Провідному українському виробнику лохини – ТОВ «Нікдарія» (TM iBerry, Житомирська область) вдалось у 2023 здійснити поставку напряму до мережі супермаркетів EDEKA. Це – одна з провідних мереж Європи, яка пропонує продукцію в преміальному сегменті.
Українські фермери постачали свіжу ягоду до мереж супермаркетів Auchan та Cora Люксембургу, однієї з найдорожчих країн ЄС з дуже жорсткою конкуренцією і високими вимогами до якості та безпечності продукції.
До того ж свіжа ягода не просто продавалася в цих супермаркетах, а позиціювалася на преміальних поличках під брендом українського фермера.
У 2020 році компанія закупила першу в Україні оптичну лінію для сортування лохини. Це тоді, коли більшість учасників цього ринку вважали подібні інвестиції недоцільними.
ТОВ «Нікдарія» робило акцент на найкращі світові практики і готувалося до експорту на найвибагливіші ринки збуту. При цьому використовуючи найновіші технологічні досягнення. І, що головне, господарство активно ділилося власним досвідом з усіма охочими.
«Передусім ми маємо величезні складності з транзитом лохини через Польщу. Відразу скажу, що всім експортерам буде дешевше везти свою продукцію через інші країни, навіть якщо відстань є більшою. Польська митниця робить все можливе і неможливе, щоб зупинити машину на максимальну кількість часу, знаючи, що це продукція, яка швидко псується. Адже Польща дуже боїться конкуренції з боку України на ринку ЄС. Для мене особисто таке відношення є визнанням нашої успішності та високої конкурентоздатності. А наляканий конкурент – це вже половина перемоги», – говорить директор зі стратегії та розвитку компанії Євген Харлан.
Він також відзначає дефіцит робочої сили, складнощі з експортним просуванням в умовах війни та недалекоглядність українських виробників у підходах до експорту.
«Багато українських фермерів, щойно ціна на лохину на внутрішньому ринку стабілізувалася та укріпилася в другій половині серпня 2023 року, відразу перестали цікавитися експортом, хоч в липні буквально просили допомогти з цим. Це дуже велика помилка, тому що в експорті важливі сталість та надійність відносин з клієнтом.
Також нам зараз дуже важко супроводжувати експорт. Це тому, що виїзд з України, особливо для чоловіків, максимально ускладнений і займає багато часу. А в той же час у господарстві відчувається страшенний дефіцит людей для збору врожаю та доробки продукції. Це попри дуже високі розцінки на збирання лохини», – додає представник ТОВ «Нікдарія».
Попри те, що зараз вже вересень, компанія продовжує сезон експорту лохини. У майбутньому вона планує посилити його шляхом впровадження нових технологічних інновацій та вирощування нових сортів ягоди.
east-fruit.com






