29 Березня 2024

Фітосанітарний стан посівів та садів на 19 квітня

Весняними контрольними обстеженнями, проведеними в областях, встановлено, що перезимівля фітофагів відбулася добре. Навесні лишилося до 65-100% зимового запасу.

В господарствах Волинської, Донецької, Запорізької, Житомирської, Луганської, Одеської, Полтавської, Кіровоградської, Тернопільської областей на 15-35% площ озимих зернових, розміщених після стерньових попередників, живляться личинки хлібної жужелиці. Ними, за середньої чисельності 0,5-2 екз. на кв.м, пошкоджено до 5% рослин. Шкідник знаходиться у ІІ-ІІІ вікових групах.

Гусениці озимої совки старших віків, щільністю 0,3-1 (макс. 2 в осередках Дніпропетровської, Донецької, Сумської, Херсонської обл.) екз. на кв.м, пошкодили до 5% рослин озимих пшениці та ріпаку. Весняними обстеженнями встановлено, що площа заселення шкідником становить до 35%.

Повсюди в посівах озимих та сходах ярих зернових колосових культур розвиваються хлібні блішки, п’явиці, злакові попелиці, цикадки, які за допорогової чисельності пошкодили 2-8% рослин у слабкому ступені.

У Донецькій, Вінницькій, Полтавській, Дніпропетровській, Київській, Луганській, Сумській, Чернівецькій, Хмельницькій, інших областях за прогрівання ґрунту активізувалось переміщення перезимувалих личинок ґрунтових шкідників (чорнишів, коваликів, хлібних жуків, хрущів) у верхні шари ґрунту. Відсоток заселених площ, у залежності від ділянок, коливається від 5 до 65%.

У степових, подекуди лісостепових областях, проходить підняття клопа шкідливої черепашки на підстилку в місцях зимівлі. У Одеській області відмічено початок переселення шкідника на посіви озимої пшениці.

Повсюди на 3-53% обстежених площ борошнистою росою, септоріозом, гельмінтоспоріозом, кореневими гнилями, подекуди – бурою листковою іржею, уражено 1-10%, осередково – 14-34% (септоріоз, борошниста роса) рослин у господарствах Волинської, Київської, Львівської областей.

У посівах озимого жита та ячменю (Волинська, Львівська обл.) до 2% рослин уражено ринхоспоріозом та переноспорозом. Високопродуктивні посіви під час виходу рослин у трубку оздоровлюють фунгіцидами відповідного спектру дії.

Рослини озимого ріпаку знаходяться у доброму та задовільному стані. На культурі свій розвиток продовжують стебловий капустяний і великий ріпаковий прихованохоботники, хрестоцвіті блішки, виявлено літ білокрилки, капустяного білана та оленки волохатої. Чисельність великого ріпакового стеблового прихованохоботника становить від 1 до 4 екз. на рослину (Дніпропетровська, Запорізька, Київська, Миколаївська, Одеська, Луганська та інші області).

Хрестоцвітними блішками у крайових смугах полів пошкоджено до 8% обстежених площ, за чисельності 0,5 – 3 екз. на кв.м.

У господарствах, за перевищення шкідниками ЕПШ (ріпакового квіткоїда в період утворення бутонів – 1-2 жуки на рослину; стеблового капустяного прихованохоботника – 2 жуки на 40 рослин або 20 жуків на жовту чашку за 3 дні) необхідно провести крайові або суцільні обприскування дозволеними до використання препаратами.

На 6-13% обстежених площ культури переноспорозом, альтернаріозом, фомозом, бактеріозом коренів уражено 2-12% рослин

У степових та лісостепових областях сходи гороху заселяють та пошкоджують бульбочковий довгоносик, осередково піщаний мідляк, піденний сірий довгоносик. Багаторічні бобові трави повсюди заселяють та пошкоджують бульбочкові, листкові (фітономус), інші довгоносики та клопи, які, за чисельності 1-1,6 (макс. 3 у Одеській, Луганській обл.) екз. на кв.м, пошкодили 1,5-3% рослин конюшини, люцерни, еспарцета.

У всіх бурякосійних областях продовжується вихід жуків бурякових довгоносиків (звичайний та сірий). На старих бурячищах обліковується 0,4-2 екз. на кв.м звичайного бурякового довгоносика. Продовжується вихід та концентрація бурякових блішок, щитоносок біля узбіч доріг, старих бурячищ, на лободових бур’янах.

У степових та лісостепових областях піщаний мідляк, за чисельності 0,1-1                   (макс. 2 у Херсонській обл.) екз. на кв.м, заселяє крайові смуги посівів озимих зернових, ріпаку, ранні сходи гороху. Виходячи з оптимальних погодних умов для розвитку зазначеного шкідника очікується значне збільшення імаго піщаного мідляка на зернових та просапних культурах. Заселення просапних культур проходитиме, у першу чергу, на полях соняшника та кукурудзи ранніх строків сівби.

В садах триває вихід і живлення довгоносиків (сірий бруньковий, яблуневий квіткоїд), які скрізь пошкодили 1-10% бруньок. Триває відродження сисних шкідників (кліщі, яблунева зелена попелиця, медяниця), якими заселено 2-10% бруньок на 20-60% дерев.

Під час розпускання бруньок зерняткових необхідно провести обстеження дерев та, за перевищення економічного порогу шкідливості (яблуневий квіткоїд і букарка – 30-40 жуків на дерево, сірий бруньковий довгоносик – 3-5 жуків на 1м гілок, казарка – 7-9 жуків на дерево), провести обробку дозволеними та рекомендованими до використання інсектицидами.

dpss.gov.ua

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Погода

Kyiv
хмарно
8.2 ° C
11.5 °
7 °
86 %
3.4kmh
100 %
Пт
10 °
Сб
19 °
Нд
22 °
Пн
23 °
Вт
20 °