21 Жовтня 2021

Коли краще сіяти озиму пшеницю: рекомендовані строки по областях

Строки посіву озимої пшениці, як правило, визначають на основі ґрунтово-кліматичних особливостей зони вирощування, сівозміни на полі та технічних ресурсів господарства. Переважно агрономи приймають компромісне рішення – рекомендовані дати, враховуючи можливості підприємства.

Оптимальним періодом для посіву озимої культури вважають кінець вересня і початок жовтня (25.09-05.10). Якщо проводити польові операції у цей час, рослина встигає розкущитися, утворити корінь і пагони, а також сформувати стійкість до температури та шкідливих організмів.

Рекомендовані строки посівів озимої пшениці для різних областей України:

  • Київська, Чернігівська, Черкаська – 05.09 – 15.09;
  • Тернопільська, Вінницька, Волинська, Хмельницька – 05.09 – 20.09;
  • Запорізька, Дніпропетровська – 05.09 – 25.09;
  • Львівська, Одеська, Херсонська, Миколаївська, Сумська, Харківська, Полтавська – 10.09 – 25.09;
  • Кіровоградська – 15.09 – 20.09;
  • Рівненська – 15.09 – 25.09.

Дані рекомендації розроблено враховуючи вірогідний осінній період початку спокою вегетації озимої пшениці. Однак рекомендовані дати можна використовувати тільки як основу для визначення строків.

По-перше, кліматичні зміни спонукають аграріїв змінювати термін сівби на 5-10 днів раніше, а то і навіть більше.

По-друге, виробники в один голос вважають, що приймати остаточне рішення варто відповідно до температури повітря та вологості ґрунту.

На півдні України, де посухи є частим та звичним явищем, сіяти варто раніше за визначений строк, щоб забезпечити рослину вологою за зимово-весняний період. При цьому спеціалісти вважають, що середня добова температура повітря у період висіву повинна становити 14-17 °С.

Ранній посів – це завжди ризик зараження шкідливими мікроорганізмами, бо проростає насіння, коли збудники хвороб і шкідники ще активні. До того ж переростання може стати причиною незадовільної стійкості пшениці під час низьких температурних показників.

З іншого боку, якщо посів здійснено пізно, рослина може не повністю сформувати кореневу систему.

Між цими двома варіантами, якщо не вдається посіяти в оптимальні строки, виробники все ж обирають ранню сівбу. Крім того, вирощування сучасних сортів озимої пшениці та додатковий пестицидний захист допомагає частково знизити ризики.

bizontech.ua

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАТТІ ПО ТЕМІ

ALFA Smart Trading відновлює український експорт жита до Туреччини

Вперше за останні 12 років українське жито...

Селекціонери вивели морозостійкий сорт картоплі

Протягом декількох років група вчених із США...

Погода

Kyiv
чисте небо
18.2 ° C
18.7 °
17.6 °
46 %
0.9kmh
0 %
Чт
18 °
Пт
16 °
Сб
12 °
Нд
7 °
Пн
7 °