08 Серпня 2022

Оптимізація роботи техніки для посадки картоплі

Неспіввісність проходів картоплесаджалки і гребенеутворювача – проблема, з якою стикається практично кожен картопляр. До чого вона призводить і як її вирішувати?

ПРОБЛЕМА І НАСЛІДКИ

Найскладніший випадок – викидання бульб із гребеня. Після проходу гребенеутворювача частина бульб залишається поза гребенем. Результатом цього закономірно стають пропуски і недобір врожаю.

Ще один випадок – бульба залишається у гребені, але знаходиться біля його бічної поверхні. Через це рослина, яка розвивається із бульби, не реалізує свій потенціал щодо врожайності. Згодом частина бульб випирає із гребеня і зеленіє. Цю частину врожаю вже не можна буде віднести до категорії товарної картоплі.

Якщо зміщення відносно центру значне, зростає ймовірність того, що при збиранні частину бульб буде розрізано відрізними дисками комбайна.

ПРИЧИНА НЕСПІВВІСНОСТІ ТЕХНІКИ ДЛЯ КАРТОПЛЯРСТВА

Причин, із яких після утворення гребенів з ґрунту з’являється неспіввісність, можна назвати кілька. Проблема може бути викликана складним рельєфом місцевості, технологічними особливостями, недостатньою кваліфікацією механізаторів. Розглянемо кожен можливий варіант більш докладно.

  1. Посадка картоплі на схилах неминуче призводить до зміщення як картоплесаджалки, так і гребенеутворювача. Чим більша різниця в масі трактора і картоплесаджалки, тим більше виражене таке зміщення. Трактор, який буксує, не зможе дотримуватися прямолінійного руху.
  2. Розбіжність між напрямком оранки і допосадкової обробки з напрямком посадки також призводить до зміщення картоплесаджальної машини. Неякісна оранка з великою кількістю розвальних борозен і звальних гребенів іще більше погіршує ситуацію. Не у всіх випадках можлива посадка строго в напрямку оранки. Рекомендований напрямок посадки: з півночі на південь. Однак не завжди можна орати саме так з огляду на напрямок схилу. Оранка вздовж схилу призводить до змивання ґрунту при весняному таненні снігів.
  3. Кваліфікація механізатора – один зі значущих чинників. Найчастіше він є основною причиною бічного розташування бульб. Помилки при гребенеутворенні, накладені на помилки при посадці, призводять до плачевних результатів.

Оптимізація роботи техніки для посадки картоплі-2ВАРІАНТИ ВИРІШЕННЯ

Частково уникнути проблеми неспіввісності можна. Ретельно спланований напрямок руху, правильно підібраний склад агрегату, кваліфіковані механізатори – все це значно зменшує ймовірність розташування бульб не по осі рядка. Але не виключає її.

Практики використовують також інші методи. Доводилося бачити, наприклад, оригінальне рішення в ситуації з викиданням насіння з рядка: із фрезобарабана гребенеутворювача просто зняли крайні зуби. Ширина обробки ґрунту в міжряддях в міжряддях стала меншою, і бульби залишалися на своїх місцях. Але при цьому сформувати повноцінний гребінь було неможливо.

Спосіб уникнення проблеми, що призводить до зниження врожайності та великої кількості грудок ґрунту при збиранні, варто все ж віднести до категорії «пожежних» і використовувати тільки як виняток. Тим більше що існують інші варіанти.

Мабуть, найефективніший із них (щоправда, і найдорожчий) – використання GPS-навігації й під час посадки, і під час нарізки гребенів. Стандартний GPS-сигнал не забезпечує потрібної точності, необхідне використання базових станцій і GPS-приймачів у режимі RTK. Ця платна послуга забезпечує точність до 2,5 см, чого цілком достатньо. Крім того, знадобиться переобладнання і дооснащення як тракторів, так і сільгоспмашин.

Причіпну картоплесаджалку Grimme серій GL або GB в цьому випадку необхідно обладнати підрулюючим пристроєм.

Пропонуються два варіанти:

  1. Оснащення картоплесаджалки керованими ходовими колесами. В цьому випадку при замовленні нової машини вона доповнюється власним електрогідравлічним розподільником і контролером. Із відділом запасних частин можна домовитися про встановлення тільки механічної частини та гідроциліндрів. Управління буде здійснюватися через гідроблок, що входить у комплект обладнання разом із GPS-системою.
  2. Оснащення саджалки спеціальним дишлом із гідроциліндром. Це більш дешевий варіант, що потребує переробки саджалки. Таку модернізацію виконують компанії, які займаються оснащенням агрегатів GPS-системами.

Оптимізація роботи техніки для посадки картоплі-3Підрулюючий пристрій також встановлюється на гребенеутворювач. Тут теж можливі два варіанти:

  1. Встановлення на гребенеутворювач системи автоматичного бокового зміщення. В цьому випадку необхідно демонтувати датчики, а систему гідравлічного управління підключити до комплекту управління з GPS-системою.
  2. Встановлення спеціальних підрулюючих дисків. Цю систему виготовляють і доставляють постачальники, що займаються оснащенням агрегатів GPS-системами.

Оптимізація роботи техніки для посадки картоплі-4На наш погляд, система, яку пропонує завод Grimme, більш проста й ефективна. Диски на різних ділянках поля, залежно від щільності ґрунту, мають різне зчеплення, а отже, не виключено, що в деяких випадках співвісність проходу саджалки та фрези може бути порушено. Крім того, ця система створює додаткові навантаження на корпус гребенеутворювача, який на таке не розрахований. Система Grimme переміщує ґрунтообробну машину відносно трактора через міцнішу, ніж корпус, раму.

Ну, і очевидно, що більш проста в конструктивному виконанні система з одним несучим гідроциліндром не тільки більш надійна, а й дешевша.

Одним із найбільш економічних і простих варіантів є використання при формуванні гребенів тільки підрулюючої системи Grimme. Посадка здійснюється або із застосуванням простої системи паралельного водіння GPS, або зовсім без неї. При нарізці гребенів датчики системи автоматичного водіння на гребенеутворювачі рухаються борозенками, сформованими загортачами картоплесаджалки. Така система може бути встановлена ​​на вже наявні в господарствах гребенеутворювачі Grimme серії GF.

Навісний пристрій на фрезі демонтується, і на його місце встановлюється гідроциліндр, шток якого виконує функцію пальців навісного пристрою.

При правильному налаштуванні ця система показує дуже гарні результати. Різко зменшується кількість бульб, які позеленіли. Під час збирання врожаю, особливо комбайнами з боковим підкопуванням, практично немає пошкоджених колісними системами бульб. Важливо також, що при цьому суттєво знижується стомлюваність механізаторів.

Сергій Арискін, інженер-технолог

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2021

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Використання мінеральних капсульованих добрив для оптимізації живлення картоплі

Проблема економного використання добрив завжди була актуальною....

Хвороби картоплі в період зберігання

Після збирання картоплі на полях її зазвичай...

Як позбутися грудок при збиранні картоплі

Минулого сезону серйозною проблемою для багатьох фермерів...

Погода

Kyiv
рвані хмари
22.1 ° C
23.1 °
21.5 °
83 %
0.5kmh
77 %
Пн
25 °
Вт
24 °
Ср
22 °
Чт
30 °
Пт
32 °