22 Травня 2022

Готуємо ґрунт до сівби машинами LEMKEN

Основною метою передпосівної підготовки ґрунту є створення посівного шару зі сприятливими умовами для проростання насіння, подальшого росту та розвитку культурних рослин.

Якщо передпосівний обробіток проведено правильно, розпушений посівний шар ґрунту осідає повільно, зберігаючи вологу, забезпечуючи високу польову схожість висіяного насіння та сприятливий фітосанітарний стан. Ґрунт має бути чистим від бур’янів, з оптимальним співвідношенням кількості вологи та повітря, достатньою температурою для забезпечення активної мікробіологічної діяльності й необхідним поживним режимом для проростання насіння рослин відповідно до їхніх біологічних особливостей.

Якісно виконати передпосівну підготовку ґрунту можна лише тоді, коли вологість ґрунту оптимальна – тоді він не налипає на робочі органи знарядь. Інакше досягти високої якості робіт неможливо.

Передпосівний обробіток проводять на глибину сівби, щоб висіяне насіння лягало на щільне і вологе ложе й накривалося пухким шаром ґрунту. Якщо глибина передпосівного обробітку більша за оптимальну, насіння лягає на розпушений ґрунт, і до нього через переривання капілярного зв’язку значно гірше надходить волога із глибших шарів. У такому разі ефективність проростання насіння та поява сходів залежатимуть від погодних умов, зокрема, від випадання дощів після сівби.

Встановлено оптимальні параметри якості передпосівного обробітку, основним із яких є щільність ґрунту. Якісно підготовленим вважають ґрунт, у якого, залежно від типу, щільність розпушеного шару становить 0,85–1,0 г/см3, а насіннєвого ложа – 1,1–1,4 г/см3.

На українському ринку компанія LEMKEN пропонує агрегати передпосівного обробітку ґрунту, які забезпечують відмінну якість робіт та оптимальне розпушування по всьому посівному горизонту.

«СИСТЕМА-КОМПАКТОР»

Універсальний комбінований агрегат «Система-Компактор», який виконує передпосівну підготовку ґрунту за один робочий прохід, виготовляється з шириною захвату від 3 до 12 метрів. Ці знаряддя готують ґрунт на глибину загортання насіння у межах від 2 до 15 см. Характерною відмінністю цих агрегатів від аналогічних машин інших виробників є те, що вони якісно готують ґрунт під сівбу дрібнонасінних культур (льон, морква, трави тощо) на глибину 2 см. Жоден інший агрегат передпосівного обробітку ґрунту не здатен забезпечити належну якість при роботі на такій глибині.

Lemken Kompaktor
Універсальний комбінований агрегат «Система-Компактор»

Робочими органами агрегатів «Система-Компактор» є два ряди стрілчастих лап, два пластинчастих котки, два вирівнювальних бруси та кільчасто-шпоровий коток. Стрілчасті лапи виконують розпушування ґрунту на точно встановлену глибину. Лапи встановлені таким чином, що вони працюють горизонтально й не зачіпають нижній вологоносний шар, зберігаючи при цьому вологу під насіннєвим ложем. Планчасті котки подрібнюють і кришать ґрунт, а вирівнювальні бруси вирівнюють посівну площу. Кільчасто-шпоровий коток прикочує та ущільнює шар ґрунту над насіннєвим ложем. Крім того, коток сортує грудки: дрібні залишаються внизу, а великі виносяться на поверхню, захищаючи, таким чином, насіннєве ложе від розмивання в результаті дощів, вітрів та ерозійних процесів.

Для якнайкращого формування кореневої системи рослин готується ідеальне насіннєве ложе з великими грудками землі зверху, дрібною фракцією знизу та добре ущільненим ґрунтом. Великі грудки, які залишаються після обробітку стрілчастими лапами, подрібнюються вирівнювальними брусами і котком. Розміщення лемешів збільшує силу входження знаряддя у ґрунт, що забезпечує найбільший тиск на котки-подрібнювачі. Завдяки цьому процеси вирівнювання і кришіння відбуваються найкращим чином.

«Система-Компактор» підходить для роботи у будь-яких умовах. Покращені термообробкою пластини триточкової навіски забезпечують високу стабільність і надійність її роботи. Можливі коливання машини обмежуються за рахунок добре регульованого вала навіски.

Слідорозпушувачі, виготовлені у вигляді стрілчастих лемешів, зручно і безступінчасто регулюються на будь-яку ширину колії трактора та будь-яку ширину шин. Для захисту від пошкодження вони обладнані автоматичним захистом від каміння та інших можливих сторонніх перешкод. Регулювання глибини їх ходу здійснюється переставлянням штифтів.

Передній планчастий або трубчастий коток разом з ріжучою планкою вирівнюють верхній шар. При зміні ґрунтових умов відстань між котком і ґрунтом регулюється за допомогою гідравлічної системи. Пружини запобігають пошкодженню ріжучої планки.

Для роботи агрегатів «Система-Компактор» на важких ґрунтах рекомендується використовувати робочі секції з гама-зубами. Відстань між зубами становить 11 см при максимальній глибині обробітку приблизно 12 см. Завдяки вертикальному розміщенню зубів, на відміну від похилого розміщення, вологий шар ґрунту не виноситься на поверхню.

Система-КомпакторДобре ущільнення ґрунту відбувається завдяки важким коткам. Розміщення із зміщенням кільця котків з’єднані між собою таким чином, що практично виключається їх перекручування та забивання. Як альтернатива, у осінню пору на вологих ґрунтах можуть використовуватися трубчасто-ребристі котки.

Для підвищення продуктивності при передпосівному обробітку ґрунту компанія LEMKEN пропонує системи «Гігант» 10/800, «Гігант» 10/1000. При цьому дві причіпні комбінації для підготовки ґрунту «Система-Компактор» з шириною захвату кожної 4,0 м, 5,0 м або 6,0 м навішуються на важелі триточкової навіски. Завдяки системі нижніх тяг з маятниковим механізмом гасіння коливань окремі робочі секції, незалежно одна від одної, копіюють рельєф ґрунту.

Оптимальна робоча швидкість агрегатів «Системи-Компактор» становить 10–12 км/год. В результаті ефективної роботи цих знарядь забезпечується швидка і рівномірна схожість насіння. Фахівці довели, що використання «Системи-Компактор» дає змогу досягти збільшення врожаю до 15%.

Для зручності транспортування агрегати «Система-Компактор» за допомогою гідравліки складаються до транспортної ширини 3 м (для 12-метрового агрегату – до 4 м).

«СИСТЕМА-КОРУНД»

Універсальний комбінований агрегат передпосівного обробітку ґрунту «Система-Корунд» відрізняється особливо високою якістю вирівнювання, рихлення та кришіння ґрунту при високій продуктивності. Різноманітні стрілчасті лапи дають змогу цим агрегатам демонструвати свої можливості у різноманітних виробничих умовах.

Агрегати «Система-Корунд» виготовляються з кількістю секцій від двох до шести і забезпечують ширину захвату в межах 3,0–9,0 метрів. Агрегати виготовляються тільки в навісному варіанті. Ширина кожної секції становить 1,5 м. Рама агрегату, виготовлена з високоякісної пружинної сталі, витримує великі ударні навантаження і забезпечує стабільну роботу впродовж тривалого терміну експлуатації.

Система-Корунд
Агрегати «Система-Корунд» виготовляються з кількістю секцій від двох до шести і забезпечують ширину захвату в межах 3,0–9,0 метрів

Коротка та компактна конструкція «Системи-Корунд» забезпечує оптимальне положення точки тяги і таким чином дає змогу використовувати ці агрегати з тракторами, які розвивають невелике тягове зусилля. Завдяки невеликій вазі машин триточкова навіска трактора може легко впоратися з агрегатами, що мають велику робочу ширину захвату.

Агрегат комплектується двома можливими варіантами робочих секцій: із пласкими або пружинними зубами. Секція пласких зубів складається з п’яти рядів прямих або зігнутих зубів – всього їх 25 штук. Відстань між зубами становить 60 мм. Така комбінація зубів створює ефект рівномірного розпушування при поверхневому обробітку ґрунту.

Секція пружинних зубів складається з чотирьох рядів. 16 зубів, відстань між якими становить 98 мм, створюють ефект рівномірного рихлення при глибокому обробітку ґрунту. Замість пружинних зубів секція може комплектуватися зубами типу «Марафон» та «Гама». У свою чергу, зуби типу «Марафон» з долотом можуть оснащуватися стрілчатою лапою

Паралелограмне навішування робочих секцій гарантує рівномірну глибину обробітку ґрунту. Розміщення лап забезпечує високу тягову потужність і таким чином дає змогу передавати більш високий тиск на котки. Завдяки цьому забезпечується оптимальне вирівнювання і подрібнення ґрунту. Регулювання робочих секцій на глибину обробітку від 3 до 15 см відбувається ступінчасто, за допомогою перестановки штифтів у отворах.

Вирівнювання поверхні ґрунту агрегатами «Система-Корунд» відбувається за допомогою пружинної багатофункціональної планки, яка може мати два положення: з нахилом назад або вперед. На середніх і важких ґрунтах планку встановлюють з нахилом назад, в бік знаряддя. Таким чином, всі нерівності ґрунту усуваються за один прохід. Пружини захищають планку від пошкоджень.

На легких ґрунтах пружинна планка встановлюється з нахилом вперед, у бік трактора. Завдяки цьому на рівних ґрунтах менше землі обробляється перед планкою, саме знаряддя відчуває менший опір, а робочі органи можуть бути відрегульовані для різних експлуатаційних умов.

«Система-Корунд» оснащена подвійним зубчастим або трубчасто-зубчастим котками, які виготовляються з діаметром переднього котка 330 мм, а заднього – 270 мм. Вдало підібрана геометрія котка забезпечує рівномірний розподіл тиску для якнайкращого кришіння та вирівнювання ґрунту. Завдяки шарнірній підвісці кріплення котків вони легко долають перешкоди, що можуть траплятися на полі. При цьому не потрібно піднімати весь агрегат. Котки обертаються на шарикопідшипниках, які надійно герметизовані й не потребують обслуговування.

Незалежно від робочої ширини захвату, всі агрегати «Системи-Корунд» мають транспортну ширину 3,0 м і транспортну висоту до 4,0 м. Пристрій управління переводить секції у транспортне положення і одночасно їх блокує.

ZIRKON

Передпосівний обробіток ґрунту ротаційними агрегатами передбачає дію на ґрунт обертальними робочими органами машин і знарядь. З цією метою компанія LEMKEN пропонує два типорозміри ротаційних борін: Zirkon 8 і Zirkon 12, а також велику кількість їх моделей, які обробляють ґрунт на глибину до 20 см. При виборі тієї чи іншої моделі ротаційної борони необхідно враховувати ґрунтової-кліматичні умови експлуатації, потужність трактора та обсяги річного завантаження агрегату.

Lemken Zirkon
Ротаційні борони Zirkon можуть використовуватися як окремо, так і у складі комбінованих агрегатів

Zirkon 8 і Zirkon 12 виконані за однією конструктивною схемою. Відмінність полягає лише у тому, що Zirkon 12 може працювати у більш жорстких умовах, має більшу кількість опцій і можливостей комбінації з іншими знаряддями.

На одному метрі ширини захвату ротаційних борін Zirkon встановлено 4 ротори із двома робочими органами на кожному. Тримачі робочих органів встановлені під відповідним кутом один до одного для послідовного входження ножів в оброблюваний шар ґрунту. Таке розміщення робочих органів забезпечує плавну та рівномірну роботу ротаційної борони навіть у найскладніших ґрунтових умовах. Особлива форма тримачів робочих органів виключає пошкодження ротаційної борони при наїзді на камінці або інші перешкоди.

Для підвищення міцності всі елементи центрального редуктора ротаційних борін проходять обов’язкову термічну обробку. З метою збільшення надійності вали та зубчасті колеса піддаються додатковому поверхневому зміцненню. Потрібна частота обертання робочих органів може бути легко встановлена шляхом перестановки зубчастих коліс з боку задньої кришки центрального редуктора.

Ротаційні борони Zirkon 12 комплектується новим двошвидкісним редуктором DUALShift із важелем переключання передаточного відношення. Двошвидкісний редуктор дає змогу встановити швидкість обертання робочих органів 330 або 440 об/хв при частоті обертання ВВП трактора 1000 об/хв. Редуктор додатково обладнаний механізмом зміни напрямку обертання робочих органів. Зміна напрямку обертання здійснюється шляхом ослаблення трьох болтів і переміщенням редуктора на 20 мм між двома стопорами.

Борони Zirkon 12 стандартно оснащується легкозмінними ножами з двостороннім загостренням. Кожна пара ножів кріпиться на роторі за допомогою плаского шплінта з фіксаторами. Заміна робочих органів відбувається швидко і без використання інструментів. Таке кріплення ножів збільшує зазор між тарілкою тримача та корпусом редуктора приводу робочих органів.

На ротаційних боронах Zirkon 8 ножі мають довжину від 280 до 320 мм, а на Zirkon 12 довжина ножів може становити до 380 мм, товщина 20 мм (для підготовки полів під картоплю). Під час виготовлення вони піддаються термообробці. Спеціальний метод гартування робить ножі борін Zirkon особливо міцними та зносостійкими. Додаткове твердосплавне покриття частин ножа, які найбільше спрацьовуються, значно продовжує термін використання робочих органів.

Борона Zirkon має міцну конструкцію, що забезпечує надійність навішування на навіску трактора. Нижні тяги навіски трактора під’єднуються до вала борони, через який частково гасяться ударні навантаження на трактор та ротаційну борону, що виникають під час роботи або транспортування агрегату. Відстань від нижнього вала навіски до корпусу ротаційної борони може змінюватися залежно від довжини нижніх тяг трактора. Таким чином, в кожному конкретному випадку можна виконувати індивідуальне налаштування системи навішування борони під той чи інший трактор.

Напівнавісні ротаційні борони Zirkon можуть використовуватися як окремо, так і у складі комбінованих агрегатів. Якщо борона застосовується як самостійне знаряддя, то під час роботи великі колеса її ходової частини піднімаються над поверхнею поля. При використанні ротаційної борони у складі комбінованого агрегату разом із пневматичною сівалкою Solitair сівалка монтується безпосередньо на опорне шасі борони.

В. Васильченко, канд. техн. наук, доцент; С. Дерев’янко, канд. екон. наук, доцент, НУБІП України

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2018

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАТТІ ПО ТЕМІ

STEKETEE EC-Weeder 9 V: універсал із штучним інтелектом

Як працює просапний культиватор STEKETEE, оснащений системою...

Обираємо культиватор-підживлювач

Просапні культиватори-підживлювачі використовують для міжрядної культивації, забезпечуючи...

Погода

Kyiv
хмарно
10.7 ° C
11 °
9.8 °
89 %
0.5kmh
100 %
Нд
10 °
Пн
16 °
Вт
19 °
Ср
22 °
Чт
20 °