19 Жовтня 2021

Фітосанітарний стан посівів на 28 червня

У посівах зернових колосових культур продовжує свій розвиток клоп шкідлива черепашка за середньої чисельності 0,3-2 екз. на кв.м, личинки – 0,1-2 екз. на кв.м (в осередках Дніпропетровської, Донецької, Запорізької, Луганської, Харківської областей – 3-4 екз. на кв.м).

Хлібні жуки, серед яких домінує жук-кузька, продовжили заселення посівів. Фітофаги концентруються переважно у краях полів та пошкодили 2-10% рослин за чисельності 1-2 екз. на кв. м (макс. 4-7 – в окремих осередках Київської та Луганської областей).

Злакові попелиці за чисельності 2-9 екз. на рослину живляться на 5-25% рослин.

Пшеничний трипс майже на всіх обстежених площах озимої пшениці живиться на 2-8% (макс. 30%) рослин, щільність імаго – 2-10, личинок – 5 екз. на рослину. Заселено близько 80% обстеженої площі. Спекотна погода, що панує з середини другої декади, сприяє зростанню шкодочинності фітофагів.

Повсюди у посівах озимих та ярих зернових колосових культур борошнистою росою, септоріозом, бурою листковою іржею, гельмінтоспоріозом, темно-бурою плямистістю, кореневими гнилями, подекуди ринхоспоріозом, піренофорозом, іншими плямистостями уражено 5-18% (осередково від 25 до 55% рослин у господарствах Волинської, Закарпатської, Київської, Кіровоградської, Рівненської, Миколаївської, Сумської, Черкаської, Чернівецької, Херсонської та Хмельницької областей).

Червоно-бурою плямистістю уражено 3-9% рослин вівса. Скрізь, де рослини уражені кореневими гнилями, має місце білоколосість.

За теплої вологої погоди розвитку набули хвороби колоса, а саме: септоріоз (0,2-5% колосків – Дніпропетровська, Київська, Луганська, Полтавська, Харківська обл.), фузаріоз (0,2-6% – Дніпропетровська, Донецька, Київська, Полтавська, Рівненська, Тернопільська, Миколаївська, Одеська, Харківська обл.), гельмінтоспоріоз (2-4% – Закарпатська обл.), альтернаріоз (0,2-5% колосків – Дніпропетровська обл.), оливкова пліснява (1-3% – Одеська, Харківська, обл.).

Летюча та тверда сажка виявлені в господарствах Волинської, Дніпропетровської, Львівської, Тернопільської та Харківської областей у посівах озимої пшениці, озимого та ярого ячменю на 0,2-2% (макс. 3%) колосків.

Повсюди в посівах кукурудзи розвиваються та шкодять злакові попелиці (3-12%, макс. 20% рослин). У південних областях гусеницями лучного метелика, бавовникової совки, совки-гамма пошкоджено 1-3% рослин. Із хвороб відмічено початок розвиток гельмінтоспоріозу.

Рослини сої заселяють та пошкоджують попелиці, трипси, павутинний кліщ, гусениці чортополохівки, совки-гамми, осередково лучного метелика. Відмічено літ акацієвої вогнівки. З хвороб поширюються пероноспороз, септоріоз, фузаріоз, кореневі гнилі, якими уражено 1-15%, макс. до 21% (Київська обл. – септоріоз) рослин.

На посівах гороху триває активний розвиток та шкодочиннісь горохової попелиці. Середня чисельність шкідника складає 6-16 екз. на рослину у Луганській. Сумській, Тернопільській, Хмельницькій та Черкаській областях.

Триває літ, яйцекладка та відродження личинок горохового зерноїда. Яйцекладки у крайових смугах виявляли на 1-4% рослин, за чисельності 1-2 яйця на біб, личинки живляться у 1-2% зерен гороху. Гусеницями горохової плодожерки, за чисельності 1 екз. на біб, заселено 0,5-1% бобів. Продовжується поширення пероноспорозу, аскохітозу (нижні листя), на кореневі гнилі хворіє від 2 до 5% рослин.

У посівах соняшнику збільшується ареал сисних шкідників (геліхризова попелиця, клопи, осередково трипси), якими заселено 5-15% (макс. 30% рослин у Київській, Луганській обл.), за чисельності 2-6 (макс 10-25) екз. на рослину.

На 11-25% (макс. 62%) обстежених площ соняшника прояв мали септоріоз (1-3%, макс. 16-20% рослин у Черкаській, Кіровоградській обл.), пероноспороз (2-30% рослин у Запорізькій обл.), фомоз, альтернаріоз (1-5%), іржа (4-12% у Запорізькій, Луганській обл.), осередково біла гниль (1-2%, коренева форма, Одеська обл.).

Посіви цукрових буряків заселяються буряковою листковою попелицею, яку виявлено на 4-28% рослин, переважно з країв полів, за чисельності 3-8, макс. 10-28 (Сумська, Хмельницька, Черкаська обл.) екз. на кожну.

Продовжується шкідливість личинок бурякової мінуючої мухи, які, за чисельності 1-2 екз. на рослину, пошкодили до 4% рослин. Гусінь совки-гами, за чисельності 0,3 екз. на кв.м, пошкодила до 3% рослин.

На плантаціях цукрових та столових буряків відмічається розвиток церкоспорозу, ним уражено до 5% рослин у Івано-Франківській, Львівській, Черкаській областях. Прояв фомозу спостерігається на 2% рослин. У Київській, Тернопільській областях 1-4% рослин охоплено коренеїдом. У Харківській області 3-4% рослин уражені борошнистою росою.

На ярому ріпаку продовжують шкодити капустяна попелиця, клопи. Ріпаки уражені альтернаріозом, пероноспорозом, подекуди проявилися гнилі.

В усіх ґрунтово-кліматичних зонах триває літ стеблового (кукурудзяного) метелика. В степових та лісостепових областях відмічено відкладання ним яєць, подекуди відродження та живлення гусениць.

Середня чисельність імаго – 1-2 екз. на феромонну пастку, заселеність рослин кукурудзи яйцекладками становить 5-20% (з чисельністю 2-15 яєць на кожну), чисельність гусениць становить 0,2-0,5 (максимум 1 екз./рослину), при заселенні 1-2% рослин, максимально 5% рослин. Погодні умови не сприяють розвитку та розмноженню фітофага.

dpss.gov.ua

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Жнива-2021: в яких областях отримали найбільшу урожайність с/г культур

В Україні триває збирання зернових та зернобобових...

Variant Irrigation представила нову зрошувальну систему

Українська виробничо-сервісна компанія «Variant Irrigation» презентувала нову...

Після оприлюднення жовтневого звіту USDA несподівано і різко підскочили ціни на пшеницю

Минулого вівторка пшеничні ринки досить стримано відреагували...

Погода

Kyiv
чисте небо
11.5 ° C
12.1 °
10.2 °
43 %
0.9kmh
0 %
Вт
11 °
Ср
15 °
Чт
18 °
Пт
18 °
Сб
11 °