18 Травня 2022

Фітосанітарний стан посівів, садів та виноградників на 11 травня

У Степу, південному та центральному Лісостепу клоп шкідлива черепашка за чисельності 0,2-2 (осередково 3 екз. на кв.м  – Луганська обл.) заселив 20-50% площ озимих, де пошкодив 1-5% рослин. Клопи живляться клітинним соком. Крім клопа шкідливої черепашки у Вінницькій, Полтавській, Сумській, Чернігівській областях виявлено заселення полів елією гостроголовою, маврським та австрійським клопами. Середня чисельність шкідників становить 0,1-1 екз. на кв. м, заселено 10% площ. Із крайових смуг клопи розселяються вздовж посівів.

Відбувається розвиток та поширення у посівах озимих зернових культур смугастих блішок, середня чисельність шкідника у Луганській, Херсонській областях становить 2,2-5 (макс. 12 екз на кв.м), злакових попелиць, мух (шведські, гессенська, опоміза), цикадок, хлібних п’явиць, які виявлені на 17-83% площ. За підвищеної чисельності і шкідливості п’явиці захисні заходи проводять осередково в місцях надпорогового скупчення шкідника (у фази виходу в трубку — 150-200 і більше личинок на кв.м).

У Степу подекуди відмічається розвиток пшеничного трипса, яким на 30-80% обстежених площ заселено 5-12% рослин озимих пшениці і ячменю, за чисельності 2-8 (макс.10 – 14 – Запорізька, Одеська обл.) екз. на рослину.

У Київській області відмічено на окремих площах озимої пшениці заселення країв полів личинками нестадних саранових, яких обліковується на 100 п.с. 3-6 екз.

У Дніпропетровській, Одеській, Сумській, Тернопільській та ін. областях рослини ярого ячменю заселяють та пошкоджують хлібні блішки по 2-12 екз. на кв.м. Пошкодження шкідниками призводить до зниження ваги зерна, що спричинятиме кількісні втрати врожаю.

Повсюди помірно тепла волога погода сприяла розвитку хвороб озимих та ярих зернових культур. На 12-65% (макс. 100%) площ борошнистою росою уражено 2-15% (осередково до 35%  – Київська обл.) рослин озимих, септоріозом 2-21% (макс. 55% – в осередках Київської обл.), кореневими гнилями 3-20% (Житомирська, Київська, Луганська, Харківська та ін. обл.), бурою листковою іржею 2-8% рослин. У посівах озимого та ярого ячменя 2-18% рослин уражено гельмінтоспоріозом.

У посівах кукурудзи розвиваються злакові блішки, шведські мухи, попелиці, піщаний мідляк та ґрунтові шкідники, які пошкодили 2-9% рослин.

Триває заселення посівів гороху бульбочковими довгоносиками, які за чисельності 1- 4 (макс. 6 екз.на кв.м – Луганська обл.) пошкодили до 5% рослин культури. За наявності 10-15 жуків на кв.м необхідно захищати посіви інсектицидами.

Повсюди в багаторічних травах рослинами живляться бульбочковий, великий люцерновий, конюшиновий, інші довгоносики, клопи сліпняки, попелиці, із хвороб – бура плямистість.

Рослинам соняшнику завдають шкоди cірий буряковий та південний довгоносики (переважно заселені прикрайові смуги), які за чисельності 0,1-1 екз. на кв.м пошкодили 1- 5% рослин у слабкому ступені. Піщаним мідляком на 8-30% обстежених площ, за чисельності 0,1-1 (макс. 3 екз. на кв.м) пошкоджено 2-10% рослин у слабкому ступені

З настанням теплої погоди активність та чисельність шкідників цукрових буряків значно зросла. В крайових смугах полів відмічається заселення та пошкодження сходів звичайним буряковим довгоносиком за чисельності 0,2-3 екз. на кв.м, де ним пошкоджено 3-8% (макс. до 28% рослин – Київська обл.). Розпочалося заселення посівів буряковими блішками, фітофагом в крайових смугах пошкоджено до 15% рослин у слабкому ступені. Бурякова щитоноска активно виходить з місць зимівлі. В усіх бурякосійних областях проводяться захисні обробки для збереження посівів цукрових буряків. На коренеїд хворіє 1-2% рослин, які оздоровлюють через розпушування міжрядь (Київська обл.). За високого ступеня загрози сходам від звичайного бурякового та інших довгоносиків доцільно провести обкопування бурячищ та прилеглих посівів буряків крайовими ловильними канавками з послідуючим обприскуванням їх інсектицидами. За перевищення щільності довгоносиків в посівах цукрових буряків: звичайного – 0,2-0,3, сірого – 0,2-0,5, чорного – 0,3, блішок – 3-7 екз. на кв.м посіви обробляють дозволеними до використання інсектицидами.

Рослинам озимого ріпаку завдають шкоди ріпакові квіткоїди, прихованохоботники, які заселили 16-55% (макс. 80%) обстежених площ та пошкодили 5-10% (осередково до 20% рослин – Луганська, Київська обл.). В крайових смугах полів відмічається шкідливість оленки волохатої (Київська, Кіровоградська, Одеська обл.) де вона за чисельності 4-10 екз.на кв.м (максимально 8 екз. на рослину) пошкодила до 5% рослин. В теплі та сонячні дні триває літ метеликів ріпакового та капустяного біланів. Посіви ярого ріпаку заселені хрестоцвітими блішками у слабкому та середньому ступенях, чисельність яких контролюють рекомендованими препаратами. 1-10% рослин озимого ріпаку хворіє на альтернаріоз, фомоз, бактеріоз, переноспороз.

Продовжується літ травневих хрущів. У сонячні дні в полі зору обліковувалось до 10 екз. У Луганській, Чернігівській областях на квітучих деревах в теплі та сонячні години спостерігається масовий літ оленки волохатої.

Скрізь в плодових насадженнях шкодять плодові довгоносики, листокрутки, попелиці, кліщі, осередково білан жилкуватий, золотогуз, заляльковуються гусениці яблуневої плодожерки. Відмічено прояв борошнистої роси, кучерявість листків персика, моніліоз персику та абрикосу.

У Закарпатській, Херсонській, Одеській, областях на виноградниках триває літ гронової листокрутки першого покоління. Продовжується заселення та пошкодження молодих листочків кліщем виноградним зуднем.

consumer.gov.ua

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ

На Хмельниччині висіяли колекцію світового генофонду гречки

Понад 250 зразків колекції світового генофонду гречки...

Окупанти знищили єдиний в Україні генетичний банк рослин

Російські солдати повністю знищили єдиний в Україні...

Цього року в Україні очікують хороший урожай суниці

Тепла погода та відсутність заморозків на початку...

Погода

Kyiv
хмарно
8 ° C
8.2 °
7 °
79 %
0.9kmh
100 %
Ср
13 °
Чт
19 °
Пт
20 °
Сб
22 °
Нд
13 °