18 Травня 2022

Фітосанітарний стан посівів в Україні на першу декаду лютого

В третій декаді січня та на початку І декади лютого утримувалась тепла, як для цього часу з туманами та значними опадами погода. З 5 лютого погодні умови на території країни почали погіршуватися. Дощ перейшов в мокрий сніг, зниження температури повітря спричинило утворення льодяної кірки.

Значного підвищення чисельності та активного розселення мишоподібних гризунів не відмічається. В озимих посівах майже усіх регіонів нараховується 1-3, осередково на окремих полях у крайових смугах Київської, Миколаївської та Херсонської областей обліковувалося 5-8 кол./га. Наявні колонії сформовані в середньому з 5-8 нір, максимально виявлено до 14-24 нори. В заселених гризунами багаторічних травах, садах, неорних землях, полях після просапних культур мають місце 3-5, в осередках Київської, Луганської, Полтавської, Херсонської областей до 7 жилих колоній на гектарі.

За слабкого та середнього ступенів у згаданих областях пошкоджено 1-6% рослин озимих зернових та ріпаку, багаторічних трав. Захисні заходи залишаються актуальними у вищезазначених та інших областях, де варто продовжувати відслідковувати чисельність та шкідливість гризунів і за наявності порогової кількості (3-5 жилих колоній на гектар) здійснювати винищувальні заходи через внесення в жилі нори родентицидів дозволених до використання на території країни.

Відбір монолітів озимих культур для визначення життєздатності рослин та їх відрощування, проведеними спеціалістами управлінь фітосанітарної безпеки засвідчують високу життєздатність рослин озимих пшениці, ячменю та озимого ріпаку. Рослини перебувають у фазах 3-й листок – кущіння. У більшості зразків зрідженість не перевищує 5%. Рослини озимих мають добру регенераційну здатність при їх відрощуванні. Відсоток живих рослин становить 97 загиблих – 0-3% (Дніпропетровська, Черкаська, обл.).

Лабораторним аналізом рослин озимини, відібраних з монолітів, виявлено інфекційний запас збудників септоріозу, борошнистої роси, гельмінтоспоріозу, кореневих гнилей, інших хвороб. За відновлення вегетації відбуватиметься зараження рослин вищевказаними хворобами. Ефективним заходом оздоровлення рослин та покращення стану посівів є ранньовесняне боронування з прикореневим підживленням мінеральними добривами.

Лабораторною фітоекспертизою насіння ярих пшениці, ячменю, вівса, кукурудзи, гороху, сої виявлено зараженість його збудниками альтернаріозу, гельмінтоспоріозу, фузаріозу, аскохітозу, бактеріозу, плісені в межах 2-10%. Такий насіннєвий матеріал, за 2-3 тижні до сівби, слід обов’язково протруїти препаратами відповідного спектра фунгітоксичної дії та рівня захисної спроможності стосовно комплексу хвороб.

В західних та центральних областях країни позитивні температури повітря протягом звітного тижня сприяли активізації комірних шкідників у зерносховищах, де в окремих партіях насіннєвого ячменю та пшениці виявлено 2-6 екз. на кг зерна кліщів, комірного та рисового довгоносиків, коротковусого та суринамського борошноїдів, борошняного хрущака.

Тому, контроль за станом збереження зерна та зернопродуктів варто проводити постійно і, в разі виявлення комірних шкідників, приступити до знезараження збіжжя через фумігацію дозволеними препаратами для боротьби зі шкідниками запасів. Проводити обробку приміщення потрібно за температури не нижче 12°С, коли шкідники перебувають в активному стані.

В господарствах здійснюється фітосанітарний нагляд за посівами озимих зернових та ріпаку.

За оперативною інформацією про хід робіт із захисту рослин, наданою Головними управліннями Держпродспоживслужби в областях, 7 лютого 2020 року обсяги проведених заходів захисту рослин від мишоподібних гризунів дещо зросли та становлять 984 тис. га тис. га, що порівняно з минулорічним показником більше ніж на 200 тис. га, з них озимих зернових культур оброблено 668 тис. га.

Обсяги захисту сільгоспугідь від мишоподібних гризунів в осінньо-зимовий період 2019-2020 рр., тис. га.
Обсяги захисту сільгоспугідь від мишоподібних гризунів в осінньо-зимовий період 2019-2020 рр., тис. га.

Найбільші обсяги заходів захисту сільгоспугідь від мишоподібних гризунів проведені в сільгоспугіддях Хмельницької (244,3 тис. га), Херсонської (139 тис. га), Вінницької (135тис. га) і Запорізькій (131,9 тис. га) областях. Також значні обсяги заходів захисту рослин від цих шкідників здійснені в господарствах Тернопільської (69,3 тис. га) і Миколаївській (66,9 тис. га) областях. Найменші (0,7 тис. га) – в господарствах Сумської області.

Хімічні засоби захисту рослин (родентициди) застосовано на площі близько 846 тис. га, біологічні – на площі 138 тис. га.

На сьогодні забезпеченість сільгосппідприємств засобами захисту рослин становить 24 % до їх потреби для проведення захисних заходів у весняно-літній період 2020 року.

За даними Держпродспоживслужби

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАТТІ ПО ТЕМІ

На Хмельниччині висіяли колекцію світового генофонду гречки

Понад 250 зразків колекції світового генофонду гречки...

Окупанти знищили єдиний в Україні генетичний банк рослин

Російські солдати повністю знищили єдиний в Україні...

Цього року в Україні очікують хороший урожай суниці

Тепла погода та відсутність заморозків на початку...

Погода

Kyiv
хмарно
8 ° C
8.2 °
7 °
79 %
0.9kmh
100 %
Ср
13 °
Чт
19 °
Пт
20 °
Сб
22 °
Нд
13 °