01 Липня 2022

Фітосанітарний стан посівів на 18 березня

На незаборонованих посівах, зокрема на листках нижнього ярусу, відмічено розвиток борошнистої роси, септоріозу, бурої листкової іржі, гельмінтоспоріозу та кореневих гнилей. Збудники вищезазначених хвороб збереглися на 1-8% (макс. 15% у Київській обл.) рослин.

На фізіологічно ослаблених посівах ранніх строків сівби на полях, де сніг упав на непромерзлу землю, в осередках Волинської, Київської, Житомирської, Черкаської областей спостерігається ураження сніговою плісенню – 1-10% рослин.

У Миколаївській, Одеській та Херсонській областях в озимині, розміщеній здебільшого після стерньових попередників (ярий та озимий ячмінь), спостерігається відновлення живлення личинок хлібного туруна (жужелиці), які за чисельності 0,5-2 екз. на кв.м пошкодили 1% рослин.

Личинки здебільшого перебувають у другому та третьому віках (19:81%), тому період пошкодження посівів подовжуватиметься. В осередках, за наявності 3-4 личинок на кв.м, рекомендується проводити обприскування посівів дозволеними інсектицидами.

За результатами проведеного фітосанітарного моніторингу, у посівах озимого ріпаку Київської та Хмельницької областей 0,5-5% рослин уражені пероноспорозом, альтернаріозом, кореневими гнилями та бактеріозом коренів. Подекуди в господарствах Київської області сніговою пліснявою уражено 1% рослин. Стан посівів поліпшують підживленням азотними добривами й розпушуванням міжрядь.

В Одеській області відмічено початок заселення ріпаку великим ріпаковим та стебловим капустяним прихованохоботниками, шкідниками заселено 3% площі. Середня чисельність імаго – 2-3 екз. на жовту пастку.

В останній декаді в Луганській області в лісосмузі на площі 2 га були взяті проби на встановлення відсотка загибелі клопа-черепашки. Проби брали в лісовій підстилці. Відсоток загибелі шкідника становить 8%.

Затоплення нір талими водами (20-80% загибелі) та ефективні захисні обробки істотно вплинули на розвиток мишоподібних гризунів.

Повсюди відмічається зниження чисельності полівок (звичайної, гуртової) та мишей (польової, лісової), особливо у понижених місцях рельєфу. Однак при цьому, на 10-48% посівів озимих культур Запорізької та Херсонської областей зберігається 1-4 жилих колоній на гектар.

На багаторічних травах, садах, неугіддях 1-4 (осередково до 5-8 у Запорізькій, Івано-Франківській, Дніпропетровській, Донецькій та  Херсонській обл.) жилих колоній на гектар.

Чисельність гризунів зростатиме через розмноження, яке відновиться за середньодобової температури понад +5 ºС, та переселення їх у посіви з достатньою кількістю корму із місць резервацій. Тому особливу увагу варто зосередити на площах озимих зернових та ріпаку, де відмічається надпорогова кількість гризунів (3-5 жилих колоній на га).

dpss.gov.ua

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Науковці вивели сорт пшениці, надстійкої до хвороб

Група доктора Хана Фангпу з Інституту генетики...

В Україні знову змінилися закупівельні ціни на сою та ріпак

Котирування на ріпак та сою кілька тижнів...

Експорт української агропродукції залізницею під загрозою

За словами Марії Дідух, директора ГС «Всеукраїнський аграрний...

Погода

Kyiv
чисте небо
25.9 ° C
25.9 °
25.9 °
52 %
3.5kmh
0 %
Пт
28 °
Сб
27 °
Нд
29 °
Пн
31 °
Вт
33 °