25 Жовтня 2021

Фітосанітарний стан посівів і садів на 31 травня

У посівах озимих та ярих зернових культур степових, подекуди лісостепових областей, продовжується заселення посівів, відкладання яєць та незначне відродження личинок клопа шкідливої черепашки, які за чисельності 0,5-2 імаго та 0,2-1 личинок на кв.м заселили та пошкодили 1-7% рослин на 15-55% обстежених площ. Прохолодна, дощова погода не сприяє збільшенню чисельності шкідника, яйцекладка відбувається мляво.

Скрізь, в залежності від синоптичних умов, за різної інтенсивності розмноження, зерновим колосовим культурам завдають шкоди злакові попелиці та пшеничний трипс, якими заселено 3-15% рослин. Середня чисельність фітофага складає 1,4–3 (макс. 6-9 в Одеській, Херсонській обл.) екз. на колос.

У південних областях відмічено літ зернової совки. Повсюди посіви зернових заселяють хлібні жуки, які за чисельності 0,5-1 жуків на кв.м, пошкодили до 3% рослин. В ярині шкідливими залишаються п`явиці, злакові мухи, попелиці, хлібні блішки, якими заселено та пошкоджено 2-10% рослин у слабкому і середньому ступенях.

Повсюди в посівах зернових колосових культур погодні умови сприяли розвитку грибних хвороб, зокрема борошнистої роси, септоріозу, бурої листкової іржі, темно-бурої, сітчастої плямистостей, кореневих гнилей, гельмінтоспоріозу, осередково ринхоспоріозу, піренофорозу, інших хвороб, якими уражено 2-18% рослин.

У господарствах Закарпатської, Львівської та Чернігівської областей у посівах вівса триває розвиток червоно-бурої плямистості, якою охоплено до 4% рослин.

Повсюди 1-11% рослин кукурудзи пошкоджено злаковими блішками, попелицями, сірим довгоносиком, піщаним мідляком, дротяниками. Осередково в господарствах відмічено розвиток кореневих гнилей та гельмінтоспоріозу, якими уражено до 2% рослин.

Рослини гороху, сої, багаторічних трав заселяють та пошкоджують горохові попелиця, зерноїд, трипси, плодожерка, осередково гусениці листогризучих совок, лучного метелика та чортополохівки. Подекуди рослини уражені кореневими гнилями, фузаріозом, пероноспорозом, аскохітозом.

Посіви цукрових буряків заселяє бурякова листкова попелиця, в крайових смугах полів ушкоджено 2-8% рослин (Київська, Полтавська, Сумська, Тернопільська, Хмельницька обл.), за чисельності 2-8 екз. на кожну. Триває пошкодження посівів звичайним та сірим буряковими довгоносиками, які за чисельності 0,1-1, пошкодили 2-6% (осередково до 16%) рослин у слабкому ступені (Київська обл.).

Також плантаціям буряків шкодять бурякові блішки, крихітки, бурякові мінуючі мухи, щитоноски. На 1-3% рослин (Київська, Рівненська, Сумська, Тернопільська обл.) поширюється коренеїд, розвиток якого обмежують розпушуванням міжрядь.

Озимому ріпаку шкодять личинки насіннєвого прихованохоботника, капустяний стручковий комарик. 8-12% рослин хворіє на пероноспороз, фомоз, циліндроспоріоз.

На ярому ріпаку шкодять хрестоцвіті блішки, ріпаковий квіткоїд. Захист ярого ріпаку проти шкідників проводять до цвітіння культури за перевищення показників ЕПШ.

У посівах соняшнику шкодять довгоносики, піщаний мідляк, дротяники, тютюновий трипс, якими у слабкому та середньому ступенях пошкоджено 2-8% (осередково до 15% – сірий довгоносик у Київській обл.) рослин. Спостерігається наростання чисельності та шкідливості геліхризової попелиці, якою заселено 3-14% рослин у слабкому ступені. В південних областях посіви заселять та пошкоджують гусениці листогризучих совок, осередково лучного метелика, чортополохівки. У 1-3% рослин охоплено пероноспорозом, фомозом.

Скрізь у яблуневих садах відроджуються гусениці яблуневої плодожерки. Триває живлення яблуневої зеленої, червоноголової, обпиленої попелиць, медяниць та плодових кліщів. У занедбаних садах шкодять яблуневі молі, гусениці білана жилкуватого і золотогуза, непарного шовкопряда.

На кісточкових триває розвиток моніліозу, кокомікозу, клястероспоріозу, зерняткових – борошнистої роси, парші.

У виноградниках триває відродження і живлення гусениць гронової листокрутки, розвиваються виноградний зудень, інші кліщі; з хвороб – мілдью.

dpss.gov.ua

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Осіннє застосування гербіцидів: альтернатива чи необхідність?

Останні десятиліття характеризуються стрімким глобальним потеплінням та...

Електричний трактор економить виноградному господарству 2600 доларів на рік

Скільки грошей заощаджує електричний трактор з точки...

Погода

Kyiv
чисте небо
6.7 ° C
7.6 °
5.5 °
57 %
0.5kmh
0 %
Пн
8 °
Вт
12 °
Ср
11 °
Чт
13 °
Пт
15 °