Німецькі фермери просять не позбавляти їх права на землю в Україні

339
право на землю, продаж землі

Іноземні фермери, які працюють в Україні звернулись до президента з офіційним листом щодо недопущення дискримінації суб’єктів господарювання та обмеження конкуренції на ринку сільськогосподарських земель.

«Ми, німецькі та інші західно-європейські фермери, які заснували підприємства, зареєстровані в Україні, за законодавством України, займаємось обробітком землі в Україні в більшості уже багато років,  усі ми є сімейними господарствами, або належимо до невеликої групи інвесторів, котрі самі управляють своїм господарством, розглянувши і обговоривши порівняльну таблицю, підготовлену до розгляду у другому читанні проекту Закону України про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення (реєстр. № 2178-10 від 10.10.2019),  наводимо наступні аргументи в обґрунтування недоцільності прийняття певних положень даного законопроекту.

Проект вищезазначеного закону в першій редакції передбачав, що юридичні особи України, кінцевими власниками яких є іноземці і які орендують землю в Україні більше трьох років, також зможуть її придбати з 1 жовтня 2020 року. В другому читанні внесені правки, згідно з якими право продавати і купувати землю матимуть лише українські громадяни та українські компанії, засновані виключно українськими громадянами.

Вважаємо такі обмеження призведуть до нерівних умов діяльності суб’єктів господарювання на одному товарному ринку, і як наслідок обмеження конкуренції на цьому ринку; настання негативних наслідків для наших ринкових позицій.

За приписом ч. 2 статті 19 Конституції України органи державної влади зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Прийняття законопроекту в запропонованій редакції порушує принцип рівного захисту державою всіх суб’єктів господарювання закріплений в ч. 4 ст.13 Конституції України та ст. 6 Господарського кодексу України. Відповідно до принципу рівності, держава виступає гарантом рівного захисту усіх суб’єктів господарювання, не залежно від форми власності, шляхом ненадання переваг у захисті прав жодному із суб’єктів господарювання, оскільки кожен суб’єкт наділений тим самим обсягом прав і може відстоювати їх у визначеному законом порядку. Усі суб’єкти права власності рівні перед законом у здійснені ним своїх прав та обов’язків.

Внаслідок запропонованих змін вищезазначеного проекту Закону у стані конкуренції створюються менш або більш сприятливі умови конкуренції для окремих суб’єктів господарювання, в той час як для інших суб’єктів господарювання ці умови залишаються незмінними. Таким чином, окремі суб’єкти господарювання (в даному випадку юридичні особи України, засновані громадянами України) здобудуть переваги над іншими суб’єктами господарювання (юридичні особи України, засновані іноземцями) не завдяки власним досягненням, а внаслідок дії зовнішніх ринкових факторів, одним з яких є вплив державних органів.

Основою для наших господарств є орендовані землі. Якщо ринок землі відкриється, то поля будуть купувати інші, можливо конкуруючі господарства, і ми частково, або повністю втратимо засоби для існування. Усі ми роками розбудовували свої господарства та вклали сотні тисяч чи мільйонів євро. Створили багато робочих місць і у більшості випадків ми були єдиними роботодавцями в селі. Багато полів довелося рекультивувати і навіть викорчовувати кущі та дерева. Плоди цієї праці потім пожинатимуть інші.

Іноземні інвестори зробили вагомий внесок у перехід на ноу-хау та розвиток сільського господарства України. Успішні інвестори завжди є аргументом для залучення нових інвесторів, котрі вкладатимуть гроші в країну.

Таке обмеження інтересів буде поганим сигналом для потенційних інвесторів, не лише в сільському господарстві, та дискредитує Україну як обєкт інвестування.

Нових інвесторів навряд чи можна буде очікувати, оскільки вони будуть побоюватися, що не зможуть гарантувати собі землю в довгострокове користування, оскільки у них не буде шансів придбати її, якщо земля буде виставлена на продаж. Господарства, які вже є в країні, значно обмежать свої інвестиції, бо будуть змушені боятися, що втратять свою землю.

Для нас неприйнятними є плани щодо подальшого обмеження продажу землі поблизу державного кордону. Деякі компанії наших колег знаходяться недалеко від кордону. Якщо такі підприємства залишаються виключеними з ринку землі, то це призведе до дискримінації.

Ми розділяємо Ваші побоювання відносно  негайного відкриття ринку землі для всіх і бачимо початковий компроміс щодо дозволу на придбання землі для компаній, які працюють не менше трьох років в Україні, як прийнятний варіант для усіх учасників ринку та держави. Це дало б компаніям можливість продовжувати працювати на тих самих умовах, що й українські колеги. Потенційним новим інвесторам це б слугувало сигналом, що їм не потрібно боятися того, що вони в майбутньому будуть у невигідному становищі», – зазначається в листі.

Лист підписали Міхаель Дільман, Дітріх Трайс та Матіас Міхаель за згодою усіх осіб/компаній, названих нижче:

 • Michael Dihlmann (DE), TOV Dihlmann-Organic, Tlumach, Ivano-Frankivsk Oblast
 • Dietrich Treis (DE), TOF UIFK-Agro, Korzhi, Kiev Oblast
 • Mathias Michael (DE), TOV Kelmentsi Agro, Chernivtsi Oblast
 • Rudi Neumeier (DE), PP Orion-A, Grygoriv, Ternopil Oblast
 • Albert Inhestern (DE), TOV Sternagro, Hrushka, Ivano-Frankivsk Oblast
 • Johann Wenzl (DE), TOV Dukra Agro, Rogi, Cherkassy Oblast
 • Holger Theis (DE), TOV Terranova Agro, Ternopillja, Lviv Oblast
 • Thomas Huber (DE), TOV Terranova Agro, Ternopillja, Lviv Oblast
 • Alexander Wolters (DE), TOV Agro-Consult AW, Ozerko, Rivne Oblast
 • Alexander Albus (DE), TOV Land Pride, Matvilivci, Ternopil Oblast
 • Roland Wagner (DE), TOV Biovena, Usolutzi, Zhytomir Oblast
 • Constantin Wagner (DE), TOV Gordische Bio Energie, Chervona Volya, Zhytomir Oblast
 • Heinrich Bokeloh (DE), TOV Karol, Skaralivka, Zhytomir Oblast, TOV Stupnik Agro, Stupnik, Vinnitsa Oblast
 • Alf Reichert (DE), PP Reichert Consult, Shyhretz, Lviv Oblast
 • Stephan Maindok (DE), TOV Innovatsiiynyiy Agrarniy Centr Ukraina, Lutsk, Volyn Oblast
 • Johannes Kluth (DE), TOV SP Sonyaschni Dwir, Sivakivzi, Vinnitsa Oblast
 • Thomas Meyer (DE), PP Meyer Delfs Agro, Antonivka, Odessa Oblast
 • Klaus Heeschen (DE), TOV Agro Swoboda, Swoboda, Zakarpattya Oblast
 • Manfred Luff (DE), TOV KLN Agro, Tlumach, Ivano-Frankivsk Oblast
 • Nils Petersen (DE), PP Petersen AGRO, Gubnyk, Vinnitsa Oblast
 • Elisabeth Seeba (DE), TOV Korysivske, Ukrainka, Rivne Oblast
 • Kees Huizinga, (NL), TOV Kischenzi, Kischenzi, Cherkassy Oblast
 • Dirk Smits van Oyen (NL), TOV Farmgate Ukraine, Vaskivtsi, Khmelnytsky Oblast
 • Tom Jager (NL), TOV Novi Agrarni Technology, Oleshyn, Khmelnytsky Oblast, TOV Agrarne Firma Proskuriv, Rozhosha, Khmelnytsky Oblast
 • Moritz Stamm (CH), TOV Bagwa Agro, Bagwa, Cherkassy Oblast
Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram