08 Серпня 2022

Коли краще захищати сходи озимої пшениці від злакових мух

За сприятливих умов внутрішньостебловий шкідник злакова муха може в осінній період знищити понад 60% сходів озимої пшениці та завдати істотної шкоди сільськогосподарському виробництву.

Під назвою внутрішньостеблових шкідників об’єднують велику групу видів, личинки яких живуть у стеблах злаків. Найпоширенішими видами цієї групи шкідників є гессенська й шведська мухи та опоміза пшенична.

Високий ступінь їх шкідливості визначається насамперед тим, що шкодять вони в комплексі й протягом практично всього періоду росту та розвитку рослин, впливаючи буквально на всі складові структури врожаю: кількість рослин на квадратний метр, продуктивний стеблостій, кількість зернин у колосі, масу 1000 насінин.

В одному стеблі зернових злаків зазвичай мешкає тільки одна личинка, що належить до того чи іншого виду, за винятком гессенської мухи, у якої в одній рослині може мешкати кілька личинок.

За пошкодження сходів різними видами злакових мух зовнішній вигляд рослин подібний – у них жовтіє та в’яне центральний листок. Зазвичай це відбувається у фазу 3-4 листки. Якщо основне стебло пошкоджено до початку утворення бічних стебел, то такі рослини, як правило, гинуть.

У тих пошкоджених рослин, що вижили, зменшується кількість вторинних коренів, вміст цукрів, знижується зимостійкість, кущистість, що призводить до значної втрати врожаю.

Захист зернових культур від злакових мух за проведення обробок хімічними засобами буде більш ефективним, якщо застосовувати їх у період заселення рослин шкідниками.

Таким періодом можна вважати дві фази – сходів і кущення, які, як правило, збігаються з масовим льотом мух і відкладанням ними яєць. У цьому разі рекомендується обробка препаратами, що є сумішшю ФОС із піретроїдами – хлорпірифос + циперметрин.

Оптимальним терміном обробки проти личинок жужелиці є фаза «сходи», коли переважають личинки 1-2-го віків. Однак за затяжної осені можуть знадобитися й додаткові обробки.

Оскільки личинки жужелиці виходять на поверхню ґрунту та рослин у сутінки та вночі, обробки посівів у цей час доби (за відсутності роси) будуть ефективнішими.

dpss.gov.ua

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Погода

Kyiv
уривчасті хмари
23.8 ° C
24.8 °
22.6 °
78 %
0.9kmh
27 %
Пн
24 °
Вт
23 °
Ср
22 °
Чт
26 °
Пт
27 °