01 Грудня 2021

Огляд сучасних методів приготування води для внесення ЗЗР та агрохімії

Ефективність препаратів для нанесення на рослини та отримання культурами всіх корисних елементів живлення залежить від якості води. Робочий розчин більше ніж на 90% складається з води, і саме тому їй необхідно приділяти належну увагу.

В останні роки фермери змінили свою думку щодо підготовки води для приготування робочого розчину. Показники, такі як рН води і жорсткість води, сьогодні зрозумілі усім, а успішні господарі вже давно використовують різноманітні методи, які приводять їх до рекомендованих норм.

У цій статті ми хочемо розповісти про найбільш відомі різновиди таких методів, кількість яких за останні роки значно зросла, назвати переваги та недоліки кожного з них, щоб, роблячи свій вибір, ви могли керуватися важливішими характеристиками, аніж їхня вартість.

Для більшості пестицидів необхідна вода з підвищеною кислотністю з рН 7, а показник ррм, її жорсткість, має бути нижчим за 300. Важко назвати важливіший показник, адже вода з рН понад 7 сприяє «розпаду» діючої речовини пестициду в результаті лужного гідролізу (більшість пестицидів мають рН до 7), і під час взаємодії лужності та кислоти відбувається реакція нейтралізації.

Карта середніх показників лужної водиУ жорсткій воді міститься велика кількість іонів магнію та кальцію, і в разі її використання відбувається хімічна реакція іонного обміну. Іноді ці реакції є незворотними, вони сприяють утворенню іонів нерозчинних сполук з їх виділенням у вигляді води, газу або осаду.

Карта середніх показників жорсткої водиБільш відомим способом для зниження кислотності тривалий час було використання різних добрив, наприклад, сульфату амонію. Додавання його з розрахунку 3 кг на 100 л робочого розчину давало змогу знизити кислотність нижче 7 рН, однак цей спосіб був порівняно популярним лише до появи професійних засобів, у складі яких були ортофосфорні кислоти або сульфат амонію. Такі препарати показували кращий результат при нормі використання 100–200 мл на 100 л води, а головне, були зручними у застосуванні та дешевшими.

В останні роки популярності набула лимонна кислота. Недорого, надійно і практично – ось основні аргументи «за». Мінімальна норма 50–100 г на 100 л води знижує показник рН до потрібного рівня для більшості агрохімікатів, доступна ціна, працювати зручно – і вже ніби проблему якості води вирішено.

Чому ж тоді серед розвинених господарств світу застосування лимонної кислоти не поширене, якщо все так добре працює? Відповідь проста: використання лимонної кислоти може призвести до значних збитків, оскільки результатом її взаємодії з іонами кальцію є сіль цітрид кальцію, яка дуже погано розчиняється у воді, утворюючи кристалогідрати. В підсумку можливе погіршення ефективності обприскування, оскільки нерозчинні кристали можуть випадати в осад і осідати на стінках патрубків і форсунок обприскувачів.

То що ж виходить: який би спосіб ви не обрали – все приносить збитки, дорого і незручно застосовувати? Звісно ж, ні! Провідні наукові центри постійно працюють над вирішенням поставлених проблем.

Таблиця ефективності Аквареді з показниками водиСеред широко застосовуваних засобів зі зниження жорсткості та регулювання високого рН слід назвати складні органічні кислоти, наприклад ОЕДФ (оксиетилидендифосфонова кислота). Ці засоби не мають згаданих вище недоліків, у них мала норма витрати, вони відмінно розчиняються у воді, а головне – мають зовсім інший метод блокування іонів жорсткості. По суті, створюються хелатні з’єднання з кальцієм або магнієм, що робить небажані елементи легкодоступними і важливими нутрієнтами для рослини. ОЕДФ застосовується у сільському господарстві як добриво у хелатній формі – своєрідний бонус, який можна отримати з використанням сучасних методів під час підготовки води.

pH регулятори та кондиціонери води відносяться до ад’ювантів, але є єдиною групою, що вступає в хімічну реакцію з водою, тому дуже важливо розуміти всі аспекти використання тих чи інших засобів, перш ніж приймати рішення, орієнтуючись на низьку вартість.

Деякі компанії спеціалізуються на ад’ювантах, і фахівці рекомендують звертатись саме до них – так ви зможете досягти бажаних результатів і зекономити власні ресурси та час.

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2021

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ

СТОВ «АФ Маяк»: «Ми зацікавлені в найкращих продуктах»

Перше жовтня, на демоділянках СТОВ «АФ Маяк»,...

Якісні препарати — запорука стабільного росту

Осінь – важлива пора для аграріїв, коли...

Захист сходів зернових і стратегія вибору протруйника

Теплі зими та вегетаційні періоди останніх років...

Погода

Kyiv
легкий сніг
1.5 ° C
2.1 °
0.5 °
81 %
0.5kmh
75 %
Ср
1 °
Чт
6 °
Пт
6 °
Сб
2 °
Нд
1 °