Захищаючи насіння, ми закладаємо міцний фундамент для успіху в наступному сезоні

616
Захищаючи насіння, ми закладаємо міцний фундамент для успіху в наступному сезоні

З року в рік агровиробники вдосконалюють свої навички та знання в такому нелегкому ремеслі, як сільське господарство. Час не стоїть на місці, й технічний прогрес сприяє появі дедалі новіших і ефективніших технологій господарювання, створенню новітньої техніки, більш продуктивних сортів і гібридів, розробці машин, які максимально чітко виконують завдання із впровадження систем точного землеробства, тощо. Але незмінними залишаються основи землеробства та вирощування сільськогосподарських культур, однією з яких є захист насіння від хвороб і шкідників.

На сьогодні протруювання насіння є першим і одним із найважливіших етапів захисту культур, особливо озимих, – саме від нього залежить як мінімум третина майбутнього врожаю. Вже кілька сезонів поспіль перезимівля озимини відбувається в суворих умовах, зумовлених відсутністю снігового покриву, в деяких регіонах – браком вологи у ґрунті, в інших – надмірним перезволоженням. При переході з сезону 2019 року в нинішній озимі культури практично не припиняли вегетації, і водночас продовжували розвиватись хвороби та шкідники. На сьогодні існує багато відпрацьованих технологій застосування систем живлення і захисту, але для того, щоб ці системи були ефективними і рослини розкривали свій потенціал, нам потрібно отримати здорові сходи культури.

Надійним помічником у цьому стане компанія Avgust crop protection, яка містить у своєму портфоліо аж дев`ять продуктів, що здатні захищати сходи ваших озимих в будь-якому регіоні та з різними шкодочинними об’єктами.

Протруївши насіння, ми насамперед забезпечуємо захист від проблем, які жодним чином не зможемо усунути у процесі вегетації. Йдеться про сажкові захворювання, до переліку яких входять тверда, летюча та карликова сажки.

Кожна із цих хвороб дуже небезпечна для зернових культур. Біда в тому, що ідентифікувати хворобу на ранніх етапах вегетації практично неможливо. Так само, як неможливо захисти посіви після сходів культури.

Тверду сажку можна побачити наприкінці цвітіння, на початку молочної стиглості. Спочатку колос сплющується, має інтенсивне забарвлення, луски зернівок розсовуються під дією спор гриба, а відтак замість зернівок формуються мішечки, заповнені спорами.

Летюча сажка не менш поширена в Україні й найчастіше завдає шкоди ячменю. На відміну від твердої, летючу сажку можна побачити раніше.

Вона проявляється під час виходу колоса з піхви прапорцевого листка. Такі рослини зазвичай виколошуються найшвидше і уражений колос перетворюється на спорову масу.

Карликова сажка найбільш поширена в західних областях України і, на відміну від твердої та летючої, ідентифікувати її можна раніше. Уражені карликовою сажкою рослини озимої пшениці починають надмірно кущитись і стають карликовими.

Колос помітно коротший, і колосок намагається сформувати додаткову кількість зернівок, але натомість формуються теліоспори кулястої форми і, звісно, такі рослини також не можуть сформувати врожай.

Окрім сажкових захворювань, існує ще низка фітопатогенів, які уражують молоді проростки, а саме: гелмінтоспоріозна і фузаріозна, церкоспорельозна кореневі гнилі, пліснявіння насіння, снігова пліснява.

Надійним щитом проти цих захворювань будуть такі препарати:

  • Віал ТрасТ (тебуконазол 60 г/л + тіабендазол 80 г/л + антистресові компоненти);
  • Віал Тріо (ципроконазол 5 г/л + тіабендазол 30 г/л + прохлораз 120 г/л);
  • Оплот (дифенконазол 90 г/л + тебуконазол 45 г/л);
  • Оплот Тріо (тебуконазол 45 г/л + дифенконазол 90 г/л + азоксистробін 40 г/л);
  • Терція (тритіконазол 20 г/л + прохлораз 60 г/л + азоксистробін 10 г/л).

Основна маса збудників названих вище захворювань міститься у ґрунті та на рослинних рештках. Непротруєне насіння зазвичай саме є носієм різного роду фітопатогенів – як назовні, так і всередині.

За своїм призначенням протруйники поділяються на контактні та системні. У свою чергу, контактні пригнічують розвиток фітопатогенів на поверхні насінини і навколо неї, а системні виконують функцію знезараження насінин і проростків усередині.

При виборі протруйника варто звертати увагу на комбіновані препарати, які мають контактні та системні властивості.

Для прикладу: Віал Тріо на основі трьох діючих речовин являється комбінованим фунгіцидним протруйником проти комплексу захворювань зернових культур, що передаються через насіння і ґрунт.

Ципроконазол – один із найбільш ефективних триазолів у захисті проти сажкових захворювань. Він інгібує біосинтез клітинних стінок грибів; швидко пересувається в молоді проростки і забезпечує тривалий захист у вегетуючих частинах.

Тіабендазол порушує процес поділу ядра клітин фітопатогенів, посилює дію інших діючих речовин. Сильною стороною діючої речовини є конт­роль гельмінтоспоріозних кореневих гнилей.

Прохлораз проникає в насіння неглибоко, і тому він високоефективний проти збудників, що містяться на поверхні й у верхніх покривах насінин. Забезпечує високий рівень фунгіцидної активності проти кореневих гнилей і церкоспорельозу.

Норма застосування Віал Тріо – 0,8–1,25 л/т, витрата робочого розчину 10 л/т.

За рахунок вдалої комбінації ДР істотно знижується ризик виникнення резистентності.

Наступним не менш унікальним є новий фунгіцидний протруйник Оплот Тріо на основі трьох діючих речовин з рістрегулюючим ефектом.

Тебуконазол відноситься до хімічного класу триазолів, відрізняється високою рухливістю, спричиняє викорінюючу та лікувальну дію. Пригнічує біосинтез ергостеролу в мембранах клітин фітопатогенів, що призводить до їх загибелі.

Дифенконазол – триазол менш рухливий. Завдяки цьому поглинання проростками рослин відбувається поступово, що забезпечує тривалий захист колеоптиля від інфікування. Діюча речовина накопичується в кореневій і прикореневій частині стебла і тим самими забезпечує довготривалий період захисту. Добре контролює розвиток карликової сажки озимої пшениці.

Азоксистробін – діюча речовина із класу стробілуринів. забезпечує позитивну фізіологічну дію на молоді рослини. Діє на дихальну систему грибів, збудників хвороб, порушує роботу мітохондрій, пригнічує утворення спор і ріст міцелію грибів. Норми застосування препарату Оплот Тріо 0,4–0,6 л/т. Витрата робочого розчину 10 л/т.

Рослини з насіння протруєного Віал Тріо і Табу Нео
Рослини з насіння протруєного Віал Тріо і Табу Нео

Слід не забувати і про шкідників, які також можуть завдати шкоди молодим проросткам зернових культур.

Пошкоджені шкідниками рослини найшвидше піддаються ураженню різними збудниками хвороб і на початкових етапах втрачають функцію здорового росту та розвитку, що унеможливлює закладання врожаю в майбутньому.

Для високоефективного захисту сходів культур компанія Avgust пропонує два високоефективних інсектицидних протруйники: Табу (імідаклоприд 500 г/л) і Табу Нео (імідаклоприд 400 г/л + колотіанідин 100 г/л).

Для захисту від комплексу ґрунтових і надземних шкідників разом із фунгіцидними протруйниками фахівці компанії Avgust рекомендують застосовувати системний інсектицидний протруйник Табу. На озимій пшениці у боротьбі зі злаковими мухами, личинками совок, цикадками норма застосування препарату становить – 0,4–0,5 л/т насіння. У випадку із протруєнням насіння озимого ріпаку проти хрестоцвітих блішок норма використання становить 6–8 л/т насіння.

Більш потужним інсектицидним протруйником, який охоплює більший спектр шкідників, що живуть у ґрунті й на землі, є Табу Нео, який містить в своєму складі імідаклоприд – 400 г/л + колотіанідин – 100 г/л.

Рослини з насіння, протруєного Оплот Тріо і Табу Нео
Рослини з насіння, протруєного Оплот Тріо і Табу Нео

Обидві діючі речовини належать до хімічного класу неонікотиноїдів, проявляють контактно-кишкову дію і системну активність, але відрізняються за ступенем розчинності й рухливості.

Клотіанідин менш рухливий і менш розчинний порівняно з імідаклопридом, тому краще закріплюється у просторі навколо насінини, забезпечуючи їй надійний і довготривалий захист, а також сприяє росту кореневої системи.

Діючі речовини Табу Нео характеризуються вираженою системною активністю, блокують нікотинергічні рецептори постсинаптичного нерву. В підсумку порушується нормальна провідність нервового імпульсу, що призводить до загибелі шкідника.

Завдяки цьому підтримується постійна достатня концентрація діючих речовин у вразливих частинах рослин – як вузла кущіння, так і листя.

Норма застосування препарату Табу Нео від комплексу надземних і ґрунтових шкідників (в т. ч. внутрішньостеблових – личинок злакових мух), попелиці, хлібних блішок, трипсів, цикадок на озимій пшениці, озимому ячменеві та житі становить 0,3–0,8 л/т.

Отже, з огляду на всі вище названі шкодочинні об’єкти, збудників різного роду фітопатогенів, шкідників, які можуть вже з моменту проростання поділити запланований врожай надвоє і більше, слід застосовувати комбіновані системи протруєння насіння фунгіцидами та інсектицидами, щоб уникнути ураження молодих рослин хворобами та пошкодження шкідниками. Також не слід забувати про чітке дотримання технології вирощування сільгоспкультур, сівозміни та агротехнічних прийомів.

При протруюванні зерна чи захисті рослин у процесі вегетації важливо керуватися інструкціями щодо застосування препаратів – це унеможливить утворення резистентності та гарантуватиме успішний процес вирощування.

Надійно захистивши свій посівний матеріал, ви створите надійний фундамент для досягнення максимального результату в наступному сезоні!

З нами рости легше!

Роман Шевчук, менеджер із маркетингу Західного регіону ТОВ «Август-Україна»

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2020

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram