18 Серпня 2022

Дисковий культиватор Carrier – мрія кожного агронома

Напевно, більшість із нас звикли до думки, що державні підприємства зазвичай є збитковими, малопродуктивними та неефективними. Це стосується як сільського господарства, так і інших галузей промислового виробництва. Втім, практика показує, що так буває не завжди.

В цій статті ми хочемо розповісти про одне із державних господарств, яке працює досить успішно, при цьому не отримуючи фінансових вливань із боку держави, а розраховуючи в основному на власні сили. Йдеться про ДП ДГ «Кутузівка» ІСГ Північного Сходу НААН, що розташоване в однойменному селі неподалік Харкова.

Ще за радянських часів ДГ «Кутузівка» було досить відомим. Сюди часто приїжджали керівники господарств з інших регіонів СРСР і навіть із країн соціалістичного табору для перейняття досвіду, насамперед у галузі тваринництва. А оскільки високорентабельне тваринництво неможливе без потужної кормової бази, рослинництву тут теж завжди приділяли значну увагу. От і сьогодні в господарстві з загальною площею земель 7580 га вирощування сільсгопкультур залишається пріоритетним напрямком.

«Асортимент наших культур досить широкий як для сучасного агропідприємства, – розповідає Валентин Маляр, головний агроном господарства. – Із 7,5 тис. га землі близько 2 тисяч у нас займають посіви соняшнику. Також ми вирощуємо сою – 230 га, озиму пшеницю – 1230 га, озимий ячмінь – 170 га, ярий ячмінь – 630 га, кукурудзу на зерно – 600 га, горох – 360 га, просо – 140 га, гречку – 60 га, овес – 100 га, однорічні трави – 830 га, кукурудзу на силос – 415 га, багаторічні трави – 500 га. Втім соняшник для нас впродовж останніх років у плані рентабельності залишається основною культурою, тому й площі його найбільші. Значну частку посівів відведено під кормові культури, адже ми, як і раніше, займаємось тваринництвом – ВРХ молочного напряму.

Раніше ми також займались насінництвом, однак на сьогодні зосередились лише на товарних посівах. Загалом нашим успіхом ми завдячуємо лише власним силам і можливостям, оскільки не залучаємо державної підтримки. Більша частина коштів, які ми заробляємо, вирощуючи сільгоспкультури, спрямовується на розвиток нашого виробництва – покращення технологій, оновлення парку техніки тощо. В останні роки в господарстві значно оновився технічний парк. Ми маємо сучасну зарубіжну кормозаготівельну та зернозбиральну техніку, нові трактори, високопродуктивні сівалки та ґрунтообробну техніку. Все це нам вдалось придбати завдяки сучасному підходу до ведення землеробства.

Валентин Маляр, головний агроном ДГ Кутузівка
“Новим Carrier 820 ми спокійно можемо обробити в середньому 60-70 га за світловий день”, – Валентин Маляр, головний агроном ДГ “Кутузівка”

Взагалі ґрунтово-кліматичні умови господарства не найкращі. Так, ґрунти тут дійсно непогані – чорноземи типові, але з вологою часто бувають проблеми. Це зона недостатнього зволоження. Ось і в цьому році, починаючи з кінця квітня і до середини липня ми дощу не бачили. Тому питання збереження вологи для нас завжди залишається актуальним.

У процесі вирощування сільгоспкультур ми проводимо як оранку, так і поверхневий обробіток – залежно від культури. Оранка зазвичай застосовується восени перед кукурудзою та соняшником. Решта площ лише дискується.

Особливістю наших площ є те, що значна їх частина розміщена на пагорбах, що призводить до нерівномірного розподілення вологи по полю. Тому всі операції з обробітку ґрунту нам необхідно проводити швидко, щоб не втратити вологу перед сівбою і забезпечити рослинам рівномірний розвиток. Насамперед це стосується осінньої посівної кампанії, коли вологи у ґрунті зазвичай і так замало, а строки сівби наближаються.

Для проведення такого обробітку нам був потрібен високопродуктивний культиватор, який міг би швидко «закрити» всі площі, при цьому не втрачаючи якість обробітку.  Ми вже придбали новенький 350-сильний John Deere 8335 разом із 11-метровою зерновою сівалкою і, відповідно, культиватор планували теж підібрати під його потужність.  Цей агрегат передусім мав бути надійним, із якісними та зносостійкими робочими органами. Адже в разі його поломки ми ризикували затягнути строки обробітку ґрунту та сівби.

Вивчаючи асортимент на ринку культиваторів і дискових борін, зупинились на Carrier 820. Ще раніше ми чули досить схвальні відгуки наших колег, та й у пресі читали, що ця шведська техніка є високопродуктивною та надійною. І вирішили переконатись у цьому на власному досвіді. Ось так 4 роки тому в нас відбулось знайомство із технікою Väderstad.

Культиватор Carrier
Вже в перший рік культиватор обробив близько 7,5 тисяч гектарів

Скажу чесно, тоді, в перший рік, ми обробили цим культиватором майже всі 7,5 тисяч гектарів. І були приємно вражені якістю його роботи та продуктивністю. Він чудово вирівняв ґрунт після оранки та добре подрібнив рослинні рештки після комбайна.

До цього ми взагалі працювали дисковою бороною ДМТ-4. На той час нам вдавалось обробити нею за світловий день близько 10–15 га. Зрозуміло, що така продуктивність була замалою, особливо коли потрібно швидко підготувати площі під посів озимих культур після збору пізнього попередника. Новий Carrier 820 довів, що ми спокійно можемо робити в середньому 60–70 га за світловий день без особливих зусиль. При цьому швидкість 12–14 км/год не є максимальною. Для порівняння: щоб досягти такого результату зі старою технікою, яка працювала зі швидкістю 5–6 км/год, нам потрібно було б 5 одиниць ДМТ-4, 5 тракторів і 5 механізаторів. Такого ресурсу в нас не було. Крім того, це зумовило б значно більші витрати на паливо та робочу силу.

Тепер ми застосовуємо Carrier 820 восени та навесні на більшій частині площ. Культиватор в основному працює там, де планується сівба зерновою сівалкою John Deere. До речі, ми також сіємо нею кукурудзу на силос і соняшник із шириною 38 см. В принципі виходить нормально.

Чудово, що після Carrier одразу може працювати сівалка. Раніше після ДМТ-4 ми ще окремо проводили передпосівну культивацію. Зараз потреби в цьому немає. Тобто нам вдалось не тільки підвищити продуктивність, а й скоротити кількість операцій. Все це, безперечно, додаткова економія коштів і підвищення рентабельності нашого виробництва.

За словами представників компанії Väderstad, мінімальна потужність трактора для цього культиватора становить 310 к. с. Але все залежить від типу ґрунтів і характеристики місцевості. Якщо переважають пагорби – трактор потрібно підбирати із запасом потужності.

До речі, не так давно ми придбали ще один трактор – New Holland 8020 потужністю 250 к. с. з метою часткового розвантаження нашого John Deere 8335. Ним ми теж пробували працювати з культиватором Carrier 820, закривали вологу навесні. Якщо взяти до уваги, що обробіток проводився на невелику глибину, трактор в принципі впорався із завданням, але середня швидкість при цьому була на рівні 8–9 км/год – на мою думку, цього замало. Адже чим вища швидкість, звісно, в розумних межах, тим кращий обробіток – якісне перемішування рослинних решток і кришення ґрунту. Оптимальною я вважаю швидкість 12–14 км/год. Хоча, бувало, ми розганялись і до 15 км/год», – говорить головний агроном.

«Взагалі Carrier 820 простий і зручний у використанні, – продовжує розмову головний інженер господарства Євген Свидло. – Підготовка його до роботи відбувається дуже швидко: механізатор приїхав на поле, розклав культиватор, не виходячи з кабіни трактора, і вже працює. Раніше цей процес займав на порядок більше часу. Крім того, 4-метрова борона ДМТ була не зовсім зручною для транспортування. Адже не завжди між полями є проїзди з такою шириною. Зазвичай ширина польових доріг не перевищує 3 м. В таких випадках доводилось або вминати частину рослин на полі, або взагалі шукати іншу дорогу.

Євген Свидло, головний інженер господарства
“За весь час роботи агрегату ми напрацювали ним близько 18 тис. га”, – Євген Свидло, головний інженер господарства

Інша справа з  Carrier 820. Завдяки унікальній системі складання культиватор можна швидко складати/розкладати і зручно перевозити між полями. У складеному вигляді його транспортна ширина становить всього 2,6 м. Крім того, у процесі складання центр ваги машини знижується, що забезпечує безпечне маневрування.

Культиватор Carrier 820
Завдяки унікальній системі складання культиватор можна швидко складати/розкладати і зручно перевозити між полями

До інших технічних переваг культиватора я б відніс зносостійкість робочих органів. За весь час роботи агрегату (включаючи обробіток у два сліди) ми напрацювали ним близько 18 тис. га. За цей період було проведено лише одну заміну дисків після проходження приблизно 10 тис. га. Замість старих дисків діаметром 450 мм ми встановили нові – 470 мм. Нам вони сподобались більше. Вони краще справляються з великою кількістю пожнивних решток, наприклад, восени по кукурудзі. Забезпечують більш якісне подрібнення та загортання решток у ґрунт.

Взагалі диски з меншим діаметром і меншими вирізами краще підходять, якщо вам потрібно провести поверхневий (передпосівний) обробіток на невелику глибину – 3–5 см. Якщо ж завдання полягає у більш глибокому обробітку, наприклад, для якісного подрібнення та глибшого загортання рослинних решток, тут перевагу слід віддати більшим дискам із великими вирізами. В будь-якому разі всі вони мають конічну форму, що дає змогу ефективніше подрібнювати та вирівнювати ґрунт.

До речі, Carrier, на відміну від багатьох інших подібних агрегатів, проводить дуже якісний рівномірний мілкий обробіток (3–5 см), який зазвичай виконують перед сівбою. Це позитивно впливає на дружність сходів, що, у свою чергу, сприяє рівномірному розвитку та достиганню рослин. Саме з цією метою його обирають багато аграріїв. У нас же він застосовується як для поверхневого обробітку (до 5 см) так і для мілкого (10–12 см). В цьому полягає його універсальність.

Стальний коток Carrier
Стальний коток добре подрібнює грудку, прикочує і вирівнює грунт

Для порівняння зносостійкості робочих органів наведу один приклад. Цього року ми також купили ще одну дискову борону з шириною захвату 8 м. Справа в тому, що John Deere інколи буває зайнятий на інших роботах, а трактору New Holland 8020 трохи не вистачає потужності для Carrier 820. Особливо це актуально, коли йдеться про основний обробіток або роботу на полях із схилами. З цією метою за державною програмою, яка передбачала знижку в розмірі 20% на вітчизняну техніку, ми придбали дискову борону під цей трактор. Наразі вона відпрацювала у нас близько 700 га. І диски вже зносились на 30%. Тобто зносостійкість робочих органів на порядок гірша, – констатує головний інженер і продовжує:  –  Наш Carrier 820 обладнаний стальним катком. Це ідеальний варіант для ґрунтів цієї зони. Він добре подрібнює грудку, прикочує і вирівнює ґрунт. Кожне прикочувальне кільце обладнане чистиком, що дає змогу застосовувати культиватор у більш вологих умовах. До речі , наші чистики теж вже зношувались. Це й не дивно, адже наробіток суттєвий, та й ґрунти важкі. Втім, ми їх не міняли, а власноруч реставрували, приваривши на них долота. Після чого вони знову повернулися  «в стрій».

Взагалі, налаштування культиватора досить просте – все відбувається з кабіни трактора. А глибина обробітку регулюється кліпсами, які встановлюються на шток гідроциліндра.

Приємно порадувала і витрата палива. Так, наприклад, при глибині обробітку 10 см на рівних площах цей показник становить 5–6 л/га, на полях із значними схилами – 7–8 л/га. В принципі все залежить від поля та стану ґрунту».

«Загалом агрегат чудовий. Його універсальність і надійність допомогли нам скоротити кількість проходів на полі, зменшити собівартість підготовки одного гектара та дали змогу забезпечити кращий старт рослинам. Думаю, що такий агрегат – це мрія кожного агронома», – підсумовує головний агроном.

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2017

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАТТІ ПО ТЕМІ

У компанії LEHNER розповіли, чому їх техніка така популярна в Україні

Компанія LEHNER – це німецький виробник інноваційної...

STEKETEE EC-Weeder 9 V: універсал із штучним інтелектом

Як працює просапний культиватор STEKETEE, оснащений системою...

Погода

Kyiv
рвані хмари
20.8 ° C
22.6 °
20.4 °
82 %
0.5kmh
61 %
Чт
30 °
Пт
29 °
Сб
28 °
Нд
31 °
Пн
31 °