Нова і раніше маловідома для баварських буряків хвороба – стовбур, нині вражає цілі поля. Візуально коренеплід виглядає так, ніби гуму стиснули рукою.
За словами фітопатолога Анніки Феттер, поява стовбура в Баварії безпосередньо пов’язана зі зміною клімату.
Латинська назва цієї особливої форми бактерії – Candidatus Phytoplasma solani. Як випливає з назви «solani», стовбур вражає також картоплю з початковими симптомами, схожими на зараження ризоктонією, вірусами або дефіцитом поживних речовин. Хворобу ще можна виявити на виноградних лозах, де вона викликає почорніння деревини.
Хвороба передається цикадками, особливо очеретяною та в’юнковою. Цикадки висмоктують сік з листя буряка і заражають рослини.
Типовий зовнішній вигляд коренеплодів цукрових буряків після зараження стовбуром – це деформовані, зморщені та маленькі «ріпки» еластичної консистенції, оскільки фітоплазми видаляють воду з буряка.
Шлях зараження через цикадки починається навесні, коли комахи прилітають у поля. Вони харчуються соком бадилля і відкладають яйця на коренеплоди, які формуються в грунті. Павутина на розкопаних коренеплодах – очевидна ознака існування цикадок.
Наприкінці літа та восени з яєць розвиваються німфи, які також харчуються соком та переносять бактерії.
«Поки що невідомо, чому окремі рослини буряків на полі, ураженому стовбуром, виглядають візуально здоровими, практично без симптомів. Розвиток стовбура відбувається і на буряках, закладених на зберігання», – каже фітопатолог Анніка Феттер.
Цикадки люблять тепло і можуть успішно розмножуватися в регіонах без суворих зим. Засобів боротьби з ними в ЄС мало, тому фермерам рекомендують застосовувати сівозміну та вирощувати культури, які не є господарями цикадок.
Аgrarheute.com





