Підсумки сезону з вирощування кукурудзи на насіння

235
Вирощування кукурудзи на насіння

Підсумки сезону в Європі

У 2019 році посівні площі під гібридизацією задля отримання насіння гібридів кукурудзи зросли з метою поповнення запасів, що зменшилися, а також забезпечення пожвавленого попиту на ринку. Якщо говорити про Україну, то програма гібридизації на 2019 рік передбачає 26000 га (+8%).

В країнах ЄС-28 програма гібридизації також збільшилася на +8%, сягнувши 150 000 га. Особливо відчутним зростання було у Франції: +14 %, 68 500 га, що представляє 46 % планових показників для ЄС-28. У 2019 році було зареєстровано поля гібридизації 1860 сортів (окрім стерильних форм). Основними виробниками на рівні ЄС-28 стали також Угорщина (25 500 га, +3%, 311 сортів) і Румунія (25 200 га, +7%, 222 сортів). Щороку ЄС-28 забезпечує приблизно 30% потреб України в насінні кукурудзи (яке постачається в основному з Франції, Угорщини і Румунії).

У 2019 році, як і у попередні, природа була щедрою на екстраординарні явища на всій території Європи, що доводить, що для виробництва насіння кукурудзи поняття «нормальний рік» не існує: прохолодні, вологі умови під час посівної (тобто надлишок води), за якими прийшли посуха та надмірно високі температури… Незважаючи на те, що з кінця травня умови вирощування були доволі посушливими, Україна зібрала гарний врожай, із технічними показниками, які коливаються від 105 до 110% запланованого обсягу виробництва. Проте, в межах ЄС-28, на технічних результатах позначилися наслідки літньої спеки; врожай, мабуть, становитиме  90 – 95% планової цифри.

Зміни на ринку: динаміка посівних площ на зерно і на силос у Європі

У 2019 році було відзначено зростання посівних площ в країнах ЄС-28 (+4%, тобто на 14.8 млн. га). Зміни були викликані сприятливими ціновими умовами на час посівної (хоча й мінливими, як завжди) та результатами сівби озимих ріпаку й зернових у деяких країнах. Площі під силосною кукурудзою трохи збільшилися задля відновлення запасів після врожаю 2018 р., позначеного посухою. В Східній Європі вирощування кукурудзи продовжує поширюватися (+6%), зокрема в Україні, РФ та Білорусі.

Протягом наступної посівної (2020) очікується, що площі під кукурудзою залишаться на рівні 2019 р., зважаючи на те, що посівна ріпаку знову зазнала труднощів у Німеччині, Румунії, Україні. Рішення буде прийматися в залежності від порівняння цін на кукурудзу і зернові на різних ринках. Щодо силосної кукурудзи, посуха 2019 року змушує думати про відновлення запасів кормів, що має сприяти збільшенню, хоч невеликому, посівних площ у Європі в наступний сезон.

Зменшення запасів насіння кукурудзи на рівні ЄС

Спостереження «Підсумок посівних одиниць», проведене зусиллями міжгалузевої організації FNPSMS, виявило зменшення обсягів запасів. Це пояснюється, з одного боку, особливостями ресурсів: обсяг виробництва 2019 р. нижчий за планові показники на рівні ЄС (90-96 %), – з іншого боку, станом ринку: зростання попиту у посівну 2019, яке може протриматися до посівної 2020. Слід зауважити, що запаси, які були оброблені (Mesurol/Тhiram), будуть вилучені з результатів спостереження внаслідок змін у законодавстві ЄС.

FNPSMS

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram