Як правильно підготувати ґрунт під посів

438

Перед кожним, хто працює на землі, часто постає питання: яким агрегатом краще закрити вологу, вирівняти поле, створити посівне ложе, зробити дрібногрудкуватий посівний шар ґрунту, позбутися бур’янів? «АМАКО Україна» готова дати відповідь на ці запитання. Але спершу поговоримо про технології.

Передпосівний обробіток сприяє збереженню вологи ґрунту та створює умови для рівномірного загортання насіння на потрібну глибину, цим самим поліпшуючи його проростання і подальший ріст рослин. Саме цей захід обробітку визначає надалі весь розвиток рослини, в тому числі рівномірність дозрівання культури та якість збирання врожаю. Його виконують, щоб сформувати насіннєве ложе, рівномірно розмістити в ньому насіння, створити дрібногрудкуватий посівний шар ґрунту, закрити вологу, вирівняти поверхню поля.

Високоякісний передпосівний обробіток ґрунту має відповідати низці обов’язкових параметрів і вимог щодо його проведення. Результатом цієї операції має бути, насамперед, розпушений дрібногрудкуватий посівний шар ґрунту, який, повільно осідаючи, зберігає вологу, тому здатний забезпечити високу польову схожість насіння та сприятливий фітосанітарний стан поля. Після обробітку ґрунт має бути чистим від бур’янів, мати оптимальне співвідношення вмісту води й повітря, достатню температуру та необхідний поживний режим для рослин відповідно до їхніх біологічних особливостей. Глибина передпосівної культивації має відповідати заданій глибині загортання насіння й бути рівномірною (середньоквадратичне відхилення – не більше ніж ±1 см). Водночас насіннєве ложе має бути ущільненим, а посівний шар ґрунту – пухким і дрібногрудкуватим. Важливими якісними показниками передпосівного обробітку ґрунту також є вирівняність ґрунтової поверхні, повне підрізання рослин бур’янів, відсутність забивання робочих органів ґрунтом і рослинними рештками. Створення на поверхні ґрунту дрібногрудкуватого шару також запобігає випаровуванню вологи, оскільки переривається капілярний зв’язок між нижнім зволоженим і верхнім його шарами.

Основними операціями передпосівного обробітку ґрунту під ярі культури є ранньовесняне боронування для закриття вологи й культивація. Ранньовесняне боронування проводять, як тільки підсохнуть гребні оранки. Боронування слід закінчувати у стислі терміни. Запізнення із виконанням цього агрозаходу призводить до значних втрат вологи та зниження врожайності.

Компанія АМАКО Україна є офіційним дилером техніки MASSEY FERGUSON, у модельному ряді якої представлені передпосівні культиватори серії 5700 з робочою шириною від 7,6 метра до 18,3 метра. Ці культиватори здатні впоратися з усіма вище вказаними агротехнологічними заходами за один прохід. Вони також ідеально підходять для ранньовесняного закриття вологи. Завдяки регулюванню за висотою фінішного катка культиватором можна працювати при збільшеній вологості ґрунту.

Коток культиватора MF 5700 діаметром 280 мм
Коток культиватора MF 5700 діаметром 280 мм

Основою рами культиватора MF 5700 є надміцний трубний профіль з перерізом 76 х 101 мм, який є носієм 6 поперечних балок. Саме до цих балок кріпляться робочі органи. Простим рішенням, яке уможливлює роботу з мінімальним навантаженням на раму культиватора, є кріплення основної частини рами до опорної, що є продовженням дишла. Завдяки цьому рішенню конструкція стає надзвичайно міцною; на ній на вибір можна встановити кілька видів фінішного обладнання: 3- чи 4-рядну пружинну борінку або коток діаметром 280 мм. Звісно, з котком якість розпушення ґрунту буде кращою: в ного можна буде висівати навіть дрібнонасінні культури, не кажучи вже про зернові та бобові.

Важливим доповненням є й те, що ці культиватори мають п’ятисекційну раму та досить компактні транспортні габарити: наприклад, 12-метрова версія має транспортну ширину 4,6 метра та транспортну висоту 4,2 метра.

Гарній прохідності земельної маси та рослинних решток сприяє вдале розміщення 5-ти рядів робочих органів – відстань між рядами лап та кліренс рами є одними з найвищих у своєму класі: 89 см одна від одної та 60 см відповідно. Лінійна відстань між стійками становить 177 мм, тому, з огляду на ширину стрілчастої лапи в 229 мм, робота ведеться з більш ніж повним перекриттям.

Захистом стійок від перевантажень на культиваторі MF 5730 є одно- або двопружинний механізм на спрацювання.  Оскільки дилери техніки корпорації AGCO пропонують клієнту завжди кращі та перевірені рішення для аграріїв, то основною моделлю в лінійці є культиватор із двопружинним захистом, де зусилля на спрацювання є найбільшим серед подібних культиваторів: 136 кг.

Подвійна пружина із зусиллям на спрацювання 136 кг
Подвійна пружина із зусиллям на спрацювання 136 кг

Завдяки цьому досягається рівність насіннєвого ложе навіть на важких ґрунтах, чого не може гарантувати однопружинний захист із зусиллям на спрацювання в 68 кг.

Для клієнтів доступна також перевірена часом спрощена версія цього культиватора в новому маркуванні MF 5731Е, де поздовжні балки рами виконані з подвійного трубчастого профілю 51х51 мм, а однопружинний захист стійок має збільшене зусилля на спрацювання – 91 кг.

Культиватори MF 5730 та MF 5731 мають досить просте регулювання робочої глибини: за допомогою гідравліки в одній точці. Тому всього лише за кілька секунд оператор, за необхідності, може змінювати робочу глибину в діапазоні від 2 см до 12 см.

Як опцію ці культиватори можна оснастити системою внесення рідких добрив з бочкою в навісній версії 2000 літрів чи причіпній 6250 літрів. Робочий розчин вноситься під останні два ряди стійок. Регулюється вилив із кабіни трактора за допомогою простого блока управління.

Культиватори Massey Ferguson 5700, залежно від робочої ширини захвату, агрегатуються з тракторами потужністю від 150 до 500 к. с., тому аграрії завжди мають вибір найбільш оптимального варіанту для свого господарства.

Петро Чернецький, Андрій Горобець, ТОВ «АМАКО УКРАЇНА»

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2019

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram