29 Березня 2024

Як боротися з бур’янами, стійкими до гербіцидів

Від постійного застосування одноманітних гербіцидів у бур’янів з’являється резистентність (звикання) навіть на генетичному рівні, тобто у них виникає селективний метаболізм як і в культурних рослин. Така здатність бур’янів призводить до того, що утворюються цілі ділянки на оброблених посівах, на яких не спрацював гербіцид.

Іллінойський університет у 2009 році вирішив провести дослідження незвичайної щириці, яка поширилась на деяких територіях штату.

На полях кукурудзи, яка багато років вирощувалась у монокультурі, з’явився стійкий до гербіцидів різновид бур’янів – щириця. Дослідники висували різні версії, здебільшого стосовно мутації генів, але з продовженням дослідів були виявлені ензими, що вказує на швидкі метаболічні процеси, які дозволяють нейтралізувати дію мезотріону та атразину.

Як виявилося згодом, подібні проблеми зустрічались по всьому середньому Заході. З часом в резистентних рослинах був виявлений ген, який відповідає за стійкість до деяких діючих речовин.

Ця знахідка наштовхнула на думку, що існує ціла група полімерних генів, їх іще називають полігенами, які взаємодіють між собою. Ця мутація докорінно відрізняється від резистентності, спричиненої селективними гербіцидами на основі діючих речовин амонійна сіль імазетапіра та імазакіна.

Тут причиною є одиничний ген, який мутує. Для створення тривалої стійкості бур’янів до інгібіторів HPPD задіяна величезна кількість генів і вчені докладають багатьох зусиль для блокування ензимів, застосовуючи до них різні хімічні речовини.

Механізм виявлення резистентності у тих чи інших бур’янів відбувається за допомогою діючої речовини, якою обробляють декілька поколінь рослин поспіль, допоки у них не виробиться стійкість до компонента.

Паралельно з цим виробляють механізм подолання резистентності, але метаболічна резистентність набагато стійкіша та потребує інших підходів у її подоланні.

На даному етапі проблему допомагає вирішувати комбінована обробка із декількох діючих речовин, або глибока оранка, яка не підходить для аграріїв, що застосовують No-till технологію.

І головне – потрібно докласти максимум зусиль, щоб не допустити розповсюдження насіння резистентних бур’янів ще до початку обмолоту, так як комбайн засіває площу бур’янами не гірше від сівалки.

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Погода

Kyiv
рвані хмари
9 ° C
11.5 °
6.4 °
87 %
3kmh
66 %
Пт
11 °
Сб
18 °
Нд
21 °
Пн
20 °
Вт
13 °