08 Серпня 2022

Вітчизняні селекціонери працюють над створенням сортів-дворучок озимої пшениці

Науковці Селекційно-генетичного інституту, що на Одещині, працюють над створенням сортів-дворучок озимої пшениці.

Такі сорти добре адаптовані до різних погодних умов. А також здатні вегетувати як за осіннього висіву (озимий тип), так і за весняного (ярий тип).

Про це повідомив керівник відділу селекції та насінництва пшениці Селекційно-генетичного інституту – Національного центру насіннєзнавства та сортовивчення академік Микола Литвиненко.

Для прикладу адаптивності сортів він навів вже відомі в Україні сорти озимої пшениці Мудрість одеська та Катруся одеська.

«Сорт Мудрість одеська надзвичайно швидко впроваджується у виробництво, особливо на півдні країни. За нашими даними, його посіви вже сягають 300 тис. га. Має комплекс господарсько-цінних ознак, особливо що стосується урожайності та якості зерна. Це – екстрасильна пшениця. Одесити створили сорти, які за якісними показниками, особливо хлібопекарними, практично рівні кращим світовим досягненням ярової твердозерної пшениці Канади», — зазначив Микола Литвиненко.

Іншим топовим сортом одеської селекції став Катруся одеська. За словами Миколи Литвиненка, він відзначається низкою генів стійкості до хвороб, абіотичних і біотичних факторів, отриманих від тритікале.

«Цього року – сильна посуха. І коли інші сорти висохли й листя опало, Катруся стояла зелена. Це свідчить про її високу посухостійкість. Сорт також швидко впроваджують у виробництво», — додав академік.

На думку вченого, важливе значення з точки зору адаптації сортів має скоростиглість. Тому, говорячи про диверсифікацію рослинництва, в селекції потрібно робити ставки на сорти, які ефективніше використовують більш сприятливий час розвитку для озимих культур.

З цією метою в Селекційно-генетичному інституті створили серію ранньостиглих сортів. Наприклад, Манера одеська, який дозріває на три-п’ять днів раніше від інших та рекомендований для всіх агрокліматичних зон України. Крім того, на виході в інституті нові сорти.

Наразі в Держреєстрі знаходяться 63 сорти озимої м’якої пшениці, 18 — озимої твердої селекції Селекційного-генетичного інституту.

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Погода

Kyiv
рвані хмари
22.1 ° C
23.1 °
21.5 °
83 %
0.5kmh
77 %
Пн
25 °
Вт
24 °
Ср
22 °
Чт
30 °
Пт
32 °