Гібрид чи сорт озимого ріпаку: що краще сіяти наступного сезону

285
Гібрид чи сорт озимого ріпаку: що краще сіяти наступного сезону

Перед початком нового ріпакового сезону аграрії, аналізуючи попередній досвід, постають перед вибором: що краще сіяти – гібриди озимого ріпаку чи сорти?

З цього приводу своєю думкою поділився Мирослав Парій, селекціонер, співзасновник ВНІС.

«Існує загальновідома думка про те, що сорти та гібриди ріпаку мають однакову врожайність. Це слушна думка, але вона була об’єктивною 10 років тому. На сьогодні урожайність гібридів озимого ріпаку суттєво переважає над сортами, особливо, якщо їх вирощувати не в екстремальних умовах.

У чому полягає відмінність між сортом і гібридом? Сорт (в англомовних країнах позначається OP – open pollinated variety) – це однотипна популяція рослин, яка по суті являє собою гомозиготну лінію. Насінництво сортів відбувається шляхом відкритого самозапилення на ізольованих ділянках, тому якщо забезпечити достатню просторову ізоляцію посіву ріпаку, сорт можна підтримувати декілька років у господарстві і не купувати насіння.

На відміну від сортів, гетерозисні гібриди отримують внаслідок схрещування двох гомозиготних ліній. Якщо порівняти урожайність гібридів і сортів, то безперечно гібриди забезпечують кращий результат і з кожним наступним циклом селекції їхня продуктивність зростає, з’являються нові господарсько-цінні ознаки, і тут не обходиться без використання трансгенних технологій. Тому майбутнє за гібридами», – наголошує селекціонер.

Мирослав Парій зазначає, що сучасні гібриди переважають сорти не тільки за рахунок гетерозису, а й завдяки тому, що вони, як мінімум на 20 селекційних років, молодші.

«Пластичність та урожайність – це два головних критерії, за якими ми рекомендуємо обирати гібриди ріпаку. Водночас, важливо усі гібриди сіяти в оптимальні строки. Крім термінів посіву, в останні роки все більшої актуальності набуває такий показник як жаро- та посухостійкість гібридів. Загалом, реалізація потенціалу гібридів  залежить від вас, аграрії. Від того, наскільки правильно ви використовуєте технологію. Слід пам’ятати, що ріпак – це хрестоцвітна культура, в якого у нашій зоні дуже багато родичів, відповідно, дуже багато шкідників. Тому, тільки за умови оптимального хімічного захисту, ви зможете реалізувати потенціал гібридів», – наголошує Мирослав Парій.

vnis.com.ua

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram