25 Червня 2022

Захист рослин і погода

Погодні умови впливають на ефективність заходів щодо захисту рослин. Як вчинити за тієї чи іншої погоди? Нижче наводимо 12 порад.

Температура, про яку йдеться у прогнозах погоди, заміряється здебільшого на висоті двох метрів. А якою вона буде при вимірюванні ближче до землі?

Якщо в сонячний день виміряти температуру на різній висоті – 10 і 200 см, то з’ясується, що біля поверхні ґрунту вранці температура нижча, а вдень вища, ніж на рівні 2 м.

Сонце своїм промінням нагріває рослини, а вони, своєю чергою, – повітря. Саме так, а не навпаки! Впродовж дня поверхня ґрунту і рослини тепліша, ніж навколишнє повітря. Листя виконує функцію нагрівального елемента. Різниця температур листка та повітря на висоті двох метрів може сягати 10°С. Вночі листя та поверхня ґрунту охолоджують повітря.

ЗВЕРТАТИ УВАГУ НА РІЗНИЦЮ ТЕМПЕРАТУР

У сонячні дні денна температура на рівні 10 см від землі перевищує температуру на рівні 150 см. При такому вимірюванні різниця між температурою рослин і повітря впродовж дня буває найбільшою. Вночі, навпаки, температура на рівні 10 см від землі нижча, ніж на рівні 150 см.

Тут варто запам’ятати таке золоте правило: різниця температур повітря на висоті 10 і 150 см над травостоєм настільки ж велика, як і різниця між температурою повітря на рівні 10 см і температурою самого листя.

ВПЛИВ МЕТЕОРОЛОГІЧНИХ ЧИННИКІВ

Більше, ніж температура впливають інші метеорологічні чинники, наприклад, вологість повітря, період зволоженості листка, опади. Більшість препаратів поглинають листки або стебла, захищені покривною тканиною листка (епідерміс).

Препарати мають подолати цей бар’єр і потім продовжити свій рух у рослині відповідно до механізму їх дії. Температура безпосередньо впливає на якість і швидкість поглинання препарату, час початку його дії.

ТОЧНО ЗНАТИ ФОРМУЛЯЦІЮ

Знання препаративної форми допомагає зрозуміти, як препарат засвоюється рослиною і що впливає на швидкість його поглинання. Формуляція препарату – результат комбінування діючих і допоміжних речовин задля кращого розподілу діючої речовини у рослині. Не забувайте про допоміжні речовини – розчинники, наповнювачі, емульгатори, диспергатори або змочувачі.

Читати по темі: Стійкість бур’янів до гербіцидів та шляхи її подолання

ВРАХОВУВАТИ ШВИДКІСТЬ ЗАСВОЄННЯ

Діючі речовини розчиняються в олійних речовинах (неполярні формуляції) або змішуються з водними розчинами (полярні). Приблизно 90–95% всіх формуляцій – на водній основі.

Покриття робочим розчином у цьому випадку не оптимальне. Тут став би у пригоді змочувач
Покриття робочим розчином у цьому випадку не оптимальне. Тут став би у пригоді змочувач

Олійні формуляції дуже швидко прилипають до воскового шару листка. Прикладами можуть бути концентрати емульсії (позначаються скороченням ЕС латинськими літерами, українською мовою – КЕ). Всі засоби захисту рослин із такими скороченнями в назві торгової марки або на етикетці, наприклад, синтетичні піретроїди, швидко поглинаються.

Слід звернути увагу на засвоєння інсектицидів у теплу погоду. Як відомо, температура комах дорівнює температурі навколишнього середовища. Попелиця або личинка мінуючої мухи мають температуру листка, на якому сидять. Їх активність зростає з підвищенням температури. Чим активніші комахи, тим вища ймовірність того, що вони вступлять у контакт з інсектицидом, оскільки дихають і їдять більше. Крім того, майже всі інсектициди краще діють за більш високої температури. Виняток становлять синтетичні піретроїди. Увага! При сонячному світлі інсектициди швидко розкладаються (у теплі сонячні періоди). Проводьте інсектицидні обробки у перші вечірні години. Температура рослин у цей час досить висока, а інтенсивність сонячного випромінювання швидко зменшується.

ВИМІРЮВАТИ ВОЛОГІСТЬ ПОВІТРЯ

Кількість водяної пари, яка може утримуватися в повітрі, не безмежна. При максимально можливому вмісті водяної пари в повітрі ми говоримо про насичення повітря парою.

Величина, якою вимірюється кількість вологи в повітрі, називається відносною вологістю повітря. Відносна вологість повітря характеризує у відсотках максимальну кількість вологи, яку може «поглинути» повітря. Відносна вологість насиченого повітря становить 100%. Чим вища температура, тим більше водяної пари може утримати повітря.

В ЕКСТРЕМАЛЬНИХ УМОВАХ НЕ ОБРОБЛЯТИ

Якщо рослини потерпають від посухи і їхнє листя в’яне, проводити обприскування недоцільно. До того ж рослинам може бути заподіяно неабиякої шкоди, оскільки листки не зможуть охолоджуватися за рахунок випаровування вологи з їхньої поверхні. Температура листя в такому разі підвищується до 40 і навіть 45°С. Кутикула листка залежно від вологості здатна набухати і стискатися, як губка. У вологих умовах вона набухає, у посуху стає непроникною, а воскові шари листка в цьому випадку зміщуються один відносно одного, щоб захистити листок від втрати вологи. Отже, зволоженість листка суттєво залежить від цих двох чинників: воскового шару листка і його кутикули.

ОЦІНИТИ ТОВЩИНУ ВОСКОВОГО ШАРУ

Про хороше поглинання препарату тут не може бути й мови_ поверхневий натяг крапель дуже великий, а восковий шар товстий
Про хороше поглинання препарату тут не може бути й мови: поверхневий натяг крапель дуже великий, а восковий шар товстий

У суху погоду, коли відносна вологість низька, сонячне випромінювання сильне і ґрунтової вологи біля коріння недостатньо (що вкрай важливо), рослина утворює багато воску. Щоб внаслідок випаровування не втратити води більше, ніж це допустимо, рослина посилює власний захист від висихання – грубшає. Восковий шар стає товстішим, змінюється також і його структура. Це дуже впливає на засвоєння препаратів.

ОБПРИСКУВАТИ СТАРІ ЧИ МОЛОДІ ЛИСТКИ?

Старі листки розташовуються більш горизонтально, ніж молоді. Наприклад, злакові бур’яни краще засвоюють засоби захисту через старе листя. Тому фаза вегетаційного розвитку цих бур’янів має бути пізнішою – з утворенням достатньої листкової маси, здатної поглинути більше діючої речовини.

Дводольні рослини, навпаки, легше поглинають засоби захисту молодими листочками. Тому препарати проти таких бур’янів, як горець нирковий, підмаренник чіпкий, різні види марі та ромашки слід застосовувати на ранніх етапах їх розвитку. Відповідний термін застосування залежить від механізму надходження гербіциду до рослини.

Контактні гербіциди слід застосовувати проти бур’янів із кількістю листя трохи більше двох. Для гербіцидів системної дії важливе значення має велика листкова маса.

ФОРМУЛЯЦІЯ: ОЛІЙНА ЧИ НА ВОДНІЙ ОСНОВІ?

Багато практиків вважають, що ЗЗР рослини поглинають через продихи. Але при використанні препаратів на водній основі це неможливо: краплі розчину, що утворюються під час обприскування, дуже великі. Навіть якщо краплі на поверхні листка зливаються, утворюючи плівку, поверхневий натяг розчину залишається все ще високим, перешкоджаючи засобу проникнути у продихи.

Олійні формуляції поглинаються через восковий шар. Це відбувається досить швидко: за одну годину. Восковий шар розчиняється, відкриваючи шлях діючій речовині. Потім робочий розчин разом із розчинником випаровуються. Олійні формуляції в результаті дифузії потрапляють із воскового шару в провідну систему рослин. Синтетичні піретроїди погано транспортуються судинноволокнистими пучками в тканинах рослин і тому не чинять системної дії.

Діючі речовини, що розчиняються у воді (гліфосат, бентазон, дикамба), навпаки, без проблем транспортуються провідною системою. Але не варто забувати, що при використанні формуляцій на водній основі важливе значення мають багато метеорологічних чинників. Полярні речовини поглинаються кутикулою в результаті дифузії. Цей шар має спочатку добре просочитися вологою, що міститься на листку, оскільки відносно невелика кількість робочого розчину, який потрапив при обробці на листок, не дасть набухнути кутикулі. У середньому транспортування речовини через кутикулу займає близько шести годин. Багато світла, висока температура, сильний вітер і низька відносна вологість пришвидшують випаровування води, яка виконує функції розчинника і носія, а також скорочують час поглинання краплі. В підсумку діюча речовина проникає в рослину в іще меншій кількості.

КОРИСНО ЗНАТИ

Щоб зрозуміти, наскільки швидко рослина поглинає ЗЗР, необхідно знати її формуляцію. Діючі речовини входять до складу препаратів на водній або олійній основі.

Granulovani-poroshky

Гранульовані порошки (грануляти). Такі формуляції зазвичай представлені у вигляді порошків або воднодиспергованих гранул (ВДГ). Гранули (зліва) розчиняються у воді (в центрі). Суспензії містять зважені частинки (справа). Щоб такі препарати змогли втриматися, слід наносити їх на сухі поверхні рослини.

Олійні формуляції

Олійні формуляції. Зліва зображено розчин із діючою речовиною. Такі рідини потім утворюють емульсію в розчині для обприскування (в центрі), який із прозорого перетворюється на каламутну білу рідину і в такому вигляді потрапляє на рослину.

Анемометр необхідний, щоб уникнути зносу або вивітрювання діючої речовини
Анемометр необхідний, щоб уникнути зносу або вивітрювання діючої речовини

ВИБІР ТЕРМІНУ ОБРОБКИ

У похмуру, хмарну та дощову погоду слід готувати обприскувач. Після кількох таких днів настануть ідеальні умови для застосування практично всіх засобів захисту, які має поглинути рослина: листкових і контактних гербіцидів, регуляторів росту, інсектицидів і фунгіцидів системної дії, листкових добрив.

У господарстві знадобляться також дощомір і термометр із гігрометром
У господарстві знадобляться також дощомір і термометр із гігрометром

Засвоєння й ефективність дії в цьому випадку будуть набагато вищими. Важливо, щоб такі контактні гербіциди на водній основі як гліфосат були застосовані в потрібний час. Кутикула у тканинах рослин має набухнути максимально, що у більшості випадків відбувається через кілька хмарних і дощових днів. Під час застосування препарату і впродовж 48 годин після цього вологість повітря має бути високою, а сонячне випромінювання – не дуже сильним. Як бачимо, вибір належного терміну внесення гербіциду на водній основі – справа тонка. Листок має поглинути воду разом із розчиненим у ній препаратом. Засвоєння обмежується поверхнею, де лежить крапля робочого розчину. За більшої поверхні процес поглинання пришвидшується.

ҐРУНТОВІ ГЕРБІЦИДИ І ПІДВИЩЕНЕ ВИПАРОВУВАННЯ

Більшість ґрунтових гербіцидів поглинається кореневою системою рослин. Багато діючих речовин, таких як ізопротурон і пендіметалін, погано розчиняються у воді. Але через випаровування рослини споживають дуже багато води. Внаслідок цього концентрація діючих речовин ґрунтових гербіцидів, поглинених бур’янами, підвищується настільки, що вони гинуть. Вважається, що для досягнення максимальної ефективності ґрунтових гербіцидів випаровування має бути максимально можливим.

КОНТАКТНІ ФУНГІЦИДИ – ПІСЛЯ ОБІДУ

Контактні фунгіциди – це засоби, які застосовуються для профілактики. Такими є, наприклад, манкоцеб, флуазин. Вони призначені для того, щоб захистити поверхню рослини від проникнення і проростання спор грибів. Застосовуйте ці засоби, коли рослини сухі. У цьому випадку препарат триматиметься найкраще. Сухою має залишатися погода і після застосування. Оптимальний період для обробки – друга половина дня у сонячну погоду та при слабкому вітрі. Час висихання робочого розчину фунгіциду за таких умов становить близько однієї години. Ніколи не використовуйте контактні фунгіциди рано-вранці, коли рослини зволожені росою.

Ерно Баума, Агрометеоролічне консалтингове бюро, Нідерланди

Опубліковано в журналі “Агроном”

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Несправжня борошниста роса: стратегія захисту

Що таке несправжня борошниста роса (НБР) –...

Оновлений захист насіння зернових

Кожного нового сезону перед аграріями постає неймовірна...

Погода

Kyiv
уривчасті хмари
18.9 ° C
18.9 °
18.9 °
71 %
2.5kmh
46 %
Сб
18 °
Нд
27 °
Пн
30 °
Вт
32 °
Ср
32 °