18 Травня 2022

Фітосанітарний стан посівів та садів на 27 квітня

Упродовж останньої декади квітня переважно суха, сонячна погода з нічними заморозками та поривчастим вітром в денні години, короткочасні дощі, сильний вітер та пилові бурі, призвели до зменшення запасів продуктивної вологи в грунті під всіма сільгосподарськими культурами та виявилися малосприятливими не лише для росту і розвитку усіх сільськогосподарських культур, а й для активного виходу шкідників з місць зимівлі, їх розвитку та поширенню в посівах с/г культур та в плодових насадженнях.

Так, зниження температури повітря як у нічний, так і у денний час, призупинили переліт клопів шкідлива черепашка на поля. Клоп знаходиться переважно в лісосмугах на листовій підстилці. Подекуди в Луганській, Херсонській областях зафіксовано початок ним заселення посівів озимих зернових. Шкідник у кількості 0,1-2 екз. на кв.м виявлений у прикрайових смугах, що безпосередньо межують з місцями зимівлі. Клоп шкідлива черепашка перебуває у задовільному фізіологічному стані. В подальшому, за настання стійкої теплої погоди з середньодобовими температурами 12-14 ºС, максимально 18-20 ºС, варто очікувати початок перельоту фітофага на площі озимих культур.

Личинки хлібної жужелиці доживлюються у посівах озимини переважно в Лісостепу, подекуди Степу, де за чисельності 0,3-1 (в осередках 3 екз. на кв.м) пошкодили до 10% рослин. У Луганській, Одеській, Херсонській, Черкаській областях понад 30% личинок фітофага закінчили живлення. Хлібні блішки, п’явиці, злакові попелиці, цикадки в допороговій чисельності на 13-62% (макс. 100%) площ пошкодили 3-15% рослин озимих, ярих ячменю та пшениці. Відбувається літ чорної пшеничної, гессенської, шведських злакових мух.

Скрізь має місце захворювання озимих пшениці, ячменю та жита на борошнисту росу, септоріоз, гельмінтоспоріоз, червону-буру та інші плямистості, буру листкову іржу, кореневі гнилі, якими охоплено 3-48% (макс. – 80%) площ, уражено 3-20% (осередки в Житомирській, Київській, Львівській, Полтавській, Херсонській обл.) рослин на ранніх добре розвинених посівах. В ярих колосових гельмінтоспоріозом, борошнистою росою та кореневими гнилями уражено 1-12% рослин.

Сходи гороху заселяють бульбочкові довгоносики, які в осередках Вінницької, Луганської, Миколаївської, Одеської, Сумської, інших областей за чисельності 0,1-3 екз. на кв.м пошкодили 2-10% рослин культури у слабкому ступені.

Багаторічні бобові трави повсюди заселяють та пошкоджують бульбочкові, листкові (фітономус), інші довгоносики та клопи. Продовжується розселення і живлення попелиць.

У всіх бурякосійних областях продовжується вихід жуків бурякових довгоносиків (звичайний та сірий). На старих бурячищах обліковується 0,4-4 (макс. 6 екз. на кв.м) звичайного бурякового довгоносика (Полтавська обл.). Продовжується вихід та концентрація бурякових блішок, щитоносок біля узбіч доріг, старих бурячищ на лободових бур’янах. На первинних рослинах-господарях (калині, жасмині) продовжується відродження та живлення личинок листкової бурякової попелиці. За перевищення щільності довгоносиків в посівах цукрових буряків: звичайного – 0,2-0,3, сірого – 0,2-0,5, чорного – 0,3, блішок – 3-7 екз. на кв.м посіви обробляють дозволеними до використання інсектицидами. Висівання неякісно обробленого фунгіцидами насіння та наявність у ґрунті патогенних організмів можуть сприяти розвитку коренеїду в посівах цукрових буряків. Для покращення стійкості рослин щодо ураження коренеїдом доцільно провести рекомендовані прийоми післясходового обробітку.

Озимий ріпак заселяє ріпаковий квіткоїд за чисельності 1-6 екз. на рослину, який пошкодив 1-5% рослин (Луганська, Миколаївська, Херсонська, Чернівецька обл.) у слабкому ступені. Повсюди відмічається заселення крайових смуг полів та пошкодження хрестоцвітими блішками, прихованохоботниками, ріпаковими пильщиком, мідляком, оленкою волохатою, подекуди виявлено літ капустяного білана. В більшості ріпакосійних областей, за існуючих гідротермічних показників, на озимому ріпаку розвивалися пероноспороз (уражено 32% площ і 9,9-12% рослин), фомоз (29% площ, 7,9-9% рослин), альтернаріоз (13% площ, 2-3% рослин), інтенсивність розвитку яких знижувалась за рахунок застосування контактно-системних фунгіцидів.

Відмічається початок заселення сходів соняшнику дротяниками, сірим довгоносиком (Одеська обл.).

Гусениці озимої та окличної совок п’ятого-шостого віків (20-65%) продовжують живитися на площах озимих культур. Розпочалось заляльковування гусениць. У степових та лісостепових областях піщаний мідляк, за чисельності 1-3 екз. на кв.м, заселяє крайові смуги посівів озимих зернових, ріпаку, ранні сходи гороху, цукрових буряків, соняшнику (Вінницька, Дніпропетровська, Луганська, Одеська, Полтавська, Харківська обл.), пошкоджуючи сім’ядольні і справжні 3 листочки 1-5% рослин.

Відслідковується активність личинок ґрунтових шкідників (чорнишів, коваликів, хлібних жуків, хрущів), які щільністю 1- 6 екз. на кв.м живляться корінням озимих, ранніх ярих зернових, плодових та ягідних культур. Відмічено початок льоту імаго травневих хрущів, чисельність яких 5-28 екз. на дерево плодових культур. У садах масово шкодять садові довгоносики, які заселили 20-69% дерев та пошкодили 1-10% листків та листокрутки, якими на 5-25% дерев пошкоджено 1-15% литкових розеток. Сисні шкідники (попелиці, кліщі, листоблішки) повсюдно розвиваються на 5-40% дерев, 3-25% листків. Продовжується активний вихід, розселення і шкідливість оленки волохатої, ураховується 5,0-8,0 екз. імаго на плодових деревах.

Із-за постійних нічних заморозків відмічено обмерзання абрикос. На сприйнятливих сортах яблуні відмічається ураження молодих листочків борошнистою росою. На персику відмічено ураження листків кучерявістю листків.

consumer.gov.ua

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ

На Хмельниччині висіяли колекцію світового генофонду гречки

Понад 250 зразків колекції світового генофонду гречки...

Окупанти знищили єдиний в Україні генетичний банк рослин

Російські солдати повністю знищили єдиний в Україні...

Цього року в Україні очікують хороший урожай суниці

Тепла погода та відсутність заморозків на початку...

Погода

Kyiv
сильний дощ
8 ° C
8.2 °
7.6 °
90 %
0.9kmh
100 %
Ср
13 °
Чт
19 °
Пт
20 °
Сб
22 °
Нд
13 °