Бор! Ти такий натрій!

276
Бор! Ти такий натрій!

Борні добрива уже не те що популярні – вони майже модні. Листкові підживлення цим мікроелементом – невід’ємна частина інтенсивних технологій, покликаних забезпечити отримання максимальних врожаїв ріпаку, соняшнику, сої, цукрових буряків. Однак асортимент нинішніх препаратів бору нерідко нагадує «мінне поле». Чи бодай здогадуються фермери, що, підживлюючи рослини бором, вони можуть отруїти їх токсичним натрієм?

Як ми зазвичай обираємо препарат? Та дуже просто – де більша концентрація потрібної нам речовини. Ось так чимало господарників і обирають для своєї схеми живлення тетраборат натрію, він же октаборат натрію (технічна назва – бура), або інші продукти із найвищою концентрацією бору. Здавалось би, ось воно – рятівне насичення бором, адже у таких препаратах аж 21% цього мікроелементу. Одначе про те, що у цьому продукті є ще й 11% натрію – ніхто із виробників продукту анічичирк! Ось тут і криється пастка.

Згадаймо основи агрохімії. Вміст натрію у тканинах рослини рідко перевищує 20 мільйонних часток на кілограм абсолютно сухої речовини (для порівняння: вміст калію більший у 1300 разів). І хоча хімічні та фізичні властивості цих двох елементів-антагоністів у природі дуже схожі, вони мають і суттєві відмінності. Натрій як більш легкий елемент із меншим радіусом атома більш рухливий, і його іони здатні витісняти іони калію з усіх розчинів (як ґрунтового, так і клітинного соку рослин). А таке зростання катіонів Na+ зменшує активність окремих ферментів дихання рослин, і цю проблему можливо вирішити лише додаванням катіонів К+. Швидкість надходження одного іона під впливом іншого регулюється їх конкуренцією за місце зв’язування з переносниками для транспортування через плазмалему у внутрішній простір клітини.

Систематичне використання тетраборату (октаборату) натрію веде до незворотного порушення обміну речовин у рослині. Хоча, здавалось би, звідки узятись дефіциту всередині рослинної клітини при повному забезпеченні елементами ззовні? Однак це – лише верхівка усього небезпечного айсберга.

ПЕРЕВАГИ СПІДФОЛ БОР

Масова частка бору в тетрабораті натрію становить 21%, у продукті на основі поліборних кислот Спідфол Бор – 17% бору.

Однак у той час як розчинність тетраборату натрію у воді становить 3,2 г/100 мл, у його конкурента Спідфол Бор за тих самих умов розчинність набагато краща – 5,5 г/100 мл.

Спідфол БорОтож, з урахуванням показника розчинності продуктів, максимальна масова частка розчиненого бору у воді для тетраборату натрію становитиме 0,65%, а для Спідфол Бор – 0,89%!

Таким чином, за відносно меншого вмісту бору в продукті на основі поліборних кислот його масова частка в готовому розчині на третину (!!!) перевищуватиме вміст бору в розчині з тетраборатом натрію! При цьому Спідфол Бор не містить натрію та інших баластних токсичних елементів.

Наступна перевага – Спідфол Бор має чудову здатність підкислювати розчин, знижуючи рН, і не підвищувати електропровідність, а, навпаки, знижувати її (залежно від якості води).

Препарат водночас зменшує сольове навантаження на рослину при застосуванні листкових підживлень і нормалізує рН, що вкрай важливо для нормалізації та ефективної дії засобів захисту рослин в одній баковій суміші з добривом. А у тетра­борату натрію це відбувається з точністю до навпаки!

Рис. 1. Показники рН і електропровідності води та різних борних добрив (із розрахунку 1 кг (л) на 300 л робочого розчину на 1 га)
Рис. 1. Показники рН і електропровідності води та різних борних добрив (із розрахунку 1 кг (л) на 300 л робочого розчину на 1 га)

У водних розчинах ця сіль схильна до гідролізу за аніоном, у розчині будуть накопичуватися колоїдні неіонізовані частинки борної кислоти і повністю іонізовані катіони натрію.

Як результат – pH розчину і його електропровідность ПІДВИЩУЮТЬСЯ! Відтак за лужного розчину про ефективність дії ЗЗР можна забути.

У посібниках із агрохімії сказано, що для засвоєння бору може бути 2 оптимальних діапазони рН: 5–7,5 і більш як 8,7 одиниці.

Так, це правда!

Однак у лужному середовищі засвоюється лише бор, пов’язаний органічним комплексом, тобто боретаноламін (Паверфол Борон). І це аж ніяк не тетраборат (октаборат) натрію!

ПАВЕРФОЛ БОРОН

Паверфол БоронТак, при застосуванні Паверфол Борон відбувається підлужнення робочого розчину за рахунок виділення іонів гідроксильної групи. Однак бор представлений саме у формі органічного комплексу з етаноламіном, який у процесі розкладу ферментами ще може розкладатися на простіші сполуки.

А тепер давайте згадаємо, яким чином рослини засвоюють із розчинів бор.

Рослини здатні пропускати через клітинну мембрану лише повністю іонізовані елементи. У випадку зі Спідфол Бор цим повністю іонізованим елементом є ТІЛЬКИ поліборатіони, а для тетраборату натрію – це повністю іонізовані катіони натрію та гідроксильні аніони, які порушують нормальний pH клітинного соку рослин.

Однак і це ще не все!

Адже Спідфол Бор у своєму складі містить низку ад’ювантів, які підвищують його ефективність і забезпечують пролонговану дію:

  1. ПАР-СУРФАКТАНТ – зменшує поверхневий натяг краплі, рівномірно розподіляє розчин листковою поверхнею;
  2. АНТИВИПАРОВУВАЧ – запобігає випаровуванню вологи і продовжує період поглинання розчину;
  3. ПРИЛИПАЧ – захищає добриво від змивання опадами впродовж 28 діб;
  4. ЗВОЛОЖУВАЧ – «захоплює» вологу з повітря і поновлює дію добрива, забезпечуючи водою, необхідною для абсорбції.

Кожен аграрій може зробити свої ВИСНОВКИ, але потрібно пам’ятати про особливості тетраборату натрію (октаборат натрію) з точки зору впливу на ґрунт та рослину:

  • Може бути токсичним для рослин, його ефективність доволі сумнівна;
  • Маючи меншу розчинність у воді (на 30% порівняно зі Спідфол Бор), відповідно, на стільки ж має і меншу доступність добрива;
  • Натрій, що міститься у тетрабораті, є потужним конкурентом калію і не лише повністю блокує його засвоєння, а й здатний витісняти вже накопичений рослиною калій із клітинного соку;
  • Тетраборат (октаборат) натрію ПІДВИЩУЄ pH робочого розчину і його електропровідність, створюючи додаткове сольове навантаження для рослини та знижуючи ефективність дії ЗЗР;
  • Тетраборат (октаборат) натрію частково сприяє натрієвому засоленню ґрунтів, позбутися якого можна ТІЛЬКИ активним дренажем та меліоративними заходами, що в умовах української економіки є абсолютно нерентабельним. Для рослин це може обернутися повним порушенням засвоюваності ВСІХ елементів живлення (при натрієвому засоленні мікроелементи стають повністю недоступними, навіть при листковому підживленні, а макроелементи недоступні у зв’язку з конкуренцією з натрієм).

Спідфол Бор, як продукт на основі поліборних кислот, – це повністю безбаластне і на 100% засвоюване добриво, оскільки не містить токсичних елементів, стабілізує pH, живить рослину виключно іонізованим бором у вигляді поліборат-іонів, а також знижує сольове навантаження на рослину за листкового живлення.

Паверфол Борон, продукт вітчизняного виробництва на основі етаноламіну, – концентроване рідке борне добриво, розроблене для профілактики та усунення гострого дефіциту бору в рослинах.

TerraTarsa є постачальником і виробником лише високоякісних, безпечних, екологічно чистих та ефективних добрив для листкового підживлення!

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2020

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram