28 Березня 2024

Хлорпірифос – останній бар’єр перед навалою саранових в Індії. Які ризики для врожаю та екосистеми

У зв’язку з навалою сарани уряди індійських штатів пішли на ризик засудження з боку захисників екології і прийняли рішення знищувати шкідника органофосфатним препаратом. Екологи зазначають що надмірне використання пестицидів для зупинки атаки сарани може знищити екосистему пустелі Тар, коли залишки пестицидів потраплять у водойми та забруднять грунт.

Потужні пестициди, які використовуються для боротьби з роями сарани, що вторглися на індійську частину пустелі Тар з боку Пакистану, можуть призвести до знищення пустельної екосистеми.

Втім давайте подивимося, як розвивалась хронологія подій.

Оскільки не було ніякої координації з Пакистаном, індійські чиновники не підготувалися належним чином для боротьби з комахами. Заселення сталося надто швидко і в Індії вдалися до одних з найбільш смертоносних для сарани пестицидів – органофосфатів.

Нагадаємо – органофосфати – це група хімічних речовин, які спочатку були розроблені в якості хімічної зброї в 1930-х і 1940-х роках і використовувалися під час Другої світової війни.

Пізніше вони були адаптовані для використання в якості інсектицидів. Відомо, що препарати можуть потрапляти у водойми поблизу сільськогосподарських полів і завдавати суттєвої шкоди людям та тваринам.

Посадові особи в 11 районах штата Раджастан, які постраждали від атаки сарани, зізналися, що обробки органофосфатами були, але проводились від безвиході. «Раніше ми не використовували таку велику кількість хлорпірифосу за такий короткий проміжок часу. Згоден, що є ризик для навколишнього середовища», – зазначив Сува Лал Джат, директор департаменту сільського господарства Раджастхану. Уряд Раджастхана вже доручив різним департаментам оцінити збиток і його наслідки в майбутньому, додав він.

Нашествие саранчиРЕКОМЕНДАЦІЇ ФАО

Продовольча і сільськогосподарська організація Об’єднаних Націй (ФАО) рекомендує використовувати для боротьби з сараною речовини, які розділені на три категорії.

Перша категорія – це мікоінсектицид (наприклад, Metarhizium acridum) – має низький ризик для нецільових організмів, включаючи птахів і рептилій, які харчуються обробленою сараною.

Друга категорія – регулятори розвитку комах (наприклад, дифлубензурон, тефлубензурон і трифлумурон). Характеризуються дуже низькою токсичністю для людини і є менш небезпечною категорією в порівнянні з нейротоксичними інсектицидами (хоча відмічаються деякі побічні ефекти для певних нецільових організмів, особливо водних членистоногих).

Органофосфати повинні бути останнім засобом, згідно ФАО.

«Перші дві категорії були б ефективними, якби ми виявили ранні заселення сараною. Але ми спохватилися запізно. В результаті нам не залишилося нічого, окрім застосування хлорпірифосу, ефективного, але небезпечного препарату», – розповів Чандрашехар Шарма, вчений з Джодхпура.

Варто відзначити, що фермери бачачи, як рої сарани пожирають їх культури, просто вимагали негайних дій проти комах. «Сарана – небезпечний шкідник. І він діє дуже блискавично. Посіви треба було захищати терміново», – сказав Шарма.

ВПЛИВ НА ЕКОСИСТЕМУ ПУСТЕЛІ ТАР 

Пустеля Тар є багатою екосистемою з рядом солоних озер та великими зграями перелітних та місцевих птахів багатьох видів.

«Птахи ймовірніше за все загинуть в наступному міграційному сезоні, оскільки препарати повині були проникнути у водойми», – сказав Мадан Мохан, доцент ентомології Університету сільського господарства Джодхпур.

Більш того, врожаї з залишками агрохімії можуть вплинути і на експорт с/г продукції.

www.downtoearth.org.in

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

Підписатися
Сповістити про
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Погода

Kyiv
рвані хмари
13.6 ° C
13.7 °
11.5 °
78 %
0.9kmh
74 %
Чт
14 °
Пт
12 °
Сб
17 °
Нд
21 °
Пн
20 °