01 Липня 2022

Фосфор для рослин в умовах дефіциту вологи

2020 рік, безперечно, можна назвати найбільш аномальним за останні роки. Майже безсніжна зима, засуха, недостатня кількість продуктивних опадів, коливання температур, заморозки, гради, буревії, пилові бурі та ін. – все це призвело до стрімкого падіння врожаю.

Посуха є однією з основних проблем, що не дає змоги отримувати гарні врожаї. Після висіву насіння у ґрунт волога стає основною умовою для проростання, формування здорової кореневої системи та подальшого розвитку рослини.

Якщо говорити про біологічні особливості розвитку рослин, то в середньому для набухання та проростання насіння потрібно 40–60% вологи від його початкової ваги. Нестача вологи призводить до появи недружних сходів і слабкого розвитку рослин.

Останнім часом звичним явищем стало коливання температур, що також зумовлює зниження врожайності.

Рослини, особливо на початкових етапах розвитку, особливо чутливі до стресових чинників і часто гинуть від різких коливань температур (вдень – плюсова температура, в нічний час – мороз).

Посуха та коливання температур у сукупності спричиняють загальну затримку розвитку рослини.

Головним чином це пов’язано з обмеженням розвитку кореневої системи та засвоєння нею фосфору.

ФОСФОР: ЧОМУ І ДЛЯ ЧОГО?

Важливість фосфору для старту та розвитку культур важко переоцінити. І хоча рослини засвоюють фосфору в кілька разів менше, ніж азоту, цей елемент відіграє надзвичайно важливу роль у їхньому житті. Водночас варто зауважити, що фосфор є одним із «проблемних» елементів у побудові збалансованої системи живлення:

  • Оптимальна відстань для поглинання елементів живлення кореневою системою
    Оптимальна відстань для поглинання елементів живлення кореневою системою

    Фосфор входить до складу найважливіших органічних сполук, які беруть активну участь у метаболізмі рослин (нуклеїнових кислот (ДНК і РНК), нуклеопротеїдів, фосфопротеїдів, фосфатидів (фосфоліпідів), макроергічних сполук (АТФ та ін.), цукрофосфатів, фітину, вітамінів тощо;

  • Вміст фосфору в рослинах становить 0,5–1% сухої речовини. Так, на мінеральні сполуки припадає в середньому 10–15%, на органічні – 85–90%;
  • Найбільше фосфору міститься в репродуктивних органах і молодих частинах рослин, де інтенсивно відбуваються процеси синтезу органічних речовин;
  • Фосфор сприяє ефективному розвитку кореневої системи рослин. Завдяки цьому рослини краще засвоюють воду і поживні речовини із ґрунту, швидше формують надземну масу. Основну частину фосфору культури використовують у перші фази росту та розвитку;
  • Коренева система здатна поглинати фосфор лише у вигляді ортофосфату. У ґрунтах, що мають нейтральну або кислу реакцію ґрунтового розчину, поглинання фосфору відбувається переважно у формі дигідроортофосфату (Н2РО4), а в лужних – гідроортофосфату (НРО42-);
  • Сполуки фосфору в ґрунті мають негативний заряд, тому вони легко вступають в реакцію з позитивно зарядженими іонами заліза, алюмінію та кальцію, утворюючи нерозчинні й недоступні рослинам сполуки. Утворення таких сполук істотно залежить від рН ґрунту: при рН менше 6 од. утворюються нерозчинні фосфати алюмінію і заліза; при рН вище 7 од. – нерозчинні фосфати кальцію.

Таким чином, фосфор у ґрунті міститься переважно у зв’язаному стані, тому концентрація рухомих форм у ньому невелика.

Ефективність розвитку кореневої системи залежно від доступності форм фосфору в добривах
Ефективність розвитку кореневої системи залежно від доступності форм фосфору в добривах

РІДКЕ ЧИ ГРАНУЛЬОВАНЕ? ЯКУ ФОРМУ ОБРАТИ?

Основним способом поглинання фосфору кореневою системою є лише дифузія з відстані не більше ніж 1 мм. Швидкість протікання дифузії визначається температурою ґрунту. При температурі до 14°С дифузія призупиняється, а при 5°С взагалі припиняється. Як наслідок, рослини відчуватимуть нестачу фосфору навіть за високої забезпеченості ґрунту цим елементом.

Якщо ґрунт має низьке забезпечення фосфором, насамперед варто звернути увагу на використання мінеральних добрив зі збалансованим вмістом форм цього елемента за ступенем засвоювання його рослиною (водорозчинні, розчинні в слабких кислотах тощо), далі необхідно підібрати оптимальну форму добрива: гранульоване, мікрогранульоване, рідке комплексне тощо.

Щоб обрати потрібну форму добрив, необхідно звернути увагу на забезпеченість вологою та поживними елементами ґрунту.

На ранніх етапах розвитку рослини важливо сформувати максимально сильну і продуктивну кореневу систему.

У разі застосування гранульованих добрив рослині необхідно розвинути кореневу систему, щоб дотягнутись до основного добрива, – при цьому виникає проблема втрати часу. А це є одним із головних лімітуючих чинників при вирощуванні сільськогосподарських культур, особливо в регіонах з недостатнім забезпеченням вологою. Також слід брати до уваги, що всі гранульовані добрива гігроскопічні та поглинають вологу із ґрунту, яка також особливо необхідна в цих регіонах.

В разі застосування добрив у рідкій формі проблема втрати часу на розчинення гранули нівелюється. Елементи живлення надходять в ґрунт вже у розчиненій формі.

Оптимальне рішення для регіонів з недостатньою або обмеженою кількістю вологи – застосування добрив у рідкій і доступній формі в два етапи:

1 – ультралокалізовано в насіннєве ложе (в невеликій кількості, для додаткової стимуляції розвитку кореневої системи на початкових етапах);

2 – локально, як основне живлення в доступних формах, які рослина може використовувати для активного розвитку на початкових етапах.

При розгляді варіантів систем живлення для регіонів з дефіцитом вологи переваги використання добрив в рідкій формі виходять на перший план. І це відображає сьогодення нашого ринку.

За останні 2 роки розвитку ринку добрив в Україні спостерігається тенденція до збільшення сегмента рідких комплексних добрив (РКД). Розуміючи всі позитивні сторони використання РКД, виробники почали активніше просувати цей сегмент, створювати нові формули. Проте попри зацікавленість споживачів, попит обмежують два чинники: відсутність технічного забезпечення для внесення РКД в господарствах та доступність форм елементів живлення, причому останній чинник є найбільш актуальним із точки зору живлення рослини. На ринку РКД в нашій країні лише кілька компаній пропонують такі добрива зі збалансованими та доступними формами фосфору. В більшості випадків споживач звертає увагу на загальний склад добрива, не цікавлячись відсотком доступних форм у ньому.

ЧОМУ ЦЕ ВАЖЛИВО?

У більшості випадків РКД містять поліфосфатну форму фосфору, яка навіть за найсприятливіших умов середовища (достатня вологість і оптимальна температура) вступає у дію не раніше ніж за 2 тижні після внесення. До того ж вона має високий сольовий індекс, що може викликати опіки проростка (при недотриманні рекомендованих норм). Серед переваг такого добрива можна відзначити відносно низьку ціну, рідку форму та комплекс елементів живлення у складі.

З точки зору ефективності засвоєння та розвитку рослин, особливо в посушливих умовах, більш доцільно буде використовувати РКД зі збалансованим вмістом елементів живлення, зокрема, з фосфором в ортоформі. Варто ще раз наголосити на тому, що рослини засвоюють фосфор тільки в ортоформі.

Слід зазначити, що такий склад буде дорожчим (з огляду на особливість технологічного процесу), однак більш якісним та ефективнішим для живлення та розвитку рослини, що неодмінно позитивно вплине на якість і кількість врожаю.

Артем Адаменко, продакт-менеджер, «Тімак Агро Україна»

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2021

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Вплив умов навколишнього середовища на поглинання елементів живлення рослинами

Сучасні технології вирощування сільськогосподарських культур передбачають застосування...

«Сіль» у добривах. Коли варто контролювати

Збільшення обсягів виробництва сільськогосподарської продукції в Україні...

Погода

Kyiv
чисте небо
30.4 ° C
30.4 °
30.4 °
51 %
0.5kmh
0 %
Пт
30 °
Сб
27 °
Нд
29 °
Пн
31 °
Вт
33 °