Фітосанітарний стан посівів на 8 вересня

81
Фітосанітарний стан посівів на 8 вересня

На полях під озимину та на просапних культурах, триває літ метеликів ІІ-го покоління озимої совки, відкладання ними яєць, відродження та живлення гусениць. У степових та лісостепових областях на падалиці озимої пшениці відмічається малоактивний вихід з літньої діапаузи хлібної жужелиці, жуки відкладають яйця, в південних регіонах відроджуються личинки. Недостатнє зволоження ґрунту стримує життєдіяльність шкідника. При випаданні помірних опадів ймовірне збільшення чисельності та ареалу заселення шкідником. У разі сівби озимих зернових культур по стерньовим попередникам, збереження сходів від хлібного туруна, гусениць підгризаючих совок, личинок ґрунтоживучих шкідників, які можуть спричинити зрідження рослин, досягається передпосівною обробкою насіння дозволеними протруйниками інсектицидної дії відповідно до «Переліку пестицидів і агрохімікатів дозволених до використання в Україні».

На сходах падалиці зернових культур повсюди розвиваються шведська, гессенська, інші злакові мухи, цикадки. З появою сходів озимих зернових вищезазначені шкідники завдаватимуть шкоди посівам. За достатніх тепла та вологи можливі осередки значних пошкоджень рослин, де виникатиме необхідність в крайових або суцільних обробках інсектицидами.

Скрізь на ранніх посівах озимого ріпаку розвиваються хрестоцвіті блішки, які в допороговій чисельності заселили та пошкодили 2-9% рослин у крайових смугах. Повсюди відмічають літ ріпакового пильщика, осередково несправжніми гусеницями шкідника пошкоджено до 3% рослин. Гусениці капустяної молі та біланів пошкодили 1-5% (макс. 8%) рослин. Чисельність фітофагів контролюють через обробки дозволеними до використання препаратами.

На 58-75% обстежених площ цукрових буряків лісостепових, поліських, подекуди степових областей, на 8-36% рослин розвивається церкоспороз (Волинська, Івано-Франківська, Київська, Львівська, Тернопільська, Хмельницька, Черкаська обл.). Окрім того, на плантаціях культури відмічається інтенсивний розвиток борошнистої роси – 7-22%, фомозу – 6-12%, пероноспорозу, подекуди проявились ознаки вірусної жовтяниці (Тернопільська, Хмельницька обл.), рамуляріозу (Хмельницька, Черкаська обл.). На гібридах іноземної селекції центральних та західних областей коренеплоди уражені паршею звичайною, гнилями (бура, хвостова), спостерігається дуплистість.

На площах соняшнику відмічається помітне зростання рівня розвитку фомозу (4-48% рослин уражені у Дніпропетровській, Житомирській, Київській, Запорізькій, Кіровоградській, Чернігівській обл.), пероноспорозу (8-13%), іржі, септоріозу (уражено 9-17% рослин), аскохітозу (уражено 25% рослин – Черкаська обл.) Повсюди на кошиках, стеблах, коренях 3-20% рослин поширюються біла та сіра гнилі. В осередках Запорізької області на корінні 3-10% рослин паразитує соняшниковий вовчок за щільності 5-12 екз. на кожному корені. У степових та лісостепових областях шкодять личинки соняшникової шипоноски, гусениці вогнівки, бавовникової совки, лучного метелика.

Скрізь на кукурудзі, соняшнику та інших крупностеблових культурах завершується розвиток І покоління стеблового (кукурудзяного) метелика, гусениці якого пошкодили 2-15% рослин культури у господарствах Тернопільської та Херсонської областей, 1-7% качанів. У південних та східних областях розпочався літ метеликів третього покоління бавовникової совки, Гусениці фітофага другого покоління, чисельністю 1-3 екз. на кожну, пошкодили 1-15% рослин та 1-4% качанів. На посівах пізніших строків достигання триває розвиток та живлення злакових попелиць, подекуди хлібних блішок, павутинного кліща.

Повсюди у посівах кукурудзи гельмінтоспоріозом охоплено 2-17% рослин (Волинська, Закарпатська, Чернівецькій, Чернігівська обл.). Пухирчастою сажкою уражено 1-6% качанів (Кіровоградська обл.), осередково летючою сажкою та іржею охоплено 0,5-5% рослин. У Закарпатській, Миколаївській, Полтавській областях на 1-5% качанів відмічають розвиток фузаріозу. Низький зріз стебла при збиранні, подрібнення і заорювання післязбиральних решток кукурудзи знизить зимуючий запас шкідників і збудників хвороб.

У посівах сої триває розвиток та живлення павутинного кліща, яким заселено 2-30% рослин у Кіровоградській та Херсонській областях. Тютюновим трипсом, попелицями заселено 3-15% рослин, гусеницями листогризучих совок та акацієвої вогнівки пошкоджено 2-5% (макс. 26% рослин у Запорізькій обл.). Аскохітозом, септоріозом, пероноспорозом, церкоспорозом, іржею, бактеріальним опіком, осередково фузаріозом, жовтою та зморшкуватою мозаїкою охоплено 2-26% (макс. 75 % рослин – септоріоз у Львівській обл.).

3-7% (макс. 17% у Закарпатській, Запорізькій, Херсонській обл.) капусти пізніх строків дозрівання потерпає від капустяних попелиці, блішок, гусениць совок, біланів, молі, 1-6% рослин хворіють на судинний і слизистий бактеріози. За різких добових перепадів температур і підвищення вологості повітря на томатах інтенсивного розвитку спостерігається альтернаріоз, фітофтороз, верхівкова гниль плодів.

У більшості областей продовжується заселення площ з-під зернових, багаторічних трав, неугідь, просапних та овочевих культур мишоподібними гризунами, де їх чисельність становить 0,5-4 колоній на гектарі. У пошуках зеленого соковитого корму відмічена міграція гризунів на падалицю озимих зернових та ріпаку. Першочерговими заходами в обмеженні чисельності мишоподібних гризунів є профілактичні заходи: знищення бур’янів, зменшення втрат урожаю при збиранні, своєчасна зяблева оранка, що позбавить гризунів кормової бази та надійного сховища, контроль за розвитком та регулювання чисельності цих шкідників у місцях резервацій з метою недопущення їх розселення на посіви сільськогосподарських культур.

dpss.gov.ua

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram