28 Березня 2024

Фітосанітарний стан посівів та садів на 13 липня

У Степу, південному, центральному, подекуди східному Лісостепу в посівах озимих та ярих зернових колосових культур продовжується харчування личинок старших віків та молодих клопів (окрилилось – 30-45%, макс. 62% – у Херсонській обл.) шкідливої черепашки. Чисельність шкідливих стадій фітофага становить 0,5-3 (макс. 6 у Донецькій обл.) екз. на кв.м.

Разом з клопами, у дозріваючих посівах ярих зернових колосових культур у лісостепових та поліських областях у вечірні години зерну продовжує завдавати шкоди пшеничний трипс. Шкідник виявлений на 68% обстежених площ, чисельністю 10 екз. на рослину, на ячмені чисельність фітофага становила 11 екз. на рослину. Хлібними жуками пошкоджено до 5% рослин, за чисельності 2-5 екз. на кв.м (макс. 8 у Луганській обл.), переважно в крайових смугах посівів.

Агрокліматичні умови сприяли подальшому розвитку та поширенню у посівах зернових колосових культур хвороб на колосі.

Зокрема, фузаріозом уражено 0,2-10% колосся – Дніпропетровська, Донецька, Київська, Львівська, Полтавська, Тернопільська, Черкаська обл., альтернаріозом – 0,1-1% (Дніпропетровська обл.), оливковою плісенню –  4-7% колосків в Одеській, Тернопільській, Харківській, Хмельницькій, Черкаській (макс. до 17% колоса у Полтавській області), борошнистою росою – до 3% у Дніпропетровській області.

Темно-бурою плямистістю, ринхоспоріозом, піренофорозом, іншими плямистостями охоплено 3-36% рослин зернових колосових культур.

Найбільшого поширення на колосі набув септоріоз, яким повсюди охоплено 0,1-7% (12-17% у Волинській, Київській, Хмельницькій та 22-27% колоса – у Запорізькій, Чернівецькій областях).

У Дніпропетровській, Харківській, Хмельницькій областях у посівах озимого та ярого ячменів, озимої пшениці виявлено летючу та тверду сажки (0,5-3%). Ураженість хворобами зменшують збиранням у стислі строки прямим комбайнуванням та доведенням зерна до відповідних кондицій.

Повсюди триває літ стеблового (кукурудзяного) метелика, відкладання ним яєць (на рослину по 1-3 яйцекладки), відродження та живлення гусениць на 1-6% (Вінницька, Волинська, Дніпропетровська, Запорізька, Луганська, Одеська, Черкаська, інші обл.) заселених рослин кукурудзи.

У Запорізькій, Одеській областях гусеницями бавовникової совки на 2-8% обстежених площ кукурудзи пошкоджено 1-6% рослин, за чисельності – 1 гусениця на кожну.

У посівах кукурудзи Львівської, Полтавської, Тернопільської областей на 1-6% рослин виявлено гельмінтоспоріоз, у Дніпропетровській та Полтавській областях – пухирчасту сажку.

Достигаючі боби гороху пошкоджують личинки горохового зерноїда, галиці, гусениці плодожерки, попелиці, набувають поширення антракноз, аскохітоз, осередково – пероноспороз, іржа, кореневі гнилі.

Повсюди у посівах сої на 1-12% рослин розвиваються та шкодять попелиці, трипси, павутинний кліщ. 1-12% (макс. 12% рослин) пошкоджено акацієвою вогнівкою, листогризучими совками. У посівах культури аскохітозом, пероноспорозом, септоріозом, церкоспорозом, іржею уражено 2-15% (макс. 25%) рослин. У Волинській, області бактеріальним опіком уражено до 6% рослин.

Скрізь у посівах соняшнику розвивається та шкодить геліхризова попелиця, якою заселено 3-15%, в крайових смугах полів – до 20% рослин (Херсонська обл.), тютюновим трипсом заселено до 5% рослин (Луганська обл.). Гусениці лучного метелика, листогризучих совок, соняшникової вогнівки пошкодили 1-6% рослин (Запорізька, Луганська, Херсонська обл.).

З хвороб мають поширення аскохітоз, фомоз, пероноспороз, осередково альтернаріоз, іржа, септоріоз, якими охоплено 2-12% (макс. 20-35% – септоріоз, іржа, фомоз у Запорізькій, Кіровоградській, Миколаївській, Черкаській обл.) рослин. У Донецькій, Черкаській областях до 2-6% кошиків уражено білою та сірою гнилями. У південних областях відмічали всихання нижнього ярусу листя соняшника.

У посівах цукрових буряків продовжується розвиток бурякової листкової попелиці, шкодять бурякові щитоноски, мінуюча муха, совки (озима, гамма), якими заселено та пошкоджено 2-8% рослин.

У Київській, Тернопільській, Хмельницькій та Черкаській областях на церкоспороз, рамуляріоз та фомоз хворіє 2-6% рослин цукрових буряків. У Тернопільській області спостерігається ураження 0,2% коренеплодів паршею.

У садах плоди зерняткових та кісточкових порід пошкоджують гусениці яблуневої плодожерки (1-14%, макс. 26% плодів), сливової плодожерки (7-13%), вишневої мухи (1-6%, макс. 31%). У південних областях Степу триває літ яблуневої плодожерки ІІ-го покоління.

Плодові насадження хворіють на паршу, борошнисту росу, плодову гниль, кокомікоз, клястероспоріоз.

У виноградниках шкодять кліщі (павутинні, зудень), триває літ гронової листокрутки другого покоління, розвиваються мілдью, оїдіум. Захист насаджень проводять за рекомендаціями дозволеними препаратами.

dpss.gov.ua

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

Підписатися
Сповістити про
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Погода

Kyiv
рвані хмари
13.6 ° C
13.7 °
11.5 °
78 %
0.9kmh
74 %
Чт
14 °
Пт
12 °
Сб
17 °
Нд
21 °
Пн
20 °