18 Серпня 2022

Індексне страхування від погодних ризиків для сільгоспвиробників

23 листопада Syngenta в Україні у партнерстві зі страховою компанією PZU презентувала оновлену програму індексного страхування «МетеоЗахист» для 2019 року та результати роботи за три попередні сезони. У новому сезоні українські аграрії отримають додаткову опцію зі страхування врожаю у період його збору, а також можливість участі  у програмі дрібних господарств.

Українські сільгоспвиробники й аграрії усього світу дедалі більше  відчувають вплив глобальної зміни клімату. Чи не кожний сезон як самі виробники, так і експерти агросфери відмічають екстремальні погодні умови, не характерні для тих чи інших регіонів — від критичних посух і сильних морозів без снігу до  надмірних злив і  градів. За прогнозами погодних фахівців, такі явища, на жаль, у майбутньому лише посилюватимуться.

Сільгоспвиробники та компанії — розробники аграрних рішень усвідомлюють необхідність ефективних інструментів управління погодними ризиками. Одним із таких інструментів  стала програма індексного страхування «МетеоЗахист», розроблена експертами компанії Syngenta та її глобальними і локальними партнерами.

«Пілотний проект  розпочав свою роботу з 2016 року  у Харківській, Дніпропетровській та Кіровоградській областях. Ми побачили, що цей інструмент  був дуже позитивно сприйнятий ринком.  Аналізуючи відгуки й запити сільгоспвиробників, а також перші отримані результати, на наступний сезон ми розширили опції та географію програми і охопили весь південь та схід країни, загалом понад 100 тис. га. Цьогоріч програма «МетеоЗахист» запрацювала у центральних регіонах й усього покрила вже 420 тис. га.  Потреба у надійному страховому продукті дедалі зростає, тому у сезоні-2019  програма індексного страхування розширить свої можливості та стане доступною і для аграріїв західних областей», — коментує Роман Хрипко,  керівник напряму Захист від агрономічних ризиків в Східній Європі компанії Syngenta.

За даними аналітичного дослідження «Ринок агрострахування України в 2018 андертайтинговому році», проведеного IFC (Міжнародна фінансова корпорація) і Міністерством аграрної політики та продовольства України, кількість застрахованих посівних площ  у 2018 році в Україні становить 1.4 млн. га. З них 420 тис. га були застраховані через програму «МетеоЗахист». А це означає, що компанія Syngenta з програмою індексного страхування покрила 30 % загальної площі застрахованих посівів в Україні.

Розмір страхового відшкодування, що отримали фермери від традиційного страхування за сезон-2018, становить 5,7 млн грн, у той час як завдяки проекту «МетеоЗахист» сільгоспвиробникам компенсували 29,4 млн грн, що в 5 разів більше. Основна частка виплат прийшлася на агровиробників південних і східних областей, які зазнали суттєвих втрат урожаю пшениці через посушливі умови в період цвітіння і наливу зерна.

Андрій Заріпов, експерт з питань агрострахування проекту «Розивток фінансування аграрного сектору в Європі та Центральній Азії, IFC погоджується, що проект індексного страхування від Syngenta наразі немає аналогів на українському ринку: «Syngenta виступила піонером у агрострахуванні, надавши своїм клієнтам можливість користування інноваційними страхових продуктами, як індекси погоди – що наразі є найбільш стрімко зростаючим страховим продуктом у світі. Експерти IFC всіляко підтримували Syngenta у процесі створення програми, що безумовно відповідає найкращім світовим вимогам та стандартам.»

Його думку поділяє також Альона Гальцова, директорка управління міжнародного страхування компанії PZU: «Аграрний сектор є одним із найбільш ризикових видів бізнесу, оскільки його розвиток залежить не тільки від ринкового середовища, фінансово-економічної ситуації, законодавчої бази, але й від погодно-кліматичних умов. PZU Україна пишається фактом створення та ефективного провадження Програми Індексного Страхування врожаю, не тільки як власним досягненням, але і як інноваційним кроком у розвитку ринку страхових послуг сучасної України.» Цього літа аграрії зіткнулися з проблемою рясних опадів у період збирання врожаю, що погіршило якість зернових. За даними більшості відкритих джерел, частка продовольчої пшениці дуже скоротилася через зараження зерна альтернаріозом і сажкою, що були спровоковані надмірною вологою під час збирання врожаю.  Дослухаючись до нарікань і побажань самих аграріїв, експерти компанії та її партнери розробили погодний індекс від ризику надлишкових опадів у період збирання врожаю. Ця опція буде найбільш актуальною для фермерів західного і північного регіонів.

За словами Романа Хрипка,  в рамках програми у новому сезоні з’явиться ще одна додаткова перевага — фахівці  напряму Захист від агрономічних ризиків  запустять пілотний проект  «МетеоЗахист» для дрібних фермерів (від 50 до 500 га) у Харківській та Луганській областях. Цей сегмент також інтенсивно інвестує в технології компанії та бажає отримувати надійний захист своїх урожаїв від погодних ризиків. «За допомогою індексного страхування ми можемо надати їм таку можливість, підтверджуючи наші наміри бути найнадійнішим партнером і постачальником якісних продуктів і послуг на агроринку», — стверджує пан Хрипко.

В компанії наголошують, що  не відстають від сучасного digital тренду. Саме тому одним із очікуваних кроків для команди Захисту від агрономічних ризиків стала розробка нової цифрової онлайн-платформи, яка є зрозумілою і зручною у користуванні з будь-якого пристрою, що значно спростить процес підключення  до програми і, окрім основного функціоналу, надасть можливість використовувати додаткові інструменти, як-от перегляд прогнозу погоди від акредитованого постачальника погодних даних MeteoBlue з професійними порадами і рекомендаціями щодо застосування аграрних рішень. Нова платформа також дозволить автоматизувати взаємини з дистриб’юторами і страховими партнерами.

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАТТІ ПО ТЕМІ

В Україні зростають закупівельні ціни на соняшник

Згідно з даними моніторингу ІА «АПК-Інформ», в...

У південних регіонах нетипово рано дозрів соняшник

На Одещині та Миколаївщині відмічають нетипово раннє...

Російські окупанти вкрали 200 тисяч тонн урожаю в агрохолдингу HarvEast

Російські окупанти викрали близько 200 тисяч тонн...

Погода

Kyiv
рвані хмари
26.5 ° C
26.5 °
25.3 °
63 %
0.9kmh
75 %
Чт
31 °
Пт
30 °
Сб
28 °
Нд
31 °
Пн
32 °