01 Липня 2022

Основні елементи технології вирощування сорго

Ефективним рішенням під час глобального потепління вчені вважають вирощування сорго.

Його переваги очевидні: прибутковість і стабільність культури; ранній початок вегетації, через що стійкість до стресових факторів вища; стійкість до посухи та вилягання, хвороб та шкідників; придатність для вирощування як кормової культури, гарні кормові якості.

Попередники для сорго можна поділити на три групи. За запасами вологи найкращим попередником буде озима пшениця, за видовим складом бур’янів – овес і буряк, за обсягом пожнивних залишків – ярий ячмінь, буряк кормовий і озима пшениця.

Незалежно від вибудовування схеми сівозміни рекомендується після сорго сіяти тільки ярі культури.

Сорго не надто вимогливе до грунтів. Для посіву рекомендується провести ряд агрономічних заходів для знищення бур’янів, вирівнювання грунту і збереження вологи. Для вирощування підійдуть важкі і легкі грунти. Добрі результати можна отримати на розпушених, вологих ґрунтах з високою аерацією. Перед посівом проводять боронування і оранку.

Сорго може забезпечити себе елементами живлення з грунту, але внесення добрив під сорго – необхідний елемент отримання високого урожаю.

Сорго вимагає в 2-3 рази менше макроелементів (азот, фосфор, калій), ніж кукурудза на полі. Але азот добре збільшує обсяг надземної маси. Калій сприяє накопиченню цукрів у зерні. Фосфору потрібно близько 100 кг/га при зрошенні.

Добрива вносять локально, глибше посіву насіння. Таке внесення підвищує урожайність сорго в порівнянні з внесенням добрив під оранку.

Перед посівом рекомендується обробити посівний матеріал протруйниками для усунення грибних і бактеріальних збудників. При протруюванні вибирають комплексні препарати. На 1 тонну насіння, як правило, беруть 10 л води і середню концентрацію препарату за рекомендацією виробника. Насіння сорго, ціна якого невисока, може стати відмінним варіантом для зміни культури в сівозміні на полі.

Коли середньодобові температури становлять + 14 – + 16 ºС, то можна сіяти сорго на глибину 7-10 см. Якщо провести ранній посів, то сходи виходять слабкими і сильно забур’яненими. Так як сорго характеризується сильною кущистістю, то це слід враховувати при розрахунку вагової норми висіву. В залежності від гібриду посівна щільність становить 160-170 тисяч рослин на 1 гектар, що еквівалентно 10-14 кг сорго на гектар.

Сорго сіють у вологий грунт, але не закладають занадто глибоко. Якщо шар грунту пересушений, то рекомендується заробка на глибину до 8-10 см і коткування котками. Якщо перед посівом пройшов сильний дощ, то сіяти можна і на 4 см в грунт, що особливо підходить для полів на зрошенні. Оптимальна ширина міжрядь на посівах сорго становить 60 і 45 см. Сходи культури з’являються на 10-14 день або на 5-6 день при температурі близько +25 ºС.

На по­чат­ко­вих стадіях рос­ту рослини сор­го мо­жуть силь­но по­шко­д­жу­ва­ти по­пе­лиці. Але пе­ре­дпосівне протруєння насіння інсек­ти­ци­да­ми прак­тич­но повністю за­хи­щає посіви від цьо­го шкідни­ка.

В ок­ремі ро­ки знач­ної шко­ди посівам сор­го за­вдають ба­вов­ня­на сов­ка, ку­ку­руд­зя­ний стеб­ло­вий ме­те­лик (Pyrausta nubilalis Hb) та луч­ний ме­те­лик (Loxostege sticticalis), еко­номічний поріг шко­до­чин­ності яких ста­но­вить 5-6 гу­се­ниць на 1 м2. За пе­ре­ви­щен­ня еко­номічно­го по­ро­гу шко­до­чин­ності посіви сор­го потрібно об­ро­би­ти інсек­ти­ци­да­ми.  Що сто­сується хво­роб, то сор­го ними ду­же рідко ура­жується.

При достиганні сорго практично не осипається, тому зерно збирають зерновими комбайнами у фазі повної стиглості.

posivna.com.ua

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Науковці вивели сорт пшениці, надстійкої до хвороб

Група доктора Хана Фангпу з Інституту генетики...

В Україні знову змінилися закупівельні ціни на сою та ріпак

Котирування на ріпак та сою кілька тижнів...

Експорт української агропродукції залізницею під загрозою

За словами Марії Дідух, директора ГС «Всеукраїнський аграрний...

Погода

Kyiv
чисте небо
30.4 ° C
30.4 °
30.4 °
51 %
0.5kmh
0 %
Пт
30 °
Сб
27 °
Нд
29 °
Пн
31 °
Вт
33 °