25 Жовтня 2021

Канадські вчені посіяли пшеницю в лютому і отримали більший урожай

Кандидат наук в області агрономії з Університету Альберти (Канада) Грехем Колліер працює над все ще незвичним способом визначення часу посіву пшениці – на основі температури грунту, а не календарної дати.

Його дослідження показали, що виробники в деяких частинах провінції можуть посіяти пшеницю вже в середині лютого. Тобто, набагато раніше, ніж прийнято вважати.

Кінцева мета досліджень полягає в тому, щоб визначити, чи буде кращою врожайність за рахунок ультрараннього посіву. Результати поки оптимістичні.

«Більшість попередніх досліджень у Західній Канаді вказують на те, що ранні дати посіву дають найкращі врожаї і максимальну віддачу.

При температурі грунту від 2 °C до 6 °C настає оптимальний період для вдалого старту. Це набагато раніше, ніж більшість фермерів зазвичай приступають до сівби, – сказав Колліер. – Багато хто вважає, що посів у більш теплий грунт дасть більше життєздатних сходів, але на практиці ми в основному отримували такий же або кращий урожай при більш ранньому висіві.

Зрозуміло, є деякі регіональні відмінності. У південній частині Альберти, де сніг тане раніше, а поля більш сухі, ми змогли здійснити посів досить рано (в одному випадку до середини лютого) без будь-якого зниження врожайності.

Ми побачили різке зростання врожайності на півдні і трохи менше – на півночі. Це є результатом того, що рослини зійшли раніше, мали швидший вегетативний ріст, більшу кореневу масу».

Вчені також розглянули різні норми висіву від 200 до 400 насінин на квадратний метр. Як правило, більш високі норми давали вищий і стабільний урожай.

«Що стосується ультрараннього посіву, ми зрозуміли, що коли висіяли близько 200 насінин на квадратний метр, то урожай був низьким. Там, де сіяли по 300 і 400 насінин на квадратний метр, врожайність була хорошою», – зазначив Семюел Пепра, менеджер Асоціації прикладних досліджень Маккензі (MARA), який брав участь у дослідах.

Колліер порадив використовувати тільки протруєне насіння. Адже у системі ультрараннього посіву рослини проростають повільніше – від 5 до 20 днів, в залежності від умов і місця розташування. Саме тоді насіння найбільш вразливе для екологічних стресів і хвороб.

«Самий ранній термін сівби був 16 лютого 2016 року в Летбріджі. Після цієї дати температура повітря вночі опускалася нижче нуля 37 разів, але без шкоди для врожайності», – каже Колліер.

З огляду на це, вчений радить виробникам, які розглядають можливість ультрараннього посіву, перестати турбуватися про календарну дату і почати стежити за температурою грунту.

albertafarmexpress.ca

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Осіннє застосування гербіцидів: альтернатива чи необхідність?

Останні десятиліття характеризуються стрімким глобальним потеплінням та...

Електричний трактор економить виноградному господарству 2600 доларів на рік

Скільки грошей заощаджує електричний трактор з точки...

Погода

Kyiv
чисте небо
6.7 ° C
7.6 °
5.5 °
57 %
0.5kmh
0 %
Пн
8 °
Вт
12 °
Ср
11 °
Чт
13 °
Пт
15 °