05 Липня 2022

Передпосадкове внесення калію збільшує урожайність картоплі

Міжнародна група вчених із США, Ірану та Греції опублікувала наукову роботу, де дослідники нагадують про важливий «картопляний» макроелемент. Це – калій.

Урожайність і якість бульб залежать від багатьох різних факторів, в тому числі – сорту, родючості грунту, погодніх умов і хімічних обробок.

Внесення мінеральних добрив, крім врожайності, покращує здатність культури протидіяти хворобам. З 13 основних макро- і мікроелементів – азот (N), фосфор (P) і K (калій) – найголовніші, оскільки визначально впливають на результат урожайності.

Саме калій потрібний у великих кількостях для оптимального росту і продуктивності картоплі, оскільки він: підтримує ріст клітин і листя, відповідає за подовження кореня, грає важливу роль у фотосинтезі.

Доступний в грунті калій існує в трьох різних формах: водорозчинний – розчинений в грунтовому розчині (0,1-0,2%); обмінний – адсорбований або вивільнений з поверхні частинок глини і органічних речовин (1-2%); повільно доступний калій, який знаходиться між шарами глинистих частинок.

Водорозчинний і обмінний калій вважаються легкодоступними формами для рослин і зазвичай вимірюються в лабораторіях, де досліджують ґрунт.

Грунтовий обмінний калій є основним джерелом калієвого живлення для сільськогосподарських культур. Дослідження показали, що рослини картоплі реагують на внесення калію, коли вміст обмінного калію в грунті становить <80-120 мг/кг.

Однак в інших дослідженнях повідомляється про позитивну реакцію культури на удобрення калієм навіть при високих рівнях вмісту калію в грунті – 300 мг/кг.

Дані, взяті з 34 різних експериментів проведених у Чилі показали, що без удобрення калієм врожайність бульб становила від 18,5 до 66,0 т/га. У всіх експериментах взаємозв’язок між відносною врожайністю бульб і вмістом обмінного калію в грунті показав зниження врожайності при початкових значеннях обмінного К в грунті нижче 300 мг/кг.

Більш того, навіть в грунтах з високим значенням калію (360 мг/кг) низькі врожаї бульб були зафіксовані при відсутності калійного підживлення.

Врожайність картоплі помітно збільшилася за рахунок внесення К, коли у грунті доступний вміст калію становив в межах 75 мг/кг. В цьому випадку, при вмісті калію в грунті від 75 до 110 мг/кг, урожай відповів на калійне підживлення, показником до 332 кг/га.

Моделювання даних 48 досліджень також показало, що застосування сульфату калію (K2SO4) і хлориду калію (KCl) із дозами 200 кг на гектар та нітрату калію (KNO3) – 100 кг на гектар дозволяє досягти максимального врожаю.

Схоже, немає особливої ​​різниці між термінами внесення калію. Однак, передпосадкове внесення калійних добрив – найнадійніша стратегія з точки зору економічної віддачі.

mdpi.com

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Чому цьогорічного падіння врожаю не уникнути

Україна завжди відігравала роль потужного та надійного...

Як правильно провести десикацію для якісних жнив

Війна внесла корективи не лише в посівну,...

Бор для формування високої врожайності культур

Сьогодні застосування позакореневих підживлень мікроелементами (B, Zn,...

Погода

Kyiv
уривчасті хмари
20.6 ° C
22 °
19.8 °
82 %
1.4kmh
34 %
Вт
32 °
Ср
32 °
Чт
23 °
Пт
27 °
Сб
30 °