01 Липня 2022

Фактори збільшення урожайності цукрових буряків

Цукрові буряки – культура з найбільш нерозкритим потенціалом урожайності. Причому до факторів збільшення урожайності можна віднести як густоту посіву буряків, так і строки збирання.

Вплив густоти стояння на кінцеву урожайність цукрових буряків досліджується практично із моменту початку вирощування цієї культури. Завдяки безлічі дослідів, проведених по всій території України, вдалося з’ясувати, що своєчасний збір урожаю покращує кількісні та якісні показники цукрових буряків.

За результатами трирічних досліджень, проведених із українськими гібридами у ранні строки збирання, площа листової поверхні зменшилась в середньому в 1,6 рази, а пізнього строку збирання – в 2,9 рази, якщо порівнювати із періодом інтенсивного росту.

За пізніх строків збирання листкова маса значно зменшується в порівнянні із ранніми, а маса коренеплодів в свою чергу значно збільшується.

Завдяки аналізу проведеного дослідження на гібриді Білоцерківський ЧС 57, було встановлено, що середня вага коренеплоду становила 850 грамів саме за пізніх строків збору врожаю. Співвідношення ж між масою листків та масою коренеплодів було 0,33 за густоти стояння 50-55 тис. на гектар, а при умові максимальної густоти стояння – до 0,30.

Також із дослідження стала відомою закономірність – якщо перенести строки збирання на 1 місяць, то маса сухих речовин збільшується із 15 до 44 грам, при тому, що маса сухих речовин у листовій масі зменшувалась в середньому на 6 грамів за місяць.

Ще одним із факторів, що впливає на урожайність цукрових буряків, є інтенсивність споживання поживних речовин з ґрунту.

Дослідження показали, що буряки найбільше виносять із ґрунту калію, трішки менше азоту і небагато фосфору.

Також, за результатами дослідження, було встановлено, що із збільшенням густоти посіву значно зменшується винос азоту. Проте також була встановлена закономірність – із пізнім збиранням збільшується виніс основних елементів живлення – азоту на 15 кг, фосфору на 3 кг, а калію – на 12 кг.

Найбільшу врожайність українські гібриди цукрових буряків демонструють за умов пізніх строків збору врожаю та суттєвому збільшенні норми висіву (110-115 тис. шт/га.).

За таких умов урожайність зростала в середньому на 4 т з гектару. Також, разом із кількісними показниками із загущенням посіву зростають і якісні показники – збільшується цукристість в середньому на 0,7-1%.

Отже, для отримання високого врожаю цукрових буряків в умовах Лісостепу України, потрібно загущувати посіви в залежності від гібриду, а також намагатися максимально подовжити строки збирання урожаю.

yablukom.ua

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Науковці вивели сорт пшениці, надстійкої до хвороб

Група доктора Хана Фангпу з Інституту генетики...

В Україні знову змінилися закупівельні ціни на сою та ріпак

Котирування на ріпак та сою кілька тижнів...

Експорт української агропродукції залізницею під загрозою

За словами Марії Дідух, директора ГС «Всеукраїнський аграрний...

Погода

Kyiv
чисте небо
25.9 ° C
25.9 °
25.9 °
52 %
3.5kmh
0 %
Пт
28 °
Сб
27 °
Нд
29 °
Пн
31 °
Вт
33 °