05 Липня 2022

Біопестициди з м’яти зможуть захистити сільгоспкультури від шкідників

Рослини здатні посилати один одному сигнали про загрози у їхньому середовищі. Ці сигнали переносяться повітрям речовинами, які називають летючими органічними сполуками (ЛОС).

Біологи виявили, що клас хімічних речовин – терпеноїди грає важливу роль у перенесенні повітрям сигналів небезпеки.

В останні роки вчені дійшли до висновку: здатність цих хімічних сигналів посилювати захисні механізми рослин може зробити їх корисними інструментами у боротьбі з шкідниками в сільському господарстві та садівництві.

Одним з таких вчених є професор Дженітіро Арімура з Токійського університету науки, Японія.

Він зазначає, що «розвиток сільськогосподарських технологій до теперішнього часу в значній мірі залежав від використання пестицидів і хімічних добрив, що призвело до підвищення забруднення навколишнього середовища і руйнування екосистем.

Як альтернатива пестицидам, сигнальні молекули терпеноїдів допоможуть фермерам продовжити виробництво важливих продуктів живлення, зменшуючи пов’язані з цим екологічні витрати».

Професор Арімура і його колеги вирішили дослідити терпеноїдні з’єднання ментолу, які отримали з листя м’яти.

Мета проєкту полягала в розробці з’єднань, структурно схожих на ментол, які поліпшують здатність ментолу активувати імунну систему рослин.

Вчені експериментували з хімічною модифікацією ментолу шляхом приєднання амінокислот, що представляють собою структурно різноманітний набір з’єднань, які живі клітини використовують для створення білків. Всього вони синтезували шість різних похідних ментолу з приєднаними амінокислотами.

Потім вчені протестували отримані похідні ментолу, щоб побачити, чи можуть модифіковані сполуки перевершити немодифікований ментол в активації захисних механізмів рослин. Для цього вони обробляли листя сої ментолом або одним з шести похідних ментолу і простежили динаміку після впливу.

Одна з модифікованих сполук перевершила ментол і отримала назву валіна-ментолового ефіру, скорочено «мент-Вал».

Дослідники виявили, що одноразове обприскування листя сої розчином ment-Val посилювало експресію генів, пов’язаних із захистом, на три дні, а друге обприскування на четвертий день знову підвищувало експресію цих генів.

Ці дані і наступні досліди показали, що мент-Вал може забезпечити стійку боротьбу зі шкідниками для фермерів, які вирощують сою, горох, тютюн, салат і кукурудзу.

Препарат виявився досить стабільним у різних умовах, тобто з’єднання не втрачало ефективності під час зберігання.

Арімура подав заявку на патент на використання мент-Вала як засобу захисту рослин і прогнозує, що комерціалізація «принесе мільярди ієн економічної вигоди за рахунок його використання компаніями, що працюють в галузі садівництва та сільського господарства».

eurekalert.org

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Чому цьогорічного падіння врожаю не уникнути

Україна завжди відігравала роль потужного та надійного...

Як правильно провести десикацію для якісних жнив

Війна внесла корективи не лише в посівну,...

Бор для формування високої врожайності культур

Сьогодні застосування позакореневих підживлень мікроелементами (B, Zn,...

Погода

Kyiv
уривчасті хмари
20.6 ° C
22 °
19.8 °
82 %
1.4kmh
34 %
Вт
32 °
Ср
32 °
Чт
23 °
Пт
27 °
Сб
30 °