05 Липня 2022

Яка основна небезпека для озимих культур нинішньої зими

Малосніжні зими з незначними морозами, через зміну клімату, можуть стати звичайним явищем для більшої частини території України.

Як переконують фахівці Національної академії аграрних наук, брак опадів матиме негативні наслідки для недостатньо розвиненої озимини пізніх строків сівби, а також ярих культур.

Адже нормальне зростання ранньою весною значною мірою залежить від сумарної кількості вологи, що накопичилася в ґрунті холодної пори року.

До прикладу можна привести минулу зиму. Вона виявилася надто теплою і малосніжною. Це врешті-решт вплинуло не тільки на врожайність озимини, особливо в південних регіонах, а й загалом негативно позначилося навіть на кукурудзі та соняшнику, що зумовило помітне зниження валових зборів у окремих областях і в країні загалом.

Погодні умови кожного року відрізняються, але певна аналогія з попередньою зимою, принаймні з її початком, дещо простежується.

Зокрема, це стосується відносно раннього припинення осінньої вегетації озимини, підвищених температур та недостатньої кількості вологи у верхніх шарах ґрунту на початок її зимівлі. Адже в третій декаді листопада опадів випало 7,1 мм, що на 9,9 мм менше від середньої норми. На полях тоді здебільшого з’явився сніг, який місцями протримався три-чотири доби.

Утім, до вимерзання озимих призводить не лише відсутність снігового покрову. Великої шкоди в окремі роки завдає посівам льодова кірка. Її причиною можуть стати часті відлиги та заморозки, викликані різкими коливаннями температури взимку та ранньою весною.

Найбільш небезпечною є притерта кірка, під якою озимі гинуть від нестачі кисню. Лід при тривалому заляганні повністю припиняє аерацію рослин.

naas.gov.ua

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Чому цьогорічного падіння врожаю не уникнути

Україна завжди відігравала роль потужного та надійного...

Як правильно провести десикацію для якісних жнив

Війна внесла корективи не лише в посівну,...

Бор для формування високої врожайності культур

Сьогодні застосування позакореневих підживлень мікроелементами (B, Zn,...

Погода

Kyiv
уривчасті хмари
20.6 ° C
22 °
19.8 °
82 %
1.4kmh
34 %
Вт
32 °
Ср
32 °
Чт
23 °
Пт
27 °
Сб
30 °