19 Жовтня 2021

Який спосіб є найбільш ефективним у боротьбі з пирієм

Пирій у процесі росту витісняє інші рослини — як бур’яни, так і культурні. Дослідження показали, що коренева система пирію виділяє хімічні речовини з алелопатичною дією, тобто ті, які пригнічують ріст інших рослин.

Небезпека пирію ще й в тому, що він конкурує з культурними рослинами за поживні речовини та воду. До того ж з 1 га поля, залишеного під пар, пирій може витягнути до 100 кг азоту. Бити на сполох варто вже тоді, коли на квадратному метрі є 10 паростків пирію.

Найчастіше причини появи пирію наступні:

  • потрапляння насіння бур’яну через сільськогосподарську техніку, наприклад, зернозбиральний комбайн, який не обробили належним чином після роботи на попередньому полі;
  • запізнілий збір соломи, адже, якщо пагони пирію потрапили на поле під час жнив і тривалий час там залишалися, то вони починають відновлювати рослину;
  • занадто пізній післяжнивний обробіток або його відсутність;
  • зерна пирію можуть потрапити на поле з сусідніх ділянок.

На жаль, одного надійного методу у боротьбі з настільки агресивним бур’яном немає. Найкраще підходити до вирішення цієї проблеми комплексно, починаючи з сівозміни, обробітку грунту, вибору якісного насіння, і закінчуючи механічним та хімічним знищенням.

Дехто для боротьби з пирієм застосовує культивацію, в процесі якої рослину розрізають на частини. Однак цей метод не тільки неефективний, а, навпаки, сприяє поширенню бур’яну, адже практично кожна зрізана частина дає початок новій рослині.

Здолати бур’ян механічно можна тільки, якщо витягти з ґрунту його коріння. Для цього землю потрібно підривати приблизно на 10 см.

При роботі з сухим ґрунтом, для механічного видалення пирію ефективно використовувати пружинний культиватор. В особливо складних випадках можна додатково глибоко приорати зрізані пагони. Ці процедури необхідно проводити влітку, найбільш ефективні вони при сонячній погоді.

Якщо бур’ян вразив засіяне поле, то після збору врожаю рекомендовано провести рихлення, а потім — перехресне дискування. Пізніше, коли поле почне зеленіти, виконати оранку плугом з передплужником на глибину 25-30 см. Такий метод є сенс застосовувати тоді, коли немає змоги використовувати хімічні речовини.

Але варто розуміти, що повністю механічне видалення пирію малоефективне. Поєднання механічного і хімічного методу на сьогодні є найкращим способом у боротьбі з пирієм. При комбінованому підході, після того, як поле почне зеленіти, слід почекати, щоб пирій досяг 15-20 см у висоту і застосувати спеціальний гербіцид. Завдяки цьому вдається впоратися з бур’яном на 90%.

Боротьба з пирієм виключно хімічним методом найефективніша з середини серпня до пізньої осені. У цей період бур’ян досягає 10-25 см і має щонайменше 3 листки. У такому разі не обов’язково механічно обробляти поле після збору урожаю (якщо для цього немає інших причин), а почекати, поки пирій досягне необхідних розмірів, щоб використати гербіцид. Цей спосіб актуальний для аграріїв, які відмовилися від оранки чи використовують технологію мінімального обробітку.

Проти пирію ефективні позакореневі гербіциди. Вони проникають у рослину через зелені листки й знищують її, досягаючи пагонів. Орієнтовно через 10 днів рослина починає в’янути й жовтіти, а через три тижні — гине.

Будь-який механічний обробіток поля не можна проводити раніше, аніж за 4 тижні після обприскування, а сіяти зернові на обробленому полі можна приблизно через 2 місяці. В окремих випадках, коли застосовувались зменшені дози препарату, сіяти можна вже і через 2 тижні.

growhow.in.ua

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Жнива-2021: в яких областях отримали найбільшу урожайність с/г культур

В Україні триває збирання зернових та зернобобових...

Variant Irrigation представила нову зрошувальну систему

Українська виробничо-сервісна компанія «Variant Irrigation» презентувала нову...

Після оприлюднення жовтневого звіту USDA несподівано і різко підскочили ціни на пшеницю

Минулого вівторка пшеничні ринки досить стримано відреагували...

Погода

Kyiv
чисте небо
8.9 ° C
9.3 °
7.9 °
57 %
4.9kmh
0 %
Вт
10 °
Ср
15 °
Чт
18 °
Пт
18 °
Сб
11 °