01 Липня 2022

Яблуні від хвороб найкраще захищає фенопрогнозна система

Фенопрогнозна система захисту яблуні від парші та інших шкідливих організмів, яку розробили науковці НААНУ, увійшла у ТОП-10 наукових досягнень 2020 року.

Як стверджують науковці Інстититу садівництва НААНУ, захист насаджень від хвороб і шкідників за фенопрогнозною системою сприяє підвищенню врожайності яблуні на 1,2-3 т/га та поліпшенню товарної якості плодів на 2,3-5%. Рівень рентабельності при цьому підвищується на 32,1%. У чому суть цієї системи?

У комплексі заходів з інтегрованого захисту яблуні від шкідників і хвороб досить важливим є застосування хімічних засобів, яке здійснюється здебільшого за так званою фенологічною системою, що базується на проведенні обприскувань у весняний період у відповідності до певних фенофаз рослин, а влітку – згідно з особливостями розвитку найбільш небезпечних шкідників і хвороб.

Характеризуючись в цілому позитивно, ця система має й істотні недоліки, основний з яких полягає в тому, що обробки за такою схемою не завжди збігаються з критичними періодами інфікування яблуні збудником парші. Тому часто, особливо в дощову погоду, не вдається надійно захистити насадження від цієї досить поширеної і шкідливої хвороби, яка щороку завдає значних збитків.

Більш прогресивною є так звана інтервенційна, або прогнозна система, згідно з якою строки хімічних обробок пов’язують з небезпечними періодами інфікування яблуні збудником парші.

Але обприскування за такою схемою носять переважно не профілактичний, а постінфекційний характер, у зв’язку з чим вимагають застосування фунгіцидів системної дії, що відзначаються терапевтичними властивостями. Останнє приховує у собі небезпеку швидкого розвитку у збудника вищеназваної хвороби резистентності до фунгіцидів.

Враховуючи зазначене, в Інституті садівництва розроблено фенопрогнозну систему захисту насаджень від парші та інших шкідливих організмів, яка базується на проведенні обробок у період до цвітіння яблуні за загальноприйнятими фенологічними критеріями з одночасним інструментальним моніторингом епіфітотійної ситуації. А після цвітіння – у критичні періоди інфікування дерев збудником парші, які визначають за допомогою спеціальних механічних або електронних приладів та нормалізованої шкали Міллса (для визначення періодів інфікування яблуні збудником парші та ступеня небезпеки інфекції).

Комбіноване застосування та чергування при обприскуваннях за фенопрогнозною системою контактних і системних фунгіцидів, а також інсектицидів з урахуванням небезпеки тих чи інших хвороб і шкідників забезпечує надійний захист садів від комплексу шкідливих організмів.

sad-institut.com.ua

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Науковці вивели сорт пшениці, надстійкої до хвороб

Група доктора Хана Фангпу з Інституту генетики...

В Україні знову змінилися закупівельні ціни на сою та ріпак

Котирування на ріпак та сою кілька тижнів...

Експорт української агропродукції залізницею під загрозою

За словами Марії Дідух, директора ГС «Всеукраїнський аграрний...

Погода

Kyiv
чисте небо
30.4 ° C
30.4 °
30.4 °
51 %
0.5kmh
0 %
Пт
30 °
Сб
27 °
Нд
29 °
Пн
31 °
Вт
33 °