28 Березня 2024

Фітосанітарний стан посівів на 11 липня

Останнім часом погодні умови сприяли живленню, розмноженню та шкідливості фітофагів. А також були малосприятливими для розвитку наявних хвороб у посівах сільськогосподарських культур.

У Степу, подекуди Лісостепу, в посівах озимих та ярих зернових колосових культур продовжується живлення личинок старших віків та молодих клопів (окрилилось 8% в Одеській та 78% у Запорізькій обл.) шкідливої черепашки. Чисельність шкідливих стадій фітофага становить 0,5-2 екз. на кв. м (осередково на необроблених посівах у Запорізькій області обліковують до 5).

У колосках живляться хлібні жуки та жужелиця. Вони виявлені на 6-18% (макс. 60%) обстежених площ, за чисельності 0,5-2 екз. на кв. м, пошкодили від 1 до 8% колосків.

Злакові попелиці, за огрубіння рослин, закінчують свій розвиток та живлення. Чисельність фітофагів складає від 5 до 12 екз. на рослину за заселення 4-12% рослин.

Пшеничний трипс майже на всіх обстежених площах у крайових смугах полів живиться на 2-12% (макс. 18%) рослин (Хмельницька обл.).

Фузаріозом на 3-15% (макс. 39%) обстежених площ уражено 0,5-5% (Волинська, Дніпропетровська, Івано-Франківська, Львівська, Одеська, Рівненська, Тернопільська обл.), макс. 7% колоса – у Волинській області. Септоріоз виявлено на 3-20% (макс. 60%) площ.

Осередково оливковою плісенню заражено 1-10% (макс. 29%) площ. Альтернаріозом – 12-15% площ, 0,5-3% колосків у Волинській та Тернопільській областях.

Бактеріозом – 0,2-1% колосків озимої пшениці та аскохітозом – 6-8% колосків ярого ячменю у Тернопільській області.

У Волинській області у посівах жита на 2-5% колосків виявлено ріжки, у посівах озимої пшениці на 1-3% колосків – чорний зародок.

Летючою й твердою сажками подекуди охоплено 0,01-0,5% (макс. 2%) колосків пшениці та ячменю.

У західних та північних областях Полісся на вівсі виявлено червоно-буру плямистість, у Волинській області – корончасту іржу (80 га, 4-7% рослин).

Повсюди триває літ стеблового (кукурудзяного) метелика, відкладання ним яєць (на рослину по 1-2 яйцекладки), відродження та живлення гусениць на 1-3% (Вінницька, Дніпропетровська, Житомирська, Запорізька, Одеська, Полтавська, Чернівецька та ін. обл.) заселених рослин кукурудзи.

У Дніпропетровській, Запорізькій, Одеській, Полтавській областях гусеницями бавовникової совки на 2-27% обстежених площ кукурудзи пошкоджено 1-3% рослин, за чисельності 1 гусениця на кожну. Повсюди розвиваються та шкодять попелиці, трипси, блішки, які на 6-50% обстежених площах пошкодили 2-10% (макс. 22%) рослин (попелиці – Кіровоградська обл.).

У посівах кукурудзи Миколаївської, Полтавської та Тернопільської областей на 10-26% обстежених площ 1-5% рослин охоплено гельмінтоспоріозом. Осередково у господарствах Полтавської області 1% рослин уражено пухирчастою сажкою (стеблова форма). У Черкаській області 1-3% рослин уражено септоріозом.

Достигаючі боби гороху пошкоджують личинки горохового зерноїда, галиці, гусениці плодожерки, попелиця. Набувають поширення антракноз, аскохітоз, осередково – пероноспороз, іржа, кореневі гнилі.

Повсюди у посівах сої на 1-7% (макс. 17%) рослин розвиваються та шкодять попелиці, трипси, павутинний кліщ. 1-5% рослин пошкоджено гусеницями акацієвої вогнівки, листогризучих совок, чортополохівки.

У посівах культури аскохітозом, пероноспорозом, септоріозом, церкоспорозом, іржею уражено 1-5% (макс. 12%) рослин. У Рівненській області бактеріальним опіком уражено до 10% рослин, у Тернопільській відмічено прояв жовтої мозаїки.

Скрізь у посівах соняшнику розвивається та шкодить геліхризова попелиця, якою заселено 3-15% рослин. Гусениці лучного метелика, листогризучих совок, соняшникової вогнівки пошкодили 1-6% рослин.

З хвороб мають поширення фомоз, пероноспороз, осередково – альтернаріоз, іржа, септоріоз, якими охоплено 1-8% (макс. 15%) рослин. В Одеській та Чернівецькій областях до 3% рослин уражено білою та сірою гнилями.

У посівах цукрових буряків продовжується розвиток бурякової листкової попелиці. Переважно в крайових смугах полів нею заселено 3-16% рослин, за чисельністю 5-10 екз. на рослину рослин.

Також у посівах культури шкодять бурякові щитоноски, мінуюча муха, совки (озима, гамма), якими заселено та пошкоджено 2-5% рослин. У Львівській, Тернопільській та Черкаській областях на церкоспороз хворіє 1-8% рослин.

На столових та кормових буряках церкоспорозом уражено до 7% рослин. Осередково у Вінницькій області на 1% рослин цукрового буряку проявився фомоз.

Розвиток фітопатогенів контролюють через профілактичні обробки дозволеними препаратами відповідного спектру дії.

dpss.gov.ua

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

Підписатися
Сповістити про
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Погода

Kyiv
хмарно
12 ° C
12.6 °
11.4 °
83 %
0.5kmh
100 %
Чт
12 °
Пт
12 °
Сб
17 °
Нд
21 °
Пн
20 °