26 Жовтня 2021

Як підвищити урожайність за допомогою фосфорних добрив та мікроелементів

Щоб досягнути бажаної врожайності у понад 10 т/га та вище, а також покращити якість врожаю виробникам пшениці необхідно враховувати доступні рівні фосфору для культури та застосовувати коктейлі з мікроелементів.

Фосфор, другий за важливістю поживний елемент для рослин після азоту, часто зв’язується ґрунтом, тож лише близько однієї чверті від внесеної норми добрив є доступною для культури.

Навіть коли аналіз ґрунту вказує на достатній рівень забезпечення фосфором, можна побачити позитивну реакцію посівів на внесення фосфорних добрив, в яких елемент міститься в легкодоступній для рослин формі.

Експерти з агрономічної групи Agrii зазначають – фосфор є ключовим фактором для стимулювання розвитку кореневої системи рослин та підвищення урожайності. Елемент також відіграє важливу роль під час наливу зерна і може збільшити його питому вагу.

Ендрю Річардс, старший агроном компанії Agrii, каже, що підвищення урожайності від внесення фосфору можна спостерігати навіть на добре забезпечених елементом ґрунтах, якщо застосовувати правильне добриво.

«Ми розглядаємо систему живлення культури, а не грунту», – говорить він.

БАЛАНС ПОЖИВНИХ РЕЧОВИН 

Якщо виробники вносять високі норми азотних добрив, наприклад 300 кг/га, щоб спробувати досягти урожайності пшениці у 12-15 т/га, головне разом з цим спробувати збалансувати й інші поживні елементи та застосувати їх у потрібний час.

Навіть при внесенні відносно невеликої норми азоту у 215 кг/га на сортах пшениці Сантьяго (Santiago) та Солстіс (Solstice) різниця між стандартною та кращою (збалансованою) практикою живлення мала перевагу врожайності у 0,5 т/га.

У своїх дослідженнях з Сайедом Шахом, менеджером R&D у цій групі, вчені вивчали вплив різних форм фосфору, що застосовуються на посівах пшениці, щоб запобігти будь-якому блокуванню цього життєво важливого ​​поживного елементу в грунті.

Доктор Шах каже, що в грунтах з високим рівнем рН наявність кальцію і магнію блокує фосфорні добрива. У ґрунтах з нижчим рівнем рН фосфор зв’язують залізо та алюміній.

“У грунтах, де домінує кальцій, фосфор блокується і стає недоступним для рослин”, – говорить він.

Фосфорні добрива

Діамонійфосфат (DAP) – найпоширеніше у світі фосфорне добриво, яке містить 46% фосфору у вигляді п’ятиокису фосфору та 18% азоту.

Потрійний суперфосфат (TSP) – містить 46% фосфору у вигляді п’ятиокису фосфору. Його використання зменшилось, оскільки інші фосфорні добрива стали більш популярними.

ДВА ФОСФАТИ 

Доктор Шах розглянув два види фосфорних добрив – діаммонійфосфат (DAP), який також містить азот, і потрійний суперфосфат (TSP).

За його словами, DAP є найкращим продуктом з точки зору доступності фосфору під час весняних застосувань, але його не можна використовувати восени, оскільки він містить азот, який за вологої зими може вимиватися з ґрунту у підземні води.

Якщо ж виробники планують вносити фосфорні добрива восени – наприклад за пізньої сівби, коли потрібне швидке вкорінення рослин, краще надати перевагу такому продукту як потрійний суперфосфат (TSP) з покриттям, який може дійсно підвищити врожайність.

Оброблений полімером TSP, таким як P-Reserve, блокує чотири елементи, які можуть зробити фосфор недоступним у ґрунті, що призводить до збільшення врожайності.

Навіть коли ґрунт добре забезпечений фосфором і рекомендується внесення лише підтримуючої норми фосфорних добрив у 80 кг/га, використання продукту з полімерним покриттям в нормі 100 кг/га може забезпечити вищу на 0,55 т/га врожайність. Це було підтверджено у дослідах на грунтах з рівнем рН нижче 6 і вище 7,5.

Однак, якщо озиму пшеницю висіяли в ранні терміни, коли не потрібно особливого прискорення вкорінення посівів, найкращим підходом буде застосування діамонійфосфату (DAP) ранньою весною (лютий) до того, як ґрунт встигне пересохнути занадто сильно, вважає доктор Шах.

МІКРОЕЛЕМЕНТИ 

В рамках прагнення до отримання врожайності 15 т/га вчені також вивчали вплив мікроелементів на посіви пшениці. Так на ґрунтах з високим рівнем рН спостерігалося регулярне підвищення врожайності від застосування магнію та марганцю.

Проводячи дослідження на сортах Сантьяго та Солстіс, різниця в урожайності між варіантом збалансованого застосування мікроелементів та їх відсутністю становила в межах 0,8-1,0 т/га.

На типових грунтах з високим рівнем рН, марганець часто вносять на стадіях Т0 і Т1, а магній – на Т2 і Т3.

Але експеримент доктора Шаха з вивчення потреб сільськогосподарських культур визначив також важливість міді, бору і цинку, які забезпечили приріст урожайності в межах 0,4-0,8 т/га, що було видно з наступної програми підживлення посівів:

  • Т0 – марганець і цинк
  • Т1 – марганець, цинк і мідь
  • Т2 – мідь, магній, бор
  • Т3 – магній і бор

ЯРІ КУЛЬТУРИ 

Для ярого ячменю було визначено три ключові мікроелементи, такі як мідь, марганець та магній, в той час як на бор та цинк помітної реакції не відмічено.

Підвищення урожайності на 0,4-0,5 т/га було помітним при застосуванні цих трьох елементів на стадіях Т0, Т1 і Т2 ярого ячменю.

Мідь відіграє важливу роль у формуванні колосків, марганець сприяє стійкості до борошнистої роси, а магній корисний для утворення хлорофілу або зелених пігментів у рослинах.

ВИСНОВКИ

Пшениця пізніх строків висіву може мати слабкий розвиток кореневої системи восени, тому потрійному суперфосфату може знадобитися покриття полімером P-Reserve, що дозволить зменшити блокування фосфору.

Діамонійфосфат  – є найкращим продуктом з точки зору доступності фосфору та азоту.

FW

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Компанія «Сингента» запускає новий сезон аграрного реаліті-шоу на YouTube

20 жовтня на YouTube-каналі компанії «Сингента» стартував...

Компанія McConnel розробила автономний обприскувач

Компанія McConnel спільно з університетом Harper Adams...

Ціни на ріпак знову досягли рекордного рівня

Зростання вартості ріпаку відбулося через подорожчання нафти...

Погода

Kyiv
чисте небо
8.6 ° C
10.2 °
7 °
51 %
0.9kmh
0 %
Вт
8 °
Ср
10 °
Чт
14 °
Пт
13 °
Сб
15 °