01 Липня 2022

Compact-Solitair 9 – коли час не чекає

На початку минулого року ФГ «Розквіт» (Рівненський р-н, Рівненська обл.) придбала 4-метровий посівний комплекс Compact-Solitair 9/400 HD від LEMKEN. Передпосівний обробіток, прикочування, внесення добрив, висівання – 4 операції за один прохід. Зрозуміло, що машина, яка дає змогу так раціонально використовувати ресурси (зокрема, час і паливо), цієї тривожної весни стала у пригоді господарству. Але наскільки якісно вона виконує роботу і чи варта сплачених грошей? Відповіді на ці запитання – далі.

ФГ «Розквіт» – це близько 500 га полів, розташованих на чорноземних, підзолистих і сірих ґрунтах Рівненщини. На них родина Гомолів вирощує сою, ячмінь, пшеницю та ріпак, а також задумується про виробництво соняшнику та кукурудзи.

Раніше ґрунт під ярі культури тут готували за алгоритмом, знайомим чи не кожному господарству в Україні: з осені – оранка, навесні – культивація. Внесення добрив розкидачем, передпосівна підготовка й далі висів «СЗшкою». Погодні виклики стали однією з головних причин зміни старих підходів. На початку минулого року господарство придбало висівну комбінацію Compact-Solitair 9/400 у версії HD (з одночасним внесенням добрив).

Леонтій Гомоль, ФГ «Розквіт»
Леонтій Гомоль, ФГ «Розквіт»

УНІВЕРСАЛЬНІСТЬ COMPACT-SOLITAIR 9

«Compact-Solitair 9 в нас уже третій сезон, – розповідає син директора ФГ «Розквіт» Леонтій Гомоль. – А з огляду на зміни клімату, що відбуваються останнім часом, це дуже вигідна машина. Восени її можна пускати одразу по стерні, без попереднього обробітку ґрунту, а навесні, якщо оранку гарно проведено, цілком реально закрити вологу після зими й одразу нею відсіятись, одночасно внісши добрива. Тож ця машина вигідна, оскільки дає змогу зменшити час на сівбу, зберегти вологу і скоротити кількість залучених працівників».

Але як щодо якості висіву?

РОЗКЛАДКА ЗЕРНА

«Задана норма висіву насіння витримується приблизно на 95% як на великих, так на малих значеннях, добрив – на 98%, – оцінює Леонтій Гомоль. – Більш-менш тримає розкладку навіть на соняшнику. Ми цього року спробували його посіяти з міжряддям 33,4 см – хочемо дізнатись, чи можна цією машиною сіяти соняшник або ж обов’язково треба буде купувати сівалку точного висіву. Такий експеримент».

Господарський посівний комплекс має захват 4 м, жорстку раму для робочих органів, оснащений двосекційним бункером загальним об’ємом 3500 л. Дозування матеріалу здійснюється 4-ма котушками в нормі від 1,5 до 300 кг/га. Кожна пара котушок, 2 на добриво та 2 на насіння, приводяться власним електродвигуном і працюють незалежно одна від одної, що дає можливість встановлювати будь-яку допустиму норму висіву для обох матеріалів.

«До появи Compact-Solitair нам на демонстрацію привезли механічну сівалку Saphir, також від LEMKEN, – згадує пан Леонтій. – Ми не придбали її через відносно невеликий бункер, неможливість одночасного внесення добрив, а також те, що вона йшла в комбінації з ротаційною бороною Zirkon, яка сушить ґрунт. Але якщо її котушка взяла 5 зернин – 5 зернин і поклала. Звісно, механічне розподілення точніше за пневматичне, але Compact-Solitair 9 доволі рівномірно розподіляє матеріал по сошниках».

ОСОБЛИВОСТІ СІВАЛОК LEMKEN

«Візитна картка» пневматичних сівалок суцільного висіву LEMKEN – один розподільник на кожні 1,5, або, як у цьому випадку, 2 м захвату. При цьому він розташований безпосередньо над висівною секцією. Так, наприклад, у Compact-Solitair ФГ «Розквіт» два «гриби» на добрива розташовані над брусом із сошниками для добрив, а інші два – над висівною секцією для насіння. Це дало можливість оснастити сівалку короткими та однаковими за довжиною насіннєпроводами, що посприяло рівномірній доставці матеріалу на кожен сошник.

На це вплинув іще один чинник. «Ми сіємо з технологічною колією – налаштували на комп’ютері заглушення двох рядків, – говорить Леонтій Гомоль. – В цьому Compact-Solitair 9 має дуже велику перевагу: зерно, що йде до заглушених сошників, не перерозподіляється на відкриті сошники, а вертається назад, у бункер. Відтак норма висіву не змінюється».

Функцію технологічної колії встановлює завод: при виготовленні висівного бруса на насіннєпроводи сошників, що мають перекриватися, встановлюють електроклапани, які відсікатимуть потік зерна. Перед замовленням цієї функції треба чітко з’ясувати ширину коліс і відстань між ними у машин, які працюватимуть у цій технологічній колії.

ПІДГОТОВКА ГРУНТУ ТА ВИТРАТА ПАЛЬНОГО

Стала глибина висіву починається з передпосівної підготовки, яку на господарському Compact-Solitair 9 здійснює борона Heliodor – два ряди зубчастих напівсферичних дисків діаметром 465 мм і 5 мм завтовшки, які індивідуально закріплені на рамі через листові пружини. В центрі дисків – аксіальні кулькопідшипники. Вони не потребують обслуговування і встановлені у корпусі, форма якого попереджує скручування. Крім того, для забезпечення рівномірного змикання проходів крайові диски додатково регулюються за висотою.

«Compact-Solitair 9/400 у нас працює з трактором New Holland T7060 (213 к. с. номінально – ред.), тож із обробітком ґрунту, внесенням добрив, прикочуванням і посівом витрачається до 5 л/га – дуже малий обсяг пального», – наголошує пан Леонтій.

Compact-Solitair 9 – коли час не чекає1

Compact-Solitair 9 має кілька варіантів ґрунтообробного оснащення. Так, наприклад, замість Heliodor може працювати активна роторна борона Zircon, а обробіток може починатись із використання вирівнювальних планок (режими роботи агресивне/ковзання), чи дискових слідорозпушувачів.

Після шинного котка (діаметр 1064 мм, шини 420/65 R20, внутрішній тиск 0,8 бар за повного завантаження, колеса – в шаховому порядку) також можуть встановлюватись ґрунтообробні опції. Наприклад, зубова борінка, або важкий коток із ножами з трапецієподібним профілем, – не найпопулярніша в Україні опція, але, як поміркували у ФГ «Розквіт», доволі важлива.

«Колеса сівалки теж прикочують, але між ними лишається проміжок: один шип прикотив, другий – ні, – каже Леонтій Гомоль. – Цей коток перед кожним сошником для насіння робить долинку – ущільнюється дно борозни й туди притягується волога, а міжряддя лишається розпушеним. Роботу цього котка ми побачили на Saphir і після того вирішили взяти Compact-Solitair 9 разом із ним».

ВИТРИМКА ГЛИБИНИ

Посівні комплекси LEMKEN з односекційним бункером – і 3-, і 4-, і 6-метрові – мають міжряддя 12,5 або 16,7 см. Сошники Compact-Solitair 9 400 та 600 у виконанні HD розміщені на відстані 16,7 см, як у цьому випадку (сою сіють із заглушкою парних сошників), або 12,5 см один від одного.

Cошники для добрив діаметром 400 мм працюють чітко між майбутніми рядами з насінням. Кожен сошник оснащений пружинним амортизатором і тисне на ґрунт із силою до 150 кг.

Compact-Solitair 9 – коли час не чекає2

Основні висівні елементи Compact-Solitair 9 – дводискові сошники OptiDisc, які базуються на паралелограмній підвісці й проникають у ґрунт із силою до 45 кг кожен. Контроль глибини здійснюють широкі колеса з гумовим ободом, які водночас притискають насіння й закривають борозну. Ці колеса встановлені на довгому металевому плечі, яке з’єднане з сошником через фіксатор і пружинний амортизатор. Коли глибина виставлена, плече колеса не може рухатись вгору, відповідно, пружина розправляється тільки вниз, натискаючи на сошник. Завдяки цьому рішенню інженерам LEMKEN вдалось забезпечити незалежне управління притискним зусиллям і глибиною висіву.

«Вже отримували перші врожаї від цієї сівалки – дуже ними задоволені. За рахунок рівномірних сходів доволі-таки непоганий результат: що на ріпаку, що на ячменю, що на пшениці, що на сидератах, які сіяли по стерні, що на сої, – підкреслює Леонтій Гомоль. – Раніше, коли ми сіяли «СЗшкою», соя не давала більше ніж 20 ц/га: 18–20 ц/га. Зараз ми отримуємо 28–30 ц/га в заліковій вазі, на одному полі було навіть 34 ц/га. Окрім того, маємо рівномірне достигання – боби в бункер ішли однаково стиглі, тож торік ми отримати кращі результати  врожаю».

УПРАВЛІННЯ ТА ОБСЛУГОВУВАННЯ

Compact-Solitair 9 ФГ «Розквіт» не має маркера: працює за сигналом GPS. Ним керують через монітор LTV-50, на якому оператор задає норми висіву, оберти турбіни, управляє робочими органами, створює технологічну колію, зберігає історію тощо. LTV-50 працює через електронний блок Solitronic, до якого також можна підключити ISOBUS-термінал CCI-200.

Пан Леонтій не з чуток знає про управління та обслуговування Compact-Solitair 9, адже сам часто цим займається.

«Цією машиною дуже зручно управляти, – ділиться він. – Вона, здається, така велика, так багато операцій, але насправді – легко. Так само і налаштовувати. Німці дуже добре придумали: один раз зважив, один раз засипав, виставив норму по комп’ютеру – і все. Обслуговування –  це буквально кілька оливниць: на повороти, на шарніри, на циліндрах, що опускають-підіймають, – і все, там більше нема ніякого обслуговування: підшипники всі криті. Єдине, що б я змінив, – це поставив на краю борони меншого диска, бо один крайній диск накидає на вже засіяну площу. І також є питання щодо колеса, яке вимірює напрацьовані гектари. Якщо земля волога, то на нього налипає ґрунт. Від цього радіус стає більшим і вимірювання та дозування відбувається з невеликою похибкою. Хочу придумати для нього якось чистика. А більше таких моментів немає. Все зроблено для людей».

ВИСНОВКИ

«На сьогодні наш Compact-Solitair 9/400 має напрацювання близько 700 га – поломок не було, – резюмує Леонтій Гомоль. – Ми працюємо ним на швидкості 9–12 км/год, при нормі висіву насіння 120 кг/га за світловий день встигаємо зробити до 30 га, –  дуже продуктивна машина. Якщо порівняти з тим, що робили раніше: культивація, розкидання добрив, передпосівна підготовка тощо, – це все заміняє один Compact-Solitair 9. Він дав нам рівномірні сходи, гарний врожай, впевненість у тому, що все буде зроблено правильно. До того ж із огляду на витрату палива і на те, що у нас мало працівників, це дуже вигідна машина. Я думаю, вона себе окупить».

Дмитро Радіонов, оглядач

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2021

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Погода

Kyiv
чисте небо
30.4 ° C
30.4 °
30.4 °
51 %
0.5kmh
0 %
Пт
30 °
Сб
27 °
Нд
29 °
Пн
31 °
Вт
33 °