24 Жовтня 2021

Фітосанітарна служба попереджає про небезпечного карантинного шкідника

Управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Херсонській області інформує про небезпечного карантинного шкідника – капрового жука. В Україні цей шкідник відсутній але є потенційна загроза занесення.

В останні роки, при зміні клімату, коли в південному регіоні в зимовий період стовпчик термометра нижче 0 °C знижується досить рідко, а літо – спекотне, виникли найсприятливіші умови для заселення та розвитку цього небезпечного карантинного шкідника в Україні. Він вражає більшість зернових, бобових культур та продуктів їх переробки.

Середні розміри жука – 1,8-3 мм. Черевце – коричнево-буре, надкрилля – коричневі. На тілі буває малюнок з темніших перев’язок. Верхня частина тіла покрита тонкими волосками жовтуватого або чорного кольору.

Фітосанітарна служба попереджує про небезпечного карантинного шкідникаДорослі жуки не харчуються та не літають. Термін життя личинки жука може становити до 150 днів. Вони рухливі, ховаються від світла, зерно перетворюють до порошкоподібного стану, здатні пробиратися до їжі через найщільніші перепони, прогризаючи поліетилен, крафт-папір, фольгу.

Колонії потомства капрового жука проявляють цілодобову активність, харчуючись без перерви. В результаті чого пошкоджене до такого стану зерно, продукти переробки набагато швидше уражаються пліснявими грибами, які псуються, виділяючи при цьому шкідливі і канцерогенні речовини.

При несприятливих умовах, критичному збільшенні популяції личинки впадають в діапаузу. Комахи заповзають в щілини, де завмирають на різний термін – від декількох тижнів до чотирьох років. Оживають вони після появи свіжого корму. Потомство капрового жука не гине при невеликих негативних температурах.

Присутність в рослинній продукції личинкових шкірок – найперше свідчення заселення її личинками. Також на наявність капрового жука вказує пошкоджене зерно (подрібнене в результаті живлення личинок), екскременти.

Фітосанітарна служба попереджує про небезпечного карантинного шкідникаНа територію України шкідливий організм може потрапити разом з імпортованою продукцією через морські та річкові порти, залізничним, автомобільним та авіатранспортом. Тому важливо дотримуватися суворих карантинних заходів та при виявленні негайно проводити заходи по локалізації та ліквідації.

Найрадикальнішим знищувальним заходом боротьби з капровим жуком залишається хімічна дезінсекція: волога, аерозольна або газова.

У разі виявлення характерних ознак пошкодження рослинної продукції потрібно негайно звернутися до державних фітосанітарних інспекторів у районах областей.

dpss-ks.gov.ua

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Погода

Kyiv
рвані хмари
7.6 ° C
8.7 °
5.2 °
76 %
0.9kmh
75 %
Нд
7 °
Пн
8 °
Вт
11 °
Ср
11 °
Чт
14 °