08 Серпня 2022

Нова хвороба кукурудзи може знищити 20% урожаю

Відносно новою, але дуже великою проблемою є хвороба кукурудзи – бактеріальна смугастість (Xanthomonas vasicola pv.).

Ця хвороба була виявлена ​​в США всього кілька років тому, але Тіффані Джаманн, доцент кафедри наук про рослини в Університеті Іллінойсу зазначає, що сьогодні ця хвороба стала основною проблемою для фермерів Західного кукурудзяного поясу.

«Поки немає точних цифр, але цей патоген на інших культурах може викликати до 20% втрат врожаю через відсутність ефективного хімічного контролю. Фунгіциди не працюють, оскільки це – бактеріальне захворювання. Ось чому стійкість рослини-господаря матиме вирішальне значення, так само як і для боротьби з іншими бактеріальними хворобами кукурудзи, такими, наприклад, як бактеріальне в’янення», –  вважає Джаманн.

Хвороботворні бактерії проникають крізь відкриті пори – продихи на поверхні листя, а потім концентруються між прожилками, утворюючи довгі сіруваті смуги. Хоча ніхто точно не визначив, що відбувається всередині рослини, Джаманн зазначає, що некротичні ураження порушують фотосинтетичну здатність листа і в кінцевому підсумку впливають на врожайність.

Що ще гірше, бактеріальна смугастість листя схожа на іншу грибну хворобу кукурудзи – сіру плямистість листя. Аграрії можуть переплутати дві хвороби і вносити фунгіцид, який не тільки неефективний, але й потребує непотрібних витрат.

На сьогодні, підкреслює вчений, не існує хімічних засобів контролю бактеріальної смугастості листя і немає повністю стійких гібридів кукурудзи. Тому команда Джаманна докладає зусиль для створення стійких ліній.

Інокулювавши цим захворюванням 26 різних ліній кукурудзи і вибравши найбільш перспективні для подальшого аналізу, вчені виявили гібриди кукурудзи з помірною резистентністю і генетичні ділянки, пов’язані з підвищеним рівнем стійкості.

Вчені також шукали взаємозв’язок між стійкістю до бактеріальної смугастості і трьома іншими листковими хворобами кукурудзи. Була надія, що ті ж самі гени аналогічно будуть впливати на бактеріальну смугастість, але визначеності ще немає.

«Потрібно знайти способи, як скоротити втрати через цю хворобу. Ми не завжди можемо контролювати умови, щоб уникнути поширення, тому повинні зробити ставку на підвищення стійкості рослини-господаря», – робить висновок експерт.

news.agropages.com

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Погода

Kyiv
рвані хмари
22.1 ° C
23.1 °
21.5 °
83 %
0.5kmh
77 %
Пн
25 °
Вт
24 °
Ср
22 °
Чт
30 °
Пт
32 °