкій формі не забезпечує ґрунт додатковою вологою. Але завдяки рідкій формі фосфати краще переміщаються тріщинками і капілярами, що збільшує зону міграції РКД до 7–15 сантиметрів. Таким чином, рівномірність розподілу збільшує доступність для рослини поживних речовин із РКД до 50–85% порівняно з 20–35% доступності ДР із гранульованого амофосу.

Особливо добре цю властивість рідких фосфатів помітно в симбіозі з більш рухомими азотними добривами. Оскільки фосфор «контролює» практично всі біохімічні процеси життєдіяльності рослин, своєчасне збалансоване живлення сільськогосподарських культур і азотом, і фосфором має першорядне значення для формування високих врожаїв. Фосфор виконує енергетичну й конституційну функції в рослинах та інших організмах. Він входить до складу багатьох життєво важливих фосфорорганічних сполук, серед яких найбільше значення мають АТФ і нуклеїнові кислоти, які беруть участь практично у всіх біохімічних процесах енергетичного обміну в клітині, передачі спадкової інформації, синтезі ферментів, білків, вуглеводів та інших речовин. Макроергічні зв’язки АТФ є головним отримувачем енергії, що утворюється при фотосинтезі та у процесі дихання клітини, а також основним постачальником енергії, необхідної для здійснення синтезу білків, жирів, вуглеводів і активного надходження елементів живлення в рослини.

Важлива роль фосфору у складі фосфатидів – утворення ліпідних цитоплазматичних мембран, які контролюють надходження поживних речовин в рослини.

Другою позитивною рисою РКД є те, що основні марки BLAU phos APP 10:34; 7:23, містять фосфати не лише у швидкодоступній рослинам ОРТО формі, а й у високотехнологічній ПОЛІформі. На відміну від ОРТОфосфатів, які містять лише один атом фосфору, ПОЛІфосфати є пов’язаним ланцюжком з кількох атомів фосфору. Тому поліфосфати майже не зв’язуються мінералами ґрунту та іншими паразитичними споживачами. Механізм пролонгованої дії поліфосфатних РКД BLAU phos нагадує механізм дії КАС. Полі­фосфатні ланцюжки вивільняють діючі речовини поступово. Тому термін їх доступності для рослин сягає 5-­7 тижнів. Для порівняння: час переходу в недоступну форму ортофосфатів не перевищує 2-­х тижнів. А коефіцієнт корисної дії  рідко сягає 30-­40%. Для мінімізації втрат фосфорних добрив на основі ортофосфатів необхідне чітке планування норми внесення. Звичайно, слід враховувати індивідуальні умови, в яких застосовується РКД, як-­то ґрунт, волога, температура, особливості сорту тощо.

Позитивними рисами РКД, виготовлених за технологією хімічного синтезу, вважають:

  • відсутність специфічних вимог до транспортування та зберігання;
  • низькі технологічні втрати при зберіганні та перевантаженні (менше ніж 1%);
  • екологічна безпечність; низький сольовий індекс; відсутність вільного аміаку;
  • рівномірний вміст, що в сукупності з рідкою формою дає змогу гарантувати рівномірне внесення і дозування;
  • відсутність протипоказань до змішування з більшістю агрохімікатів, мікроелементів, біопрепаратів та інших рідких добрив.

ТЕХНОЛОГІЯ ВНЕСЕННЯ РКД

Завдяки рідкій формі й одночасному вмісту орто-­ і поліфосфатів РКД можна використовувати на будь-­якому етапі живлення рослин.

В передпосівну обробку РКД можна вносити як в рядок, так і суцільно-­поверхнево з подальшим загортанням у ґрунт. Норма внесення становить 50–300 кг/га.

Разом із посівом РКД можна застосовувати як стартові добрива із внесенням безпосередньо в рядок. Норма внесення – 20–40 кг/га. При цьому бажано уникати контакту добрива і насінини.

Незважаючи на те, що сольовий індекс найбільш концентрованого РКД BLAU phos APP 10:34 не перевищує 20 одиниць, потрапляння добрив на насінину може призвести до опіків.

Найкращим методом внесення РКД з посівом є використання технології 5 х 5 см, коли рідке добриво вносить на 5 см глибше, або глибше і вбік від насіннєвого ложа.

Норма внесення становить 50–150 кг/га.

При поверхнево­стрічковому чи внутрішньогрунтовому підживленні норма внесення РКД має бути 30–100 кг/га.

Як заміну КАС можна використовувати РКД NP 16:16.

Рідкі комплексні добрива BLAU phos – це класичні фосфатні добрива, що довели свою ефективність як в Україні, так і в усьому світі. Фактичний рівень первинної доступності поживних речовин із РКД вдвічі перевищує доступність поживних речовин з амофосу та інших твердих фосфатних добрив. Тобто при правильній технології внесення вартість одиниці фосфору з РКД виявляється найнижчою серед усіх фосфатних добрив.

Сергій Рубан, 067-470-09-71, 050-900-72-61, e-mail: blau2market@gmail.com

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2020

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Добрива «Екоорганік» – ключ до вашого найкращого врожаю!

Стартові добрива від «Екоорганік» – невід’ємна частина...

Розвиток технології стартового живлення

Наступне покоління рідких добрив з підвищеною ефективністю...

Погода

Kyiv
хмарно
12 ° C
12.6 °
11.4 °
83 %
0.5kmh
100 %
Чт
12 °
Пт
12 °
Сб
17 °
Нд
21 °
Пн
20 °