16 Травня 2022

Фітосанітарний стан посівів та садів на 22 квітня

Протягом другої декади квітня відмічалося чергування теплої погоди з холодною із нічними заморозками. Коливання температури повітря негативно вплинуло на рослини, спостерігалось примерзання озимих культур і сходів ярого ячменю та ярої пшениці. Сильні поривчасті вітри 15-28 м/с зумовили інтенсивне випаровування вологи з верхніх шарів грунту. Погодні умови були малосприятливими для виходу шкідників з місць зимівлі, розвитку та початку розмноження в посівах с/г культур.

Перезимувалі клопи, зокрема клоп шкідлива черепашка, через прохолодну погоду звітного періоду знаходяться в місцях зимівлі. Подекуди в Луганській, Миколаївській, Одеській, Херсонській областях зафіксовано початок заселення посівів озимих зернових перезимувалим клопом шкідливою черепашкою. Шкідник у кількості 2 екз. на кв.м виявлений у прикрайових смугах, що безпосередньо межують з місцями зимівлі.

Личинки хлібної жужелиці, за чисельності 0,5-2 (макс. в осередках Запорізької до 6 екз. на кв.м) пошкодили 1-3% рослин на 3-12% площ, здебільшого розміщених після стерньових попередників. Осередки підвищеної чисельності (до 5 екз/м.кв) локалізовано.

В Одеській області триває заляльковування личинок туруна. В залежності від погодних умов масове залялькування шкідника проходитиме наприкінці квітня – в першій декаді травня.

У Закарпатській області виявлено незначні осередки підвищеного скупчення п’явиць – до 5 екз. на кв.м, відбувається яйцекладка. Відбувається літ чорної пшеничної, гессенської, шведських злакових мух.

Скрізь має місце захворювання озимих пшениці, ячменю та жита на борошнисту росу, септоріоз, гельмінтоспоріоз, червону-буру та інші плямистості, буру листкову іржу, кореневі гнилі, якими охоплено 3-35% (макс. 55% площ), уражено 3-10% рослин на ранніх добре розвинених посівах.

У посівах озимого ячменю, в окремих осередках Борщівського району Тернопільської області, відмічено ураження 5,2-6% рослин карликовою іржею. В ярих колосових гельмінтоспоріозом, борошнистою росою та кореневими гнилями уражено 1-12% рослин. Надалі хвороби зернових колосових культур повсюди інтенсивно розвиватимуться в разі випадання дощів та температури повітря в межах +16-25 °С, рясних рос. Осередково, в загущених посівах з високим рівнем азотного удобрення можлива епіфітотійна ситуація.

Сходи гороху заселяють жуки піщаного мідляка (0,5-1 екз. на кв.м), бульбочкові довгоносики (0,6-2 екз. на кв.м), які пошкодили у слабкому ступені 2-6% рослин.

Багаторічні бобові трави повсюди заселяють та пошкоджують бульбочкові, листкові (фітономус), інші довгоносики та клопи, які за чисельності 1-1,6 (макс. – 4 у Луганській обл.) екз. на кв.м пошкодили 1,5-3% рослин конюшини, люцерни, еспарцета.

У всіх бурякосійних областях продовжується вихід жуків бурякових довгоносиків (звичайний та сірий). На старих бурячищах обліковується 0,4-2 екз. на кв.м звичайного бурякового довгоносика. Продовжується вихід та концентрація бурякових блішок, щитоносок біля узбіч доріг, старих бурячищ на лободових бур’янах. На первинних рослинах-господарях (калині, жасмині) продовжується відродження та живлення личинок листкової бурякової попелиці.

Рослини озимого ріпаку знаходяться в доброму та задовільному стані. На культурі свій розвиток продовжують стебловий капустяний і великий ріпаковий прихованохоботники, хрестоцвіті блішки, виявлено літ білокрилки, капустяного білана та оленки волохатої (Київська, Миколаївська, Полтавська, Тернопільська, Черкаська обл.). Чисельність великого ріпакового стеблового прихованохоботника становить від 1 до 4 екз. на рослину (Миколаївська, Київська, Луганська та інші).

Хрестоцвітними блішками у крайових смугах полів пошкоджено до 10 % обстежених площ, за чисельності 0,5-3 екз. на кв.м. Захист посівів проводять за наявності 3-5 блішок на кв.м. Розпочалося крайове заселення площ озимого ріпаку ріпаковим квіткоїдом. За чисельності 1-3 екз. на рослину заселено 2% рослин на 7% площі.

У більшості ріпакосійних областей рослини хворіють на пероноспороз, альтернаріоз, фомоз, бактеріоз осередково на 3-6% рослин виявлено циліндроспоріоз (Одеська обл.).

Гусениці озимої совки п’ятого-шостого віків (18-82%) продовжують живитися на площах озимих культур. Живлення проходить мляво через досить прохолодну погоду. Середня чисельність фітофага – 0,5-1 екз. на кв.м. Початок лялькування гусениць не відмічалось.

У степових та лісостепових областях піщаний мідляк, за чисельності 0,5-1 (макс. – 3 у Херсонській обл.) екз. на кв.м заселяє крайові смуги посівів озимих зернових, ріпаку, ранні сходи гороху. Виходячи з оптимальних погодних умов для розвитку зазначеного шкідника очікується значне збільшення імаго піщаного мідляка на зернових та просапних культурах. Заселення просапних культур буде проходити, у першу чергу, на полях соняшника та кукурудзи ранніх строків сівби.

Триває живлення ґрунтових шкідників (чорнишів, коваликів, хлібних жуків, хрущів), які щільністю 1-6 екз. на кв.м живляться корінням озимих, ранніх ярих зернових, плодових та ягідних культур.

На озимих зернових та ріпаку, відростаючих багаторічних травах відмічається зростання чисельності мишоподібних гризунів. Так, на більшості площ вищезазначених культур щільність гризунів в межах 1-3 (подекуди на окремих площах багаторічних трав – до 8) жилих колоній на гектар.

У Луганській області відмічено початок льоту імаго травневих хрущів, чисельність яких становить 1-2 екз. на дерево плодових культур.

У садах триває живлення садових довгоносиків. У всіх плодових насадженнях брунькові довгоносики, квіткоїди заселили 50-75% дерев. На одному дереві живиться близько 2-6 брунькоїдів, 2-7 – квіткоїдів, якими пошкоджено 2-6% бруньок. Жуками оленки волохатої заселено 50-65% плодових дерев. На одне дерево ураховується 8-15 імаго. Також продовжується відродження зеленої яблуневої попелиці, нею заселено 1% листків з чисельністю 2 екз./листок.

consumer.gov.ua

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Погода

Kyiv
хмарно
18.1 ° C
18.7 °
18.1 °
34 %
4.9kmh
92 %
Пн
17 °
Вт
17 °
Ср
13 °
Чт
18 °
Пт
22 °