24 Жовтня 2021

Новий спосіб дозволяє надійно захистити пшеницю від стеблової іржі

Стеблова іржа – одна з найсерйозніших хвороб пшениці. Збудник стеблової іржі Puccinia graminis здатний повністю знищити урожай пшениці за кілька тижнів.

Найбільш ефективним та екологічно безпечним способом боротьби зі стебловою іржею пшениці є використання генетичної стійкості рослин. Завдяки селекції відомого агронома та селекціонера Нормана Борлоуга постійна загроза урожаю пшениці була усунена в 1960-х роках. Втім, останнім часом збудник хвороби мутував, і тепер знову загрожує врожаю.

Дослідницька група, що розробляє нову стійкість до стеблової іржі пшениці, очолювана доктором Міком Ейліффа з Канберрських лабораторій Австралійського національного наукового агентства CSIRO, використовує генетичні технології для створення п’яти генів стійкості до стеблової іржі та впровадження їх в геном сорту м’якої пшениці. Отриманий новий сорт пшениці показує виняткову стійкість до захворювання.

У цьому підході окремі гени рослин збирають в єдиний «набір» і вводять в обрану лінію пшениці. Це гарантує, що бажана ознака (визначається кількома генами) не втрачена при подальшій селекції.

Дослідження було спрямоване на стеблову іржу пшениці, але така ж технологія використовується для створення стійкості до листової іржі, яка також вражає посіви.

Крім групи CSIRO, в міжнародний консорціум, який працює над цією програмою, увійшли дослідники з Університету Міннесоти, Орхуського університету, Центру Джона Іннеса в Великобританії, Міністерства сільського господарства США і Університету Синьцзян.

Найбільш ефективний і екологічно безпечний спосіб захисту від стеблового іржі – це впровадження генів стійкості в сорти пшениці. Це особливо актуально для країн, що розвиваються, де фунгіциди, які використовуються для боротьби з іржею, можуть бути дорогими або недоступними.

2Blades Foundation

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Погода

Kyiv
рвані хмари
6.2 ° C
7.1 °
4.8 °
68 %
0.9kmh
75 %
Нд
8 °
Пн
8 °
Вт
11 °
Ср
12 °
Чт
11 °