17 Травня 2022

Фітосанітарний стан посівів на 14 грудня

Зниження температури повітря спричинило припинення живлення личинок хлібної жужелиці та гусениць озимої совки ІІ покоління. Спостерігається їх опускання в нижні шари ґрунту на зимівлю.

У посівах озимих пшениці, ячменю після зниження температурного фону, розвиток хвороб припинився, але симптоми борошнистої роси, септоріозу, ще зберігаються в Київській області. Борошниста роса відмічалася на 1-4%, септоріоз виявляли на 2-3% рослин озимої пшениці. Більш уражені посіви ранніх строків сівби, які знаходяться у фазі кущіння. За температури 3-5°С та 90-100% зволоженості повітря можливий подальший розвиток хвороб.

Варто нагадати, що успішна перезимівля озимих зернових культур залежатиме від рівня морозостійкості рослин, тобто їхньої здатності протистояти низьким температурам без шкоди для подальшої життєдіяльності та іншим несприятливим факторам зимівлі, які викликають ушкодження і загибель рослин (льодова кірка, вимокання, випрівання тощо).

Найбільш небажаним для озимих зернових культур (особливо це стосується озимого ячменю) є різке і тривале зниження температурного режиму за відсутності снігового покриву. Навіть, незважаючи на те, що цього року рослини вже пройшли першу фазу загартування, критична температура їхнього вимерзання може бути досить високою і з настанням морозного періоду знаходитиметься в межах від -10° до -14°С, тоді як максимальна морозостійкість пшениці озимої за сприятливих умов загартування становить -16-18°С.

Повсюди погодні умови та забезпеченість повноцінною кормовою базою сприяють розмноженню мишоподібних гризугів, що уможливлює зростання їх чисельності та загрозу нанесення економічно відчутних збитків незахищеним посівам озимих культур.

В озимих посівах майже усіх регіонів нараховується 1-3 (осередково в полях Херсонської області до 4) жилих колоній на гектар. В 100% заселених гризунами багаторічних травах, садах, неорних землях виявляють 2-4 (в осередках Волинської, Донецької, Закарпатської, Житомирської, Івано-Франківської, Київської, Херсонської, Хмельницької областей до 6-8) жилих колоній на гектарі.

За слабкого та середнього ступенів у згаданих областях пошкоджено 1-15% рослин озимих зернових та ріпаку, багаторічних трав. Винищувальні роботи, які тривають повсюди, з використанням дозволених до використання родентицидів, забезпечують загибель до 70-92% гризунів.

Загроза підвищення чисельності та шкідливості мишоподібних гризунів, передусім в озимині, ймовірна в разі стійкого снігового покриву, під яким за наявності достатньої кількості корму гризуни продовжують розмноження.

dpss.gov.ua

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Окупанти знищили єдиний в Україні генетичний банк рослин

Російські солдати повністю знищили єдиний в Україні...

Цього року в Україні очікують хороший урожай суниці

Тепла погода та відсутність заморозків на початку...

«Контінентал» завершив посадку картоплі

У «Контінентал Фармерз Груп» завершилася посадка картоплі....

Погода

Kyiv
кілька хмар
19.3 ° C
19.3 °
19.3 °
21 %
6.7kmh
12 %
Вт
18 °
Ср
13 °
Чт
19 °
Пт
21 °
Сб
17 °